Szukaj w działach:
Wiedza

Cyfrowy bliźniak w przemyśle 4.0 - czym jest i dlaczego się go stosuje?

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 


Cyfrowy bliźniak to istotne rozwiązanie stosowane w ramach Przemysłu 4.0. Dzięki niemu możliwe jest połączenie świata wirtualnego i rzeczywistości, przez co zyskuje się ogromne oraz zupełnie nowe możliwości. 
Dlatego warto dowiedzieć się więcej na jego temat i poznać najważniejsze zalety cyfrowego bliźniaka.


Co to jest cyfrowy bliźniak?

Cyfrowy bliźniak, czyli digital twin jest cyfrową repliką, modelem matematycznym danego obiektu/produktu, procesu bądź systemów czy usługi. Wywodzi się z koncepcji wirtualnego ekwiwalentu świata fizycznego, która powstała na początku obecnego stulecia na Uniwersytecie Michigan. Sam pomysł tworzenia wirtualnych modeli urządzeń został wprowadzony przez NASA. Agencja kosmiczna tworzyła repliki kapsuł kosmicznych i montowała w nich sprzęt oraz oprogramowanie i w ten sposób mogła je testować. Z czasem, kiedy pojawiły się odpowiednie możliwości i narzędzia modele fizyczne, zaczęto przenosić do wirtualnej rzeczywistości.

Na model cyfrowego bliźniaka składają się: fizyczny obiekt, cyfrowe odwzorowanie i połączenie ich poprzez wymianę i przetwarzanie danych w czasie rzeczywistym w celu nieustannej aktualizacji odwzorowania. Rozwój techniki sprawił, że zbieranie danych i ich przekazywanie nie odbywa się już ręcznie, a także w trybie offline i dzieje się w czasie rzeczywistym.

Dlaczego zaczęto stosować cyfrowego bliźniaka?

Cyfrowy bliźniak pozwala na uzyskanie wielu danych i wykorzystania ich do zyskiwania kompleksowej wiedzy o danym obiekcie, jego zachowaniach i reakcjach. Stała możliwość monitorowania produktu i jego reakcji przyczynia się do jego ulepszenia oraz wykluczenia błędów, a także jego optymalizacji, co w efekcie pozwala na uzyskanie doskonalszego produktu.

Digital twin nie jest jedynie modelem, ale przede wszystkim dynamiczną i cyfrową repliką więc daje zupełnie nowe, szersze możliwości. Dzieje się tak dlatego, że cyfrowy bliźniak jest w stanie zgromadzić więcej informacji i sprawdzić działanie produktu w wielu różnych sytuacjach, przez co można dostać odpowiedzi na większą ilość pytań. Dzięki niemu udaje się zrewolucjonizować przemysł i zyskać znacznie bardziej satysfakcjonujące efekty. Co przekłada się na korzyści ekonomiczne dla przedsiębiorstwa i bycie konkurencyjnym na rynku. 

Dzięki cyfrowym bliźniakom zmienia się sposób zarządzania i funkcjonowania przedsiębiorstwa. Oprócz zyskania nowych danych można uporządkować, zmodyfikować i uprościć wiele elementów związanych z samym produktem od procesu jego tworzenia zaczynając, po jego funkcjonowanie na rynku kończąc. Do tego jego możliwości stale się zwiększają i dlatego nie powinno dziwić, że nie jest już tylko ideą czy ciekawostką, ale przedmiotem ofert rynkowych.


Znajdź firmę zajmującą się wdrożeniem cyfryzacji na Zrobotyzowany.pl

--> https://zrobotyzowany.pl/katalog-firm/cyfryzacja

Zdjęcie: https://pixabay.com
Źródło: Zrobotyzowany.pl
Redaktor: MRR

POWIĄZANE
Ruszają zapisy na Konferencję i Hackathon FPGA Już 18 października ruszają zapisy na drugą edycję Hackathonu i Konferencji FPGA. Konfere...
Powstanie Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości będzie odpowiadać za rozpoznawanie, zapobi...
Paletyzacja robotem się opłaca! Paletyzacja to proces polegający na układaniu produktów na palecie. Paletyzację wy...
Jesień z Axon Media Dotychczasowy bilans Konferencji Technicznych Axon Media - ponad 50 spotkań poświęconych ...
Nowa generacja przemienników Lenze i550 motec Nowa generacja przetwornic częstotliwości przekonuje funkcjami cyfrowymi i wydajnością en...
Zrównoważony rozwój to kwestia usług serwisowych Przez długi czas zrównoważony rozwój nie był priorytetem w przemyśle produk...
Partnerzy