Szukaj w działach:

Partnerzy

Newsletter

Roboty lakiernicze - zagrożenie czy sukces automatyzacji?

robot lakierniczy
Fot.: FANUC 

Istnieje wiele powodów, dla których warto stosować w branży obróbki powierzchni roboty lakiernicze. Odpowiednio wykorzystywane sprzyjają optymalizacji procesów lakierniczych i przyczyniają się do amortyzacji i w efekcie obniżenia kosztów. Dlaczego jeszcze warto zautomatyzować proces aplikacji lakierów?

Czy warto stosować roboty lakiernicze?

Profesjonalne i właściwe wdrożenie robotów lakierniczych na przeznaczone im stanowiska przyczynia się do zwiększenia wydajności lakierni, bo wykonują zadania z dbałością o każdy szczegół - równomiernie pokrywają go lakierem i nie marnując przy tym materiału - aplikacja lakieru odbywa się tylko tam gdzie powinna. Malowaniu może być poddana dowolna powierzchnia a i tak aplikacja przebiegnie z taką samą precyzją. Nie ma znaczenia czy jest to karoseria samochodu, czy też obudowa małego przedmiotu. 

Do tego niweluje się zagrożenia dla zdrowia i bezpieczeństwa pracowników. Często lotne i łatwopalne substancje nie mają już z nimi styczności. Tworzy się strefy, w których pracują tylko roboty posiadające specjalne uszczelnienia i system utrzymania nadciśnienia. Pozwala to zniwelować niebezpieczeństwo wybuchu.

Stosowane obecnie roboty lakiernicze są również proste z programowaniu. Przyjazny, intuicyjny sposób pisania programów do lakierowania sprzyja wprowadzaniu nowych rozwiązań zwiększających efektywność wykonywanych prac nawet, jeśli dany pracownik nie przeszedł specjalistycznego szkolenia.

Czy postępującej robotyzacji w lakierniach należy się obawiać?

Bardzo często wprowadzenie robotów lakierniczych nie spotyka się z aprobatą i wywołuje w pracownikach wiele obaw. Dotyczą one głównie tego, czy nie zostaną przez nie zastąpieni. W końcu możliwości robotów są niezmienne i są tak samo wydajne bez względu na to, ile godzin w ciągu dnia przepracowały. Poza tym mogą pracować bez uszczerbku w niebezpiecznym lub zapylonym środowisku pracy. Tego typu myślenie jest błędne, ponieważ w przemysłowych lakierniach potrzebni są doświadczeni i wykwalifikowani pracownicy. Zmienia się jedynie ich rola, bo do ich zadań należy nadzorowanie procesu malowania, czuwanie nad płynnością ruchów, a także programowanie i dostosowywanie programu lakierowania. Wprowadzenie zautomatyzowanych stanowisk lakierniczych przyczyniło się do osiągania lepszych wyników przez co zadowoleni klienci wracają i składają więcej zamówień. Z kolei pracownicy zdobywają nowe umiejętności, zyskują wyższe stanowiska i wykonują ciekawszą pracę. Dlatego tego typu zmiany należy zaliczyć do udanych i prowadzących do rozwoju.


Redaktor: MRR
Źródło: Zrobotyzowany.pl


Dodano 22.05.2020
Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Newsletter

  Reklama

 • Reklama

  Reklama

  Wydarzenia

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy