KOM z nowościami na Subcontracting 2018
Fot.: Międzynarodowe Targi Poznańskie |
Ponad 20 firm członkowskich Klastra Obróbki Metali weźmie udział w tegorocznych Targach Kooperacji Przemysłowej Subcontracting, w czasie których Klaster przygotuje także nowe interesujące wydarzenie - Warsztaty Menadżera.
- „Będziemy uczestniczyć w Targach Kooperacji Przemysłowej Subcontracting, aby zademonstrować i pochwalić się naszymi produktami, nawiązać nowe relacje z kontrahentami, wzmocnić więzi z firmami z Klastra” – mówi Sebastian Rynkiewicz, koordynator Klastra Obróbki Metali. - „Korzyści z uczestnictwa w tym wydarzeniu to przede wszystkim obecność w gronie najlepszych przedsiębiorstw w Europie i na świecie. Występowanie wspólnie obok sąsiadów, z którymi na co dzień współpracujemy w ramach Klastra, daje nam przede wszystkim siłę przetargową.”
Wspólnie można więcej
Na wspólnym stoisku Klastra Obróbki Metali pokaże się ponad 20 firm członkowskich. Dziesięć firm skorzysta z dofinansowania Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, który od lat wspiera przedsiębiorstwa z regionu podczas ich prezentacji na imprezach targowych. Część prezentacji zostanie natomiast sfinansowana z projektu 2.3.3 Programu Operacyjny Inteligentny Rozwój Superfabryka 4.0.
KOM już po raz drugi zdecydował się zostać Partnerem tego prestiżowego wydarzenia, na którym spotykają się przedsiębiorcy z kraju i ze świata poszukujący kontrahentów, dostawców czy podwykonawców. Jako organizacja jednocząca prawie 100 podmiotów branży metalowej oraz maszynowej klaster stara się wnosić wartość dodaną poprzez wsparcie merytoryczne, a także organizacyjne targów.
Strefa Warsztaty Managera
Tegoroczna edycja targów Subcontracting będzie bogatsza o interesujące wydarzenie Warsztaty Managera. Strefa będzie aktywna przez trzy dni, od 6 do 8 czerwca w godzinach 10.00 – 13.00. Każdy dzień będzie przeznaczony innemu tematowi. Gorącym tematem pierwszego dnia Warsztatów będzie Przemysł 4.0. Rewolucja jest tuż za progiem, a najważniejsze pytanie brzmi: jak się do niej skutecznie przygotować? Przemysł 4.0 to nie tylko automatyzacja i robotyzacja produkcji. To przede wszystkim wyzwanie jak skutecznie wdrożyć zmianę. W trakcie spotkania swoimi doświadczeniami podzielą się menedżerowie, którzy robią to skutecznie na co dzień. Z jakimi trudnościami spotkali się w praktyce? Jak to się stało, że wdrożenie zakończyło się sukcesem? O tym opowiedzą przedstawiciele zarówno dużych firm, jak i liderzy mniejszych przedsiębiorstw, nawet do niedawna jednoosobowych. Wspólnym elementem wszystkich prezentacji będzie praktyczne podejście, które można wdrożyć w swojej firmie w zależności od możliwości.
W prezentacjach przekazane zostanie m.in.:
- Jak wdrażać automaty i roboty do produkcji w przemyśle ogólnym?
- Jak podejmować zlecenia, które są poza naszym zasięgiem technologicznym?
- Jak zmienia się podejście do konstrukcji maszyn?
- Jak pomysł z rzeczywistości 4.0 zrealizować w praktyce?
- Jak i kiedy możliwości przemysłowego druku 3D wykorzystać w swojej firmie?
- Jakie nowe trendy obowiązują w zakresie obróbki i nowych materiałów?
Wszystko zostanie podsumowane debatą z uczestnictwem pt. "Kiedy Inteligentna Super Fabryka 4.0 może stać się rzeczywistością?"
Drugi dzień Warsztatów Menadżera (7 czerwca), uświetnią swoją obecnością eksperci Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Ekspertów Ministerstwa wesprą swoim doświadczeniem przedstawiciele 16 Klastrów Kluczowych zaproszeni na tegoroczny blok targów ITM Polska i Subcontracting. Drugi dzień podsumuje debata: "Jak rozwijać polską gospodarkę w rzeczywistości 4.0?"
Ostatni dzień targów (8 czerwca), to również ostatni dzień warsztatów. Tego dnia zostanie podjęty niezwykle ważki temat w branży - zasoby ludzkie.
Program Wydarzeń Towarzyszących Subcontracting 2018
Efektywność klastrów – trendy światowe na polskim gruncie
Kolejną atrakcją wystawy będzie konferencja zorganizowana wspólnie przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Międzynarodowe Targi Poznańskie oraz Klaster Obróbki Metali dotycząca rozwoju klasteringu w Polsce. O polskiej polityce klastrowej, narzędziach wsparcia współpracujących firm oraz roli klastrów w rozkwicie gospodarczym dyskutować będą najwybitniejsi znawcy klasteringu w Polsce. Wśród zaproszonych gości znajdą się przedstawiciele Krajowych Klastrów Kluczowych, czyli elita w świecie klasteringu. Najistotniejszym celem konferencji jest zaproszenie do współpracy firmy, które dotychczas nie funkcjonowały w ramach klastrów i zaprezentowanie korzyści wynikających z takiej współpracy.
Fot.: Międzynarodowe Targi Poznańskie |
Kurs na rozwój
Zaden z wystawców KOM nie ma wątpliwości, że w takich spotkaniach warto i trzeba uczestniczyć. Poszukiwanie klientów, kooperantów to jedno. Istotne jest także pochwalenie się swoimi produktami i usługami. Tym bardziej, że jest co pokazywać. Firmy skupione wokół Klastra Obróbki Metali to prestiżowe grono innowacyjnych przedsiębiorstw, posiadających ogromny potencjał z najnowoczesnymi parkami maszynowymi. Zatrudniają łącznie ponad 8 tysięcy pracowników zaś 40% przychodów stanowi eksport na 100 światowych rynków. Klaster Obróbki Metali jako Krajowy Klaster Kluczowy realizuje projekt Superfabryka 4.0, w którym udział bierze 16 podmiotów, które mają szansę na finansową pomoc niezbędną do dalszego rozwoju firm.
Lista Wystawców Subcontracting 2018
- „Targi Subcontracting 2018 będą organizowane w partnerstwie z Klastrem Obróbki Metali. Nasz potencjał został dostrzeżony i doceniony. Firmy skupione w klastrze na co dzień często konkurują ze sobą, ale współpracują również przy wymianie technologii, poszukiwaniu nowych rynków zbytu na swoje produkty, wspólnej promocji potencjału czy pozyskiwaniu funduszy na rozwój. Tworzymy zatem swoistą „Inteligentną Super Fabrykę 4.0” - tłumaczy Sebastian Rynkiewicz, koordynator KOM.
Edycja Targów Subcontracting 2017, zgodnie z założeniami, w stosunku do debiutu KOM i pierwszego wystąpienia sprzed dwóch lat, odnotowała zdecydowany postęp. Klaster prezentował się wspólnie z kilkunastoma firmami, wcześniej były to zaledwie trzy przedsiębiorstwa. Targi Kooperacji Przemysłowej zmieniły również swoją lokalizację, jeżeli chodzi o pawilon, na bardziej atrakcyjną, co skutkowało większą rzeszą odwiedzających. Również w tym roku KOM planuje zauważalne oraz wyróżniające się stoisko.
- „Jesteśmy zadowoleni z liczby zapytań ofertowych, które pojawiały się podczas poprzednich edycji Subcontracting, zainteresowaniem członkostwem w Klastrze, jak też całym szeregiem usług, które oferujemy swoim członkom” - podsumowuje Janusz Poulakowski, dyrektor biura KOM. - „Targi te już swoim zasięgiem wykraczają poza Polskę, mieliśmy rozmówców z Niemiec, Francji, Turcji. Nasza ocena jest jak najbardziej pozytywna. Zawieramy tu szereg wstępnych umów o współpracy z partnerami z kraju i zagranicy, co do dalszych kierunków promocji Klastra i działań na rzecz branży metalowo-maszynowej oraz firm zrzeszonych w naszym Klastrze.”
Źródło: Międzynarodowe Targi Poznańskie
- Roboty mobilne - przegląd rynku 2020
- Przegląd targów branżowych 2024
- Czy powinienem inwestować w robotyzację?
- Przemysłowa Wiosna STOM 2024 zapowiada się wyjątkowo
- Praktyczna wiedza od ekspertów Beckhoff
- Raport PARP: Perspektywa do 2028 roku
- O narzędziach i recyklingu na Targach INNOFORM®
- Przemysł i logistyka 4.0 na ITM Industry Europe 2024
- Robotyzacja zakładów mięsnych: Moda czy innowacja?
- 212 mln zł na automatyzację i robotyzację dla MŚP
- Hybrydowe zgrzewanie punktowe materiałów MPMS/MPC
- Dynamiczny rozwój sektora robotyki przemysłowej
- Auto i automatyzacja – związek partnerski
- Intec, Zuliefermesse i GrindTec już w marcu 2025
- Proof of Concept w robotyzacji
- Polski przemysł potrzebuje więcej robotów - raport PIE
- Raport Międzynarodowej Federacji Robotyki - World Robotics 2024
- Dynamiczny rozwój robotyki w Europie - Raport IFR
- Ponad 2 mld zł dotacji z KPO na robotyzację
- Dynamika przemysłu we wrześniu 2024 roku
- Zmiany w zarządzie Lenze
- Forum Cobotyki 2024 po raz czwarty
- Optymalizacja produkcji z zastosowaniem technologii Scheaffler
- Strategia Cyfryzacji Polski do 2035
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Dlaczego warto inwestować w roboty?