Szukaj w działach:

Polska (prawdziwie) cyfrowa - Automatyka i Robotyka

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 

Raport Instytutu Sobieskiego to spojrzenie na rynek automatyki i robotyki przemysłowej w Polsce przede wszystkim z perspektywy polskich firm działających w tej branży - integratorów [producentów] rozwiązań w oparciu o automaty i roboty, dostawców oraz dystrybutorów technologii. Jest to również zbiór informacji o tych firmach oraz wielkości sprzedaży za 2021 rok.

Celem raportu jest pokazanie podziału polskiego rynku robotów przemysłowych między głównych światowych producentów. Według wiedzy autorów jest to pierwszy raport w Polsce pokazujący sprzedaż robotów w podziale na producentów oraz pierwsza głębsza analiza firm stricte z branży automatyki i robotyki.  Raport wpisuje się w serię raportów o polskim rynku nowoczesnych technologii, i ma na celu zwracać uwagę polskim decydentom politycznym i ekonomicznym, że jeśli Polska ma dołączyć do grona najbogatszych państw, musi mieć na swoim terenie zarządy i centra badawcze najbardziej innowacyjnych firm, które tworzą produkty i rozwiązania kupowane przez klientów na całym świecie. Musi się także automatyzować i robotyzować, co jest fundamentem nowoczesnego przemysłu.  

Zebrane informacje o polskim rynku automatyki i robotyki przemysłowej pozwalają na postawienie następujących tez:

  1. W 2021 roku zainstalowano w Polsce od 3 300 do 3 500 różnych robotów przemysłowych i Polska była jednym z 15 krajów o największym procentowym wzroście ich liczby. Równocześnie wskaźnik robotyzacji polskiego przemysłu jest ciągle o rząd wielkości mniejszy od innych krajów rozwiniętych.

  2. Polskie firmy z branży automatyki i robotyki przemysłowej zajmują się przede wszystkim integracją rozwiązań technologii automatyki i robotyki pochodzących z innych krajów. Nie mamy żadnej dużej polskiej firmy produkującej roboty.

  3. Siłą i szansą polskiej gospodarki są inżynieryjne firmy integrujące i wdrażające różne rozwiązania automatyki i robotyki przemysłowej, których ekspertyza i doświadczenie często bardziej cenione są za granicą niż w kraju. Działania państwa powinny wspierać rozwój i potencjał firm integratorskich.

  4. Instytut Sobieskiego zidentyfikował 210 firm działających na polskim rynku automatyki i robotyki przemysłowej, które generują łącznie roczne przychody ze sprzedaży przekraczające 9 miliardów PLN.

  5. Stopień zrzeszenia polskiej branży automatyki i robotyki przemysłowej jest relatywnie niski, co przekłada się na trudność pozyskiwania danych dotyczących polskiego rynku.  Może on wynikać z niskiego społecznego zaufania Polaków. Cieszy fakt, że w ankiecie Instytutu Sobieskiego wzięły udział największe polskie firmy, z stabilną pozycją rynkową.

  6. W pierwszej ankiecie Instytutu Sobieskiego na temat rynku automatyki i robotyki przemysłowej udział wzięło 25 firm, które w roku 2021 osiągnęły łączny przychód w wysokości 1 049 mln PLN, z czego 25% sprzedaży stanowił eksport, co dało wartość w kwocie 244 mln PLN.

  7. Zdecydowana większość firm biorących udział w ankiecie stwierdziła, że przychody ich firm będą większe w 2022 niż w 2021 roku, chociaż równocześnie tylko połowa ankietowanych firm podała, że rynek na którym działają wzrósł w roku 2022. Może to oznaczać, że turbulencje spowodowane zerwanymi łańcuchami dostaw w wyniku pandemii i wojny zahamowały dynamikę rozwoju rynku robotyzacji w Polsce.

Pełny raport "Polska (prawdziwie) cyfrowa - Automatyka i Robotyka przemysłowa" do pobrania pod linkiem: 

https://sobieski.org.pl/wp-content/uploads/170423-Robotyka-i-automatyka-przemyslowa.pdf

 

Źródło:  Instytut Sobieskiego
Autor raportu: Bartłomiej Michałowski


POWIĄZANE
O rewolucji cyfrowej sektora przemysłowego Nowoczesne technologie informatyczne coraz śmielej wkraczają do sektora przemysłowego, ni...
Zrobotyzowane stanowiska obsługi maszyn Wideo prezentuje zrealizowany przez TFM Robotics projekt wdrożenia zrobotyzowanych gniazd ...
Targi STOM 2020 w pełni bezpieczne Cykl „Przemysłowa Wiosna” łącząca w sobie Targi spod znaku STOM, jak ró...
Mobot AGV WObit automatyzuje produkcję NucAir Roboty MOBOT®AGV to mobilne roboty służące do automatyzacji transportu i logistyki. No...
ITM Industry Europe - branża wraca na targi! Przed nami pierwsze po kilkunastomiesięcznej przerwie wydarzenie dedykowane branży. Targi...
World Robotics Report 2018 i roboty współpracujące Zgodnie z danymi Międzynarodowej Federacji Robotyki (International Federation of Robotics...
Partnerzy