Szukaj w działach:

Partnerzy

Newsletter

Cyfrowy bliźniak w przemyśle 4.0 - czym jest i dlaczego się go stosuje?

 

Digital Twin


Cyfrowy bliźniak to istotne rozwiązanie stosowane w ramach Przemysłu 4.0. Dzięki niemu możliwe jest połączenie świata wirtualnego i rzeczywistości, przez co zyskuje się ogromne oraz zupełnie nowe możliwości. Dlatego warto dowiedzieć się więcej na jego temat i poznać najważniejsze zalety cyfrowego bliźniaka.

Co to jest cyfrowy bliźniak?

Cyfrowy bliźniak, czyli digital twin jest cyfrową repliką, modelem matematycznym danego obiektu/produktu, procesu bądź systemów czy usługi. Wywodzi się z koncepcji wirtualnego ekwiwalentu świata fizycznego, która powstała na początku obecnego stulecia na Uniwersytecie Michigan. Sam pomysł tworzenia wirtualnych modeli urządzeń został wprowadzony przez NASA. Agencja kosmiczna tworzyła repliki kapsuł kosmicznych i montowała w nich sprzęt oraz oprogramowanie i w ten sposób mogła je testować. Z czasem, kiedy pojawiły się odpowiednie możliwości i narzędzia modele fizyczne, zaczęto przenosić do wirtualnej rzeczywistości.

Na model cyfrowego bliźniaka składają się: fizyczny obiekt, cyfrowe odwzorowanie i połączenie ich poprzez wymianę i przetwarzanie danych w czasie rzeczywistym w celu nieustannej aktualizacji odwzorowania. Rozwój techniki sprawił, że zbieranie danych i ich przekazywanie nie odbywa się już ręcznie, a także w trybie offline i dzieje się w czasie rzeczywistym.

Dlaczego zaczęto stosować cyfrowego bliźniaka?

Cyfrowy bliźniak pozwala na uzyskanie wielu danych i wykorzystania ich do zyskiwania kompleksowej wiedzy o danym obiekcie, jego zachowaniach i reakcjach. Stała możliwość monitorowania produktu i jego reakcji przyczynia się do jego ulepszenia oraz wykluczenia błędów, a także jego optymalizacji, co w efekcie pozwala na uzyskanie doskonalszego produktu.

Digital twin nie jest jedynie modelem, ale przede wszystkim dynamiczną i cyfrową repliką więc daje zupełnie nowe, szersze możliwości. Dzieje się tak dlatego, że cyfrowy bliźniak jest w stanie zgromadzić więcej informacji i sprawdzić działanie produktu w wielu różnych sytuacjach, przez co można dostać odpowiedzi na większą ilość pytań. Dzięki niemu udaje się zrewolucjonizować przemysł i zyskać znacznie bardziej satysfakcjonujące efekty. Co przekłada się na korzyści ekonomiczne dla przedsiębiorstwa i bycie konkurencyjnym na rynku. 

Dzięki cyfrowym bliźniakom zmienia się sposób zarządzania i funkcjonowania przedsiębiorstwa. Oprócz zyskania nowych danych można uporządkować, zmodyfikować i uprościć wiele elementów związanych z samym produktem od procesu jego tworzenia zaczynając, po jego funkcjonowanie na rynku kończąc. Do tego jego możliwości stale się zwiększają i dlatego nie powinno dziwić, że nie jest już tylko ideą czy ciekawostką, ale przedmiotem ofert rynkowych.


Źródło: Zrobotyzowany.pl
Redaktor: MRR

Dodano 12.11.2020
Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Newsletter

  Reklama

 • Reklama

  Reklama

  Wydarzenia

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy