Szukaj w działach:

Polska (prawdziwie) cyfrowa - Automatyka i Robotyka

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 

Raport Instytutu Sobieskiego to spojrzenie na rynek automatyki i robotyki przemysłowej w Polsce przede wszystkim z perspektywy polskich firm działających w tej branży - integratorów [producentów] rozwiązań w oparciu o automaty i roboty, dostawców oraz dystrybutorów technologii. Jest to również zbiór informacji o tych firmach oraz wielkości sprzedaży za 2021 rok.

Celem raportu jest pokazanie podziału polskiego rynku robotów przemysłowych między głównych światowych producentów. Według wiedzy autorów jest to pierwszy raport w Polsce pokazujący sprzedaż robotów w podziale na producentów oraz pierwsza głębsza analiza firm stricte z branży automatyki i robotyki.  Raport wpisuje się w serię raportów o polskim rynku nowoczesnych technologii, i ma na celu zwracać uwagę polskim decydentom politycznym i ekonomicznym, że jeśli Polska ma dołączyć do grona najbogatszych państw, musi mieć na swoim terenie zarządy i centra badawcze najbardziej innowacyjnych firm, które tworzą produkty i rozwiązania kupowane przez klientów na całym świecie. Musi się także automatyzować i robotyzować, co jest fundamentem nowoczesnego przemysłu.  

Zebrane informacje o polskim rynku automatyki i robotyki przemysłowej pozwalają na postawienie następujących tez:

  1. W 2021 roku zainstalowano w Polsce od 3 300 do 3 500 różnych robotów przemysłowych i Polska była jednym z 15 krajów o największym procentowym wzroście ich liczby. Równocześnie wskaźnik robotyzacji polskiego przemysłu jest ciągle o rząd wielkości mniejszy od innych krajów rozwiniętych.

  2. Polskie firmy z branży automatyki i robotyki przemysłowej zajmują się przede wszystkim integracją rozwiązań technologii automatyki i robotyki pochodzących z innych krajów. Nie mamy żadnej dużej polskiej firmy produkującej roboty.

  3. Siłą i szansą polskiej gospodarki są inżynieryjne firmy integrujące i wdrażające różne rozwiązania automatyki i robotyki przemysłowej, których ekspertyza i doświadczenie często bardziej cenione są za granicą niż w kraju. Działania państwa powinny wspierać rozwój i potencjał firm integratorskich.

  4. Instytut Sobieskiego zidentyfikował 210 firm działających na polskim rynku automatyki i robotyki przemysłowej, które generują łącznie roczne przychody ze sprzedaży przekraczające 9 miliardów PLN.

  5. Stopień zrzeszenia polskiej branży automatyki i robotyki przemysłowej jest relatywnie niski, co przekłada się na trudność pozyskiwania danych dotyczących polskiego rynku.  Może on wynikać z niskiego społecznego zaufania Polaków. Cieszy fakt, że w ankiecie Instytutu Sobieskiego wzięły udział największe polskie firmy, z stabilną pozycją rynkową.

  6. W pierwszej ankiecie Instytutu Sobieskiego na temat rynku automatyki i robotyki przemysłowej udział wzięło 25 firm, które w roku 2021 osiągnęły łączny przychód w wysokości 1 049 mln PLN, z czego 25% sprzedaży stanowił eksport, co dało wartość w kwocie 244 mln PLN.

  7. Zdecydowana większość firm biorących udział w ankiecie stwierdziła, że przychody ich firm będą większe w 2022 niż w 2021 roku, chociaż równocześnie tylko połowa ankietowanych firm podała, że rynek na którym działają wzrósł w roku 2022. Może to oznaczać, że turbulencje spowodowane zerwanymi łańcuchami dostaw w wyniku pandemii i wojny zahamowały dynamikę rozwoju rynku robotyzacji w Polsce.

Pełny raport "Polska (prawdziwie) cyfrowa - Automatyka i Robotyka przemysłowa" do pobrania pod linkiem: 

https://sobieski.org.pl/wp-content/uploads/170423-Robotyka-i-automatyka-przemyslowa.pdf

 

Źródło:  Instytut Sobieskiego
Autor raportu: Bartłomiej Michałowski


POWIĄZANE
Coboty ur10e zwiększają wydajność obrabiarek CNC Założona w 2007 roku firma Bernacki Industrial Services zajmuje się wytwarzaniem precyzyj...
Ulga na robotyzację od 2022 roku. Integrator podpowiada Od 1 stycznia 2022 roku polscy przedsiębiorcy będą mogli korzystać z nowej preferencji po...
Targi AUTOMATICON 2022 już za nami Za nami 26. edycja Międzynarodowych Targów Automatyki i Pomiarów AUTOMATICO...
Co w tym roku na Automotive Production Support Automotive Production Support to wydarzenie, którego osobom odpowiedzialnym za pro...
Turck na AUTOMATICON 2019 Turck jest jednym z liderów w automatyce przemysłowej. Zatrudniając blisko 4 500 pr...
Najpotężniejszy pneumatyczny moduł obrotowy Solidny i wysokowydajny moduł obrotowy wyznacza nowe standardy gęstości mocy, trwałości, ...
Partnerzy