Szukaj w działach:

Nowości na Targach Elektrotechnika 2020

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 

 

W Warszawskim Centrum EXPO XXI podczas 3 dni trwania Międzynarodowych Targów Elektrotechnika odbyły się pokazy innowacji z obszaru elektrotechniki, elektryki, budownictwa i teletechniki, a także rozwiązań z zakresu elektromobilności.

Według szacunków organizatora, tegoroczną 18. edycję wydarzenia odwiedziło blisko 7 tys. gości, natomiast w specjalistycznych szkoleniach wzięło udział ponad 1350 specjalistów, instalatorów, inżynierów budownictwa, inżynierów elektryki, inspektorów nadzoru, architektów, projektantów czy deweloperów. Wystawa podzielona została na 4 specjalne Strefy: Elektromobliności, OZE, Automatyki Budynkowej i Oświetlenia Terenów Publicznych w ramach, których zwiedzający mogli zapoznać się z nowościami produktowymi wystawców. 

Targi Elektrotechnika i OZE

Polska w ostatniej dekadzie poczyniła olbrzymi postęp na drodze do bardziej zielonej energetyki. Według Forbesa, na podstawie analiz International Renewable Energy Agency, w ciągu 10 lat rozwinęliśmy się znacznie szybciej niż reszta Europy czy świata. Pogoń ta została przerwana dwa lata temu, głównie w energetyce wiatrowej. Teraz cała nadzieja na wzrost w fotowoltaice. Na minionych Targach Elektrotechnika wystawcy prezentowali rozwiązania z zakresu OZE, m.in. pompy ciepła, systemy oraz urządzenia do rozprowadzania energii, zabezpieczenia instalacji OZE, systemy zarządzania i magazynowania energii, oprogramowanie do projektowania instalacji czy monitorowania jej pracy. Jednocześnie odbywały się cykle szkoleń i konferencji dla projektantów oraz inwestorów, poświęcone tej tematyce. Partnerem tej strefy została marka Voolt.

Na drodze do Elektromobilności

Śledząc globalne statystyki dotyczące tempa wzrostu pojazdów elektrycznych i uwzględniając wymagania UE dotyczące poprawy jakości powietrza, można stwierdzić, że Polska stoi w obliczu ery transportu nisko oraz zero-emisyjnego. Ostatni rok minął pod znakiem elektryczności na drogach. Jak wynika z licznika elektromobilności, który został uruchomiony przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych i Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego w 2019 roku po Polskich drogach poruszało się przeszło 4 tys. pojazdów elektrycznych, które mogły używać ponad 640 stacji ładowania. Mając to na uwadze, jak również Program Rozwoju Elektromobilności w Polsce, Targi Elektrotechnika ponownie przygotowały specjalną Strefę oraz szkolenia poświęcone tym zagadnieniom. Eksperci dyskutowali m.in. o stacjach ładowania zintegrowanych z oprawami oświetleniowymi, samochodach elektrycznych czy budynkach mieszkalnych wyposażonych w ładowarki. Na wystawie pojawiła się m.in. marka Grodno, jeden z głównych dystrybutorów produktów elektrotechnicznych w Polsce. 

Strefa Automatyki Budynkowej z warsztatami BIM dla architektów

Strefą cieszącą się dużym zainteresowaniem była także przestrzeń związana z dziedziną automatyki budynkowej, w której można było zobaczyć inteligentne systemy i rozwiązania do obiektów przemysłowych, biur, hoteli, restauracji czy mieszkań i domów. W tej strefie odbyły się szkolenia BIM.

„Jeszcze niedawno stosowanie systemów automatyki budynkowej oraz nowoczesnej technologii tak, by usprawniała działanie instalacji znajdujących się w budynkach, nie było aż tak popularne na polskim rynku. Od pewnego czasu można jednak zaobserwować rosnące zainteresowanie stosowaniem wszelkiego rodzaju „smart” rozwiązań, przede wszystkim dlatego, że przyczyniają się one do optymalizacji kosztów związanych z utrzymaniem budynków. W strefie Automatyki Budynkowej postawiliśmy na produkty m.in. takich marek, jak About-S czy 5 senses, które prezentowały systemy automatyki budynkowej dla budynków mieszkalnych, rozwiązania dla biur oraz obiektów usługowych i handlowych, a także osprzęt instalacyjny, systemy bezpieczeństwa, systemy prowadzenia przewodów oraz systemy automatyki domowej” - tłumaczy Marek Orłowski, organizator Targów Elektrotechnika, prezes Polskiego Związku Przemysłu Oświetleniowego.

„Obniżenie kosztów funkcjonowania budynków i obniżenie kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa to dwa szkolenia organizowane przy współpracy z Fundacją Poszanowania Energii, które odbywały się w tym roku podczas Targów. Frekwencja pokazuje, że temat efektywności energetycznej cieszy się dużym zainteresowaniem i poziom świadomości oraz wiedza wśród uczestników szkoleń z każdym rokiem jest coraz większa” - uzupełnia Jerzy Orłowski, organizator Targów Elektrotechnika.

Długo oczekiwany Finał Ligii Specjalistów 2.0

Na wystawie sponsora konkursu Schrack Technik Polska, drugiego dnia targów odbył się długo oczekiwany finał rywalizacji, a także wyłonienie zwycięzcy Ligii Specjalistów. W ciągu ostatnich kilku miesięcy 268 uczestników wzięło udział w zmaganiach w dwóch kategoriach: Profesjonalistów oraz Uczniów i Studentów. W strefie odbyło się również wiele szkoleń i warsztatów, które cieszyły się ogromnym powodzeniem. 

„Na Targach Elektrotechnika byliśmy już po raz trzeci, ponieważ łączymy targi z naszą formułą spotkań firmowych, zapraszamy klientów, pokazujemy nasze nowości. W przestrzeni Schrack Polska można było spotkać wiele produktów – od aparatury modułowej zabezpieczającej, poprzez rozdzielnice do 4 000 amperów, wyłącznik, styczniki, systemy fotowoltaiczne, stacje ładowania pojazdów i wiele innych. Na Targach Elektrotechnika mieliśmy sporą przestrzeń, do której zapraszaliśmy uczniów i studentów, aby mogli się zapoznać z rynkiem i produktami. Byliśmy również współorganizatorem Ligii Specjalistów, a na Targach odbywał się Wielki Finał Konkursu, który mieliśmy przyjemność prowadzić” - mówi Tomasz Racki, Schrack Polska.

Targowe konkursy oraz wyróżnienia

Podczas Elektrotechniki 2020 przyznano również nagrody w konkursie na najlepsze produkty targowe. Grono specjalistów poddało ocenie funkcjonalność rozwiązań pod kątem technicznym, wzorniczym, użytkowym i innowacyjnym, a także wysoki poziom parametrów eksploatacyjnych oraz estetykę wykonania. Główna nagroda 18. Targów Elektrotechnika oraz Nagroda Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa wręczona została firmie Schneider Electric Polska za zabezpieczenie EASERGY P5. Natomiast marka 5 senses za Mirror TV zdobyła I Nagrodę oraz Nagrodę Krajowej Izby Gospodarczej Elektryki w kategorii automatyka budynkowa i systemy inteligentnego budynku.

„W konkursie Krajowej Izby Gospodarczej Elektryki, Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, Polskiego Stowarzyszenia Branży Elektroenergetycznej, Polskiego Związku Przemysłu Oświetleniowego, Stowarzyszenia Elektryków Polskich oraz Polskiej Izby Radiodyfuzji Cyfrowej na Osobowość Roku 2019 w kategorii Nauka nagrodę przyznano dr. Inż. Markowi Łobodzie. Natomiast w kategorii Gospodarka tytuł Osobowości Roku przyznano ex aequo mgr. Zbigniewowi Błażejewskiemu oraz mgr. inż. Krzysztofowi Wieczorkowskiemu. W ostatniej już kategorii Otoczenie Biznesu wyróżniony został mgr inż. Marcin Ocioszyński za jego działania na rzecz podnoszenia świadomości znaczenia dobrowolnej certyfikacji i dobrej jakości wyrobów” - opowiada Kamila Walicka, organizator Targów.

Znany jest już termin kolejnych 19. Targów Elektrotechnika. Odbędą się one w dniach od 3 do 5 marca 2021 roku, w EXPO XXI w Warszawie.


Więcej informacji dostarczy:
Pamela Tomicka p.tomicka@ligtscape.pl, tel.: 601 918 306 oraz Paulina Kunicka p.kunicka@lightscape.pl, tel.: 537 127 714.


Źródło: Lightscape

POWIĄZANE
Rozwiązania robotyzacji produkcji na ITM Industry Europe Hale Międzynarodowych Targów Poznańskich podczas targów ITM Industry Europe ...
SCHUNK dla przemysłu tworzyw sztucznych i opakowań Przetwórstwo tworzyw sztucznych to dynamicznie rozwijająca się branża, wytwarzając...
Człowiek vs Robot na wydarzeniu Polskiej Wystawy Gospodarczej Kancelaria Prezydenta RP w ramach trwającego Projektu Polska Wystawa Gospodarcza zapowied...
Rabat na szkolenia Robotyki ABB Centrum Szkoleniowe Robotyki ABB zaprasza do skorzystania z promocji wakacyjnej. Tylko w ...
Automatyzacja THT z cenionymi partnerami technologicznymi Integracja rozwiązań dostarczanych przez znanych dostawców, pozwala na skuteczną a...
Podsumowanie premierowej konferencji Klastera CPG Klaster Creative Packaging Group coraz częściej pojawia się na wydarzeniach branżowych, a...
Partnerzy