Szukaj w działach:
Wiedza

Inteligentne systemy napędowe - czym są i z czego wynika ich rozwój?

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU
 


Obecnie systemy napędowe składają się z wielu elementów na przykład silników, generatorów, serwonapędów czy napędów. Stają się również coraz bardziej inteligentne i powszechnie używane w nowoczesnych przedsiębiorstwach. Warto przyjrzeć się bliżej inteligentnym systemom napędowym, zaczynając od definicji techniki napędowej, a także zastanowić, dlaczego obserwuje się ich tak dynamiczny rozwój.


Co to jest technika napędowa?

Termin ten odnosi się do systemów technicznych generujących ruch z wykorzystaniem przenoszenia siły. Chodzi w nim o napędzanie i sterowanie elementami maszyn lub części, które są ruchome i zapewniają jednocześnie ruch. Wykorzystanie techniki napędowej pozwala na osiąganie lepszych wyników produkcyjnych, jakość i efektywność produkcji oraz jest znaczącym wsparciem dla nowoczesnych procesów technologicznych.

Dlaczego systemy napędowe muszą być coraz bardziej inteligentne?

Odpowiedź na to pytanie nie jest trudna - wpływa na to ekonomia. Inteligentne systemy napędowe umożliwiają monitorowanie, sprawdzanie i diagnozowanie, co prowadzi do mniejszej ilości awarii. Ruch jest utrzymany, mimo że nie nie musi kontrolować go wiele osób. Ponadto produkcja staje się efektywniejsza i przy tym szybsza. W efekcie dzięki nim udaje się zmniejszyć koszty i uzyskać większy zysk dla przedsiębiorstwa.

Co wpływa na rozwój inteligentnych systemów napędowych?

Czynników mających wpływ na zaawansowanie inteligentnych systemów napędowych jest przynajmniej kilka. Pierwszym, który nasuwa się od razu, jest wzrost wymagań odbiorców oraz użytkowników. Oczekują oni udoskonaleń systemu, eliminowania błędów występujących w jego obszarze i zwiększania spektrum jego możliwości.

Nie bez znaczenia jest też rozwój przemysłu i technologiczny. Coraz więcej wiemy, szukamy nowych rozwiązań, zmieniamy sposób działania, a także zyskuje się nowe możliwości i środki. To wszystko prowadzi do postępu również w zakresie systemów napędowych.

Obecnie zaobserwować można dążenie do przyspieszenia procesów, zachowując przy tym jakość i efektywność. Prowadzi to do zmian i ewolucji w procesach technologicznych.

Systemy stają się również bardziej złożone i skomplikowane. Wynika to z minimalizacji podzespołów i urządzeń oraz chęci dokładniejszego mierzenia rozmaitych działań.

Coraz większą uwagę (po latach zaniedbań) przykłada się też do kwestii zapewnienia bezpieczeństwa i szukania bardziej ekologicznych rozwiązań. To wiąże się z ingerowaniem i zmianami w obszarze techniki napędowej. Oczywiście to nie wszystkie elementy mające wpływ na rozwój inteligentnych systemów napędowych, ale z pewnością należą one do najistotniejszych.


Znajdź firmę oferującą systemy napędowe na Zrobotyzowany.pl

-->https://zrobotyzowany.pl/katalog-firm/automatyzacja/technika-napedowa

Źródło: Zrobotyzowany.pl
Redaktor: MRR

POWIĄZANE
Podsumowanie Targów TOOLEX 2022 Ponad 5800 zarejestrowanych uczestników, blisko 150 wystawców, 15 sesji z u...
Targi TOOLEX 2020 za nami Tegoroczne Międzynarodowe Targi Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki TOOLEX ...
Jak inteligentne oprogramowanie wspiera branżę produkcyjną? Organizacje, które chcą zapewnić sobie sukces w niepewnych czasach ciągłej zmiany,...
Przyszłość produkcji na FNP 2019 Nowa, odświeżona formuła VII Forum Nowoczesnej Produkcji. IndustryTech, które odby...
XII Konferencja Infrastruktura Polska i Budownictwo W hotelu Sheraton Grand Warsaw 22 czerwca odbędzie się już XII Konferencja „Infrast...
Coboty w nowoczesnej fabryce W dniu 16 października br. we Wrocławiu odbyło się drugie Forum Cobotyki, które st...
Partnerzy