Zrobotyzowany i zintegrowany system gięcia
W przemyśle hasło „innowacja” często odnosi się do zupełnie nowej technologii, jednak w ostatnich latach, dzięki ewolucji technologii cyfrowych i odmiennemu podejściu do produkcji, znaczenie tego słowa uległo pewnej zmianie. Dziś można wprowadzać innowacje wykorzystując ugruntowane, a co za tym idzie, niezawodne technologie w całkowicie nowy sposób.
Firma Prima Power opracowała zintegrowany i zrobotyzowany system gięcia, który pozwala zmienić przekonanie, że rozwiązania zrobotyzowane wymagają dużych wolumenów produkcji, aby zapewnić efektywność zakładu. Nowy system pozwala spojrzeć na automatyczny proces gięcia z całkowicie innej perspektywy. Premiera nowego rozwiązania odbyła się na tegorocznych targach Euroblech w Hanowerze.
System składa się z gniazda gnącego BCe Smart, prasy krawędziowej eP 0520 oraz 7-osiowego antropomorficznego robota. Te trzy główne elementy mogą zostać wyposażone w dodatkowe urządzenia tj. separator arkuszy do stosów blachy poddawanych obróbce, stół centrujący czy urządzenie obracające gięty arkusz lub gotowy komponent. System został oparty o najnowsze innowacje na poziomie koncepcyjnym i praktycznym. W tym pierwszym przypadku jest to możliwość zastosowania automatyzacji na różne sposoby, poprzez optymalizację funkcjonowania całego gniazda, w zależności od rodzaju wytwarzanej partii produktu. Z kolei w tym drugim wykorzystano programowanie offline, które zazwyczaj jest punktem krytycznym rozwiązań zrobotyzowanych. Zastosowanie takiego rozwiązania ma na celu zwiększenie poziomu cyfryzacji fazy gięcia, poprzez dostosowanie jej do innych technologii obróbki arkuszy blach, jeszcze silniejsze zintegrowanie z systemem produkcyjnym firmy i podążanie za ewolucją procesów nadzorowanych w ramach Industry 4.0.
4 tryby dla potrzeb produkcyjnych
Jedną z głównych cech zrobotyzowanego systemu gięcia oprócz programowania w trybie offline, jest mnogość sposobów jego wykorzystania. Zależnie od cech detalu i wielkości partii, system może być używany w całości z centrum gnącym, prasą krawędziową pracującymi szeregowo i robotem lub do prac całkowicie manualnych, wykonywanych niezależnie. W trybie zintegrowanym cykl rozpoczyna się w momencie, gdy robot pobiera arkusz blachy (o maksymalnych wymiarach 2 850 mm, grubości 2,5 mm i wadze do 85 kg) i umieszcza go w strefie ładowania centrum gnącego. Gdy centrum BCe Smart wykonuje sekwencję gięcia zleconą przez program, robot odbiera z maszyny wygięty detal umieszczony w strefie rozładunku i przenosi go na prasę krawędziową. W tym miejscu komponent jest dalej obrabiany, poprzez wykonanie operacji specjalnych, takich jak gięcia w oknach wewnętrznych lub częściowe gięcia krawędzi zewnętrznych, których nie byłoby w stanie wykonać centrum gnące. W tym przypadku robot jest wykorzystywany do połączenia obu maszyn i optymalizacji cykli. Z drugiej strony, jeżeli zastosowanie wymaga gięć wykonywanych w całości na centrum, BCe Smart może pracować automatycznie, z załadunkiem i rozładunkiem za pomocą robota, natomiast prasa krawędziowa eP-0520 przechodzi w tryb oczekiwania.
– "Przy tworzeniu nowego, zrobotyzowanego systemu naszym głównym celem było osiągnięcie wysokiej efektywności podczas produkcji partii o dowolnej wielkości. Z tego względu wdrożyliśmy mieszany tryb pracy. W tym wariancie obie maszyny wykonują obróbkę różnych partii. Centrum gnące jest przeznaczone w szczególności do małych partii, gdy operacje ładowania/rozładowywania są wykonywane przez operatora; natomiast robot współpracuje wyłącznie z prasą krawędziową, obsługując partie średniej wielkości" – tłumaczy Roman Padewski, dyrektor zarządzający Prima Power Central Europe.
Czasem jednak że taki podział pracy nie jest w stanie znacząco przyczynić się do realizacji produkcji i w pewnych przypadkach mogłoby to utrudniać zarządzanie maszyną. Prima Power przewidziała również taką ewentualność i wprowadziła tryb, w którym robot pozostaje w stanie gotowości, podczas gdy centrum gnące i prasa krawędziowa wykonują odrębne, małe partie detali, pod bezpośrednim nadzorem operatora. Dzięki czterem trybom pracy gniazda produkcyjnego, nowy zintegrowany i zrobotyzowany system gięcia wyróżnia się innowacyjnymi rozwiązaniami opartymi o dwie technologie obróbki – dla różnych wolumenów i rodzajów produkcji, zarówno w zastosowaniach niezależnych, jak i zintegrowanych.
Zastosowanie we wszystkich sektorach przemysłu
Wszechstronność nowego systemu pozwala na jego zastosowanie w praktycznie każdym sektorze przemysłowym, zwłaszcza ze względu na zdolność dostosowywania się do dowolnej wielkości partii, przy jednoczesnym zapewnieniu optymalnej pracy.
– "Nasz nowy system jest idealny dla firm podwykonawczych, realizujących produkcję charakteryzującą się zmiennymi wolumenami i detalami o różnej geometrii. Dodatkowo sprawdzi się wszędzie tam, gdzie same centra lub prasy krawędziowe mogłyby pracować nieefektywnie lub w których efekt jest niemożliwy do osiągnięcia, przy użyciu tylko jednej z tych dwóch maszyn. Uzupełnieniem tego wszystkiego jest fakt, że proces może być w pełni zautomatyzowany, co zapewnia stałą jakość produktu" – podkreśla Roman Padewski.
Źródło: Prima Power
- Roboty mobilne - przegląd rynku 2020
- Przegląd targów branżowych 2024
- Czy powinienem inwestować w robotyzację?
- Przemysłowa Wiosna STOM 2024 zapowiada się wyjątkowo
- Praktyczna wiedza od ekspertów Beckhoff
- Raport PARP: Perspektywa do 2028 roku
- O narzędziach i recyklingu na Targach INNOFORM®
- Przemysł i logistyka 4.0 na ITM Industry Europe 2024
- Robotyzacja zakładów mięsnych: Moda czy innowacja?
- 212 mln zł na automatyzację i robotyzację dla MŚP
- Hybrydowe zgrzewanie punktowe materiałów MPMS/MPC
- Dynamiczny rozwój sektora robotyki przemysłowej
- Auto i automatyzacja – związek partnerski
- Intec, Zuliefermesse i GrindTec już w marcu 2025
- Proof of Concept w robotyzacji
- Polski przemysł potrzebuje więcej robotów - raport PIE
- Raport Międzynarodowej Federacji Robotyki - World Robotics 2024
- Dynamiczny rozwój robotyki w Europie - Raport IFR
- Ponad 2 mld zł dotacji z KPO na robotyzację
- Dynamika przemysłu we wrześniu 2024 roku
- Zmiany w zarządzie Lenze
- Forum Cobotyki 2024 po raz czwarty
- Optymalizacja produkcji z zastosowaniem technologii Scheaffler
- Strategia Cyfryzacji Polski do 2035
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Dlaczego warto inwestować w roboty?