Programowanie robotów? Bez obaw!
Według najnowszych planów rządu, od stycznia 2021 roku polskie firmy będą mogły skorzystać z ulgi 50% na projekty z zakresu robotyzacji.
Firma SEW-EURODRIVE już dziś oferuje odpowiednie produkty, na przykład kompleksowe rozwiązania dla robotów, takie jak zestawy kinematyki manipulatorów równoległych MAXOLUTION®, na dodatek sprzedawane w wersji do montażu. Robot w wersji do montażu - czy to możliwe? Tak, i na dodatek wyjątkowo łatwe! Po prostu konfigurujesz swoją aplikację online, zamawiasz, rozpakowujesz paczkę, montujesz i już, wszystko gotowe.
Tak łatwo można samemu zrealizować kompleksowe rozwiązania dla robotów właśnie dzięki zestawom kinematyki manipulatorów równoległych MAXOLUTION® od SEW-EURODRIVE.
Obawa przed robotami wynika często z pytań dotyczących obliczeń i doboru mechaniki i napędów, na które trudno znaleźć odpowiedzi. Niepewność co do możliwości zaprogramowanie skomplikowanych na pierwszy rzut oka trajektorii ruchów również wzmagają wątpliwości. SEW-EURODRIVE wychodzi tym obawom naprzeciw, proponując funkcjonalnie, skalowalne rozwiązanie z obszaru robotyki, czyli zestaw kinematyki manipulatorów równoległychMAXOLUTION®.
Składa się on z trzech pakietów, które można łączyć ze sobą w dowolny sposób. Pakiet zawiera:
- sterowanie wraz z oprogramowaniem
- pakiet osiowy robota (odpowiednio zaprojektowane napędy wraz z serworegulatorem)
- pakiet mechaniki robota - części mechaniczne do kinematyki z właściwymi przekładniami, na przykład nowej rodziny PxG
Konstruktorzy maszyn mogą użyć przygotowanych do aplikacji pakietów rozwiązań i samodzielnie skompletować system wykorzystując wspomniane wcześniej trzy moduły Wystarcza jedna dwuosobowa zmiana, by zmontować system, a wygodne funkcje Teach-In pozwalają go bez trudu zaprogramować.
Kompleksowość kinematyki robota wynika z jego oprogramowania. SEW-EURODRIVE przyjmuje na siebie sterowanie trajektorią ruchu w najprostszy sposób za pomocą aplikacji MOVIKIT® Robotics.
“Aby zapobiec nieporozumieniom - nie sprzedajemy gotowego robota oraz nie wykonujemy konstrukcji stalowej i szafy sterowniczej. Koncentrujemy się bardziej na perfekcyjnym rozwiązaniu w zakresie automatyki i napędu, i to w formie dostosowanego do indywidualnych potrzeb systemu modułowego”, opisuje product manager SEW-EURODRIVE Heiko Weissgerber. Właśnie tu leży różnica w stosunku do gotowych, standardowych systemów robotów innych producentów, które można kupić, na przykład w formie manipulatorów. Można je łatwo zintegrować w systemie produkcyjnym, jednak jako urządzenia o wszechstronnym zastosowaniu nigdy nie będą dokładnie dopasowane do aplikacji. Owszem, istnieją takie systemy traktowane jako „czarne skrzynki” w ograniczonym zakresie rozmiarów, ale to wszystko” - zauważa Weissgerber. |
Indywidualna forma nie ogranicza się jednak do rozmieszczenia niezbędnej techniki wzdłuż punktów pracy. Pakiety oferują także wystarczająco dużo możliwości, na przykład dla projektowania rozwiązań w obszarze przemysłu spożywczego i wykonań Hygienic Design, a więc ze stali szlachetnej. Właśnie w dziedzinie przetwarzania żywności widać, że coraz więcej czynności wykonywanych jest przez roboty przemysłowe, na przykład filetowanie, sortowanie i pakowanie ryb. Warto również pamiętać, że istnieją kinematyki robotów przejmujące obsługę w przemyśle napojów, które na przykład napełniają opakowania.
Łączone pakiety rozwiązań
Różne pakiety robotów są elementem kompleksowych rozwiązań do Machine Automation MAXOLUTION®. W ten sposób firma podkreśla swoje kompetencje w dziedzinie rozwiązań systemowych. Oprogramowanie jest zaprojektowane tak, by osoby uruchamiające urządzenie mogły na nim pracować bez specjalistycznej wiedzy o robotach. Chodzi o to, by przede wszystkim ustalić parametry i programować tak niewiele, jak to tylko możliwe bez znajomości specjalistycznych językach robotów, takich jak G-kody lub języki IEC.
Co więcej, wygoda jest rezultatem zintegrowanej wizualizacji MOVIKIT® Robotics, która umożliwia także symulację 3D. W tym kontekście osoba uruchamiająca urządzenie może na miejscu, z panelu operatorskiego, przygotować profile ruchu kinematyki robota.
|
Dane napędów niezbędne dla wieloosiowych zespołów napędowych program oblicza z kolei automatycznie. Wystarczy wcisnąć „Start” i ruch się rozpoczyna.
„To idealne rozwiązanie do prostych zadań chwytania. Dokładnie w tym celu łączymy użyteczną moc kinematyki robotów z prostym oprogramowaniem. Nasi klienci muszą być w stanie bez specjalistycznej wiedzy samodzielnie stworzyć swoje programy” – dodaje Weissgerber. |
Korzyści dla producentów maszyn
W Machine Automation MAXOLUTION® chodzi jednak o wiele więcej niż o automatykę napędową i portfolio naszych produktów. Najważniejszy jest kompletny zespół automatyzacji. Jako przykład Heiko Weissgerber wymienia bezpieczeństwo funkcjonalne, które właśnie dla produkcji współpracujących staje się coraz ważniejsze.
Tutaj SEW-EURODRIVE podąża za strategią integracji Best-in-Class. Zgodnie z nią komponenty innych producentów, jako część ogólnego rozwiązania SEW-EURODRIVE, są kompatybilne lub już zintegrowane ze wszystkimi interfejsami. Właśnie mniejsi i średni producenci maszyn (OEM) korzystają na tym w ten sposób, że nie muszą tworzyć własnych zespołów przede wszystkim w specjalistycznych dziedzinach automatyzacji, takich jak technika bezpieczeństwa. Ten sposób pracy sprawia, że klienci OEM mogą budować własne roboty za pomocą prostych środków, które są bardziej dopasowane niż uniwersalne, standardowe rozwiązania. Ostatecznie chodzi o to, by być w stanie samemu wprowadzać w życie własne pomysły, niezależnie od producentów komponentów.
Źródło: SEW-EURODRIVE
Redaktor: MR
- Roboty mobilne - przegląd rynku 2020
- Przegląd targów branżowych 2024
- Czy powinienem inwestować w robotyzację?
- Przemysłowa Wiosna STOM 2024 zapowiada się wyjątkowo
- Praktyczna wiedza od ekspertów Beckhoff
- Raport PARP: Perspektywa do 2028 roku
- O narzędziach i recyklingu na Targach INNOFORM®
- Przemysł i logistyka 4.0 na ITM Industry Europe 2024
- Robotyzacja zakładów mięsnych: Moda czy innowacja?
- 212 mln zł na automatyzację i robotyzację dla MŚP
- Hybrydowe zgrzewanie punktowe materiałów MPMS/MPC
- Dynamiczny rozwój sektora robotyki przemysłowej
- Auto i automatyzacja – związek partnerski
- Prosty falownik MOVITRAC® basic od SEW-EURODRIVE
- Zarejestruj się na spotkanie w DemoVanie Stäubli
- Intec, Zuliefermesse i GrindTec już w marcu 2025
- SCAN FORUM 2024 - Forum technik CT oraz skanowania 3D CT
- Proof of Concept w robotyzacji
- Stäubli TX2-200: Nowy Członek zrobotyzowanej Rodziny
- Trójfazowe silniki asynchroniczne IE4 serii DRU
- Dlaczego rozważać robota Codian do projektu automatyzacji?
- Lenze i750 cabinet otwiera nowe możliwości
- Sterowniki Lenze – łatwe i wydajne sterowanie ruchem
- VII Wielkopolskie Sympozjum Spawalnicze