Działanie i zastosowanie wózków samojezdnych AGV
Zwiększanie wydajności procesów transportu wewnętrznego poprzez automatyzację to obecnie coraz częściej stosowane rozwiązanie. Usprawnienia w przepływie towarów realizowane są przede wszystkim za pomocą samojezdnych wózków AGV. Warto więc poznać, na czym polega ich fenomen i jak konkretnie wpływają na efektywność przepływu towarów oraz logistykę w magazynach.
Czym są wózki samojezdne AGV i na czym opiera się ich działanie?
Na pomysł skonstruowania wózków AGV (Automated Guided Vehicles) - transportowych robotów mobilnych wpadł, Arthur Mac Barrett. W latach 50. przerobił ciągnik holowniczy z magazynu sklepu spożywczego w taki sposób, aby kierował się w stronę sygnału, który emitował przewód zainstalowany w suficie. Z czasem przewody zaczęto montować w podłodze. Dzięki temu rozwiązaniu ładunki mogą być wożone bez ingerencji człowieka, jak to ma miejsce w przypadku transportowania ich wózkiem widłowym. Roboty przewożą na sobie ładunki między dwoma punktami np. w jednym magazynie lub połączonymi ze sobą obiektami, po wyznaczonych trasach i z kontrolowaną prędkością.
Zasada działania wózków samojezdnych AGV opiera się na systemach naprowadzania, które współpracują z odpowiednim oprogramowaniem informatycznym, zwykle systemem magazynowym lub systemem kontroli magazynu. Nawigacja może odbywać się na kilka sposobów: w trybie automatycznym, pasywnym z wykorzystaniem taśm umieszczanych na podłożu, aktywnym za pomocą elektrycznych przewodów układanych w posadzce albo laserowym gdzie stosowany jest system głowic i luster. Samojezdne wózki AGV wyposażone są także w czujniki wykrywające ruch, skanery, czy zderzaki w celu zapewnienia bezpieczeństwa nie tylko przewożonym ładunkom, ale także pracownikom magazynu.
Zalety i wady stosowania wózków samojezdnych AGV
W magazynach coraz chętniej stosuje się zamiast wózków widłowych samojezdne wersje AGV. Te bezzałogowe pojazdy posiadają bowiem wiele zalet. Przede wszystkim zapewniają stały przepływ towarów, czyli w trybie 24/7. Zapewniają też powtarzalność, wysoką wydajność operacji, a także stabilność. Wszystko to bez pomyłek, uszkodzeń towarów czy regałów, co znacznie wpływa na podwyższenie efektywności eksploatacyjnej. Dzięki ich stosowaniu wzrasta również bezpieczeństwo pracy. Wózki AGV posiadają skanery, które umożliwiają wydzielenie stref bezpieczeństwa, co znacznie zmniejsza ryzyko potrącenia pracowników i innych wypadków. Warto wspomnieć też o tym, że z powodzeniem zastępują ludzi w pracach transportowych, które są powtarzalne, ciężkie lub uciążliwe. Mogą oni wykonywać mniej obciążające pracę i rozwiązany zostaje problem z brakami kadrowymi. W obecnych czasach coraz większym problemem staje się niedostateczna ilość wykwalifikowanych specjalistów.
Wózki AGV jak każdy sprzęt, nie są pozbawione wad. Zwykle wskazuje się na dwie. Trasa przemieszczania się urządzeń samojezdnych jest z góry ustalona i niełatwo zmienić ją w krótkim czasie. Wózki samojezdne AGV nieoparte o systemy wykorzystujące sztuczną inteligencję są więc mało elastyczne pod tym względem. Ponadto autonomiczne wózki transportowe przystosowane są do przewożenia pojedynczych ładunków. W magazynach o dużym natężeniu przepływu towarów lepiej sprawdzają się nadal układnice pojemnikowe i przenośniki paletowe. Prace nad zwiększeniem możliwości i funkcjonalności wózków samojezdnych AGV trwają, dlatego zapewne w niedalekiej przyszłości można spodziewać się wyeliminowania wspomnianych niedoskonałości.
Przykłady zastosowania wózków AGV
Ze względu na to, że wózki samojezdne AGV nie potrzebują przygotowania stałej infrastruktury na drogach komunikacji, doskonale sprawdzają się na liniach montażowych i produkcyjnych do transportu komponentów, głównie w branży motoryzacyjnej. Wspierają również procesy w magazynach i wykorzystywane są tam między innymi do przenoszenia zwojów materiałów, palet z produktem lub skrzyń. Autonomiczne wózki transportowe wspomagają także procesy kompletowania towarów, a także ich wysyłki.
Zakres zastosowania wózków AGV stale rośnie, ponieważ powstają nowe ich typy, które klasyfikuje się ze względu np. na masę przenoszonych rzeczy, miejsce pracy lub sposób nawigacji. Ponadto wyposaża się je w dodatkowe elementy takie jak chwytaki czy przenośniki zwiększające możliwości transportowania towarów o nietypowych kształtach, wadze itp.
Wybór producenta wózków samojezdnych AGV
Wózki samojezdne AGV mają istotny wpływ na wydajność i efektywność procesów logistycznych przedsiębiorstwach, dlatego powoli stają się niezbędnym elementem wyposażenia zautomatyzowanych magazynów. Jest to szczególnie korzystne w przypadku, gdy potrzebuje się nieingerującego w obiekt i posadzkę rozwiązania, które umożliwia rozbudowę o dodatkowe elementy, a także pozwala na szybki zwrot z inwestycji działającej w trybie trzy- lub dwuzmianowej.
Wybór producenta i dostawcy autonomicznych wózków transportowych podyktowany powinien być jednak nie tylko ogólną chęcią rozwoju logistyki wewnątrz magazynowej. Istotne jest nawiązanie współpracy z firmą, która posiada szerokie doświadczenie w tej dziedzinie. Zaprezentuje, w przystępny sposób funkcjonalności poszczególnych rozwiązań. Następnie pomoże w ich doborze i oczywiście przygotuje kompleksowy oraz optymalnie dopasowany system intralogistyczny. Zarówno pod względem funkcjonalnym, jakościowym, jak i finansowym. Nie powinno zabraknąć też pomocy w implementacji i weryfikacji efektywności jego działania. Dzięki temu zarówno ofertobiorca, jak i ofertodawca zyskują pewność, że współpraca przebiega na zasadach partnerskich, a także cały proces będzie prawidłowo wdrożony i przyniesie oczekiwane rezultaty.
Znajdź firmę oferującą roboty mobilne na Zrobotyzowany.pl
--> https://zrobotyzowany.pl/katalog-firm/roboty-i-maszyny/roboty-mobilne
Zdjęcie: Zrobotyzowany.pl, Lean-Tech
Redaktor: MRR
Źródło: Zrobotyzowany.pl
- Roboty mobilne - przegląd rynku 2020
- Przegląd targów branżowych 2024
- Czy powinienem inwestować w robotyzację?
- Przemysłowa Wiosna STOM 2024 zapowiada się wyjątkowo
- Praktyczna wiedza od ekspertów Beckhoff
- Raport PARP: Perspektywa do 2028 roku
- O narzędziach i recyklingu na Targach INNOFORM®
- Przemysł i logistyka 4.0 na ITM Industry Europe 2024
- Robotyzacja zakładów mięsnych: Moda czy innowacja?
- 212 mln zł na automatyzację i robotyzację dla MŚP
- Hybrydowe zgrzewanie punktowe materiałów MPMS/MPC
- Dynamiczny rozwój sektora robotyki przemysłowej
- Auto i automatyzacja – związek partnerski
- Intec, Zuliefermesse i GrindTec już w marcu 2025
- Proof of Concept w robotyzacji
- Polski przemysł potrzebuje więcej robotów - raport PIE
- Raport Międzynarodowej Federacji Robotyki - World Robotics 2024
- Dynamiczny rozwój robotyki w Europie - Raport IFR
- Ponad 2 mld zł dotacji z KPO na robotyzację
- Dynamika przemysłu we wrześniu 2024 roku
- Zmiany w zarządzie Lenze
- Forum Cobotyki 2024 po raz czwarty
- Optymalizacja produkcji z zastosowaniem technologii Scheaffler
- Strategia Cyfryzacji Polski do 2035
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Dlaczego warto inwestować w roboty?