Szukaj w działach:

Partnerzy

Newsletter

Podstawowe informacje na temat druku i drukarek 3D

 

drukowanie 3d
 

Drukowanie 3D, odmiennie zwane również drukowaniem przestrzennym jest metodą, która polega na wytwarzaniu trójwymiarowych obiektów dzięki spajaniu uprzednio nakładanego na siebie warstwa po warstwie materiału budulcowego.

Do sprawnego przebiegu procesu niezbędne są drukarka 3D, odpowiedni materiał, trójwymiarowy model komputerowy oraz specjalnie przeznaczony do tego program – tzw. slicer. Technologia ta powstała w roku 1984, w czasach, gdy Charles Hull wynalazł stereolitograf. Od tamtej pory nie przestaje zadziwiać, znajdując rozmaite zastosowania w branżach niekomercyjnych i różnych gałęziach przemysłu. Dostępne na rynku modele drukarek 3D różnią się od siebie przeznaczeniem, konstrukcją i parametrami. Aby zagłębić się w zagadnienie druku 3D i drukarek 3D, warto poznać ich podstawowe typy i zastosowania. Z pewnością będzie to zachęcające do dalszego poznawania tematu.

Materiały używane do druku 3D

Druk i drukarki 3D stają się coraz popularniejsze, co sprawia, że szuka się dla nich coraz to nowych obszarów zastosowania i wykorzystuje na coraz większą skalę, co tyczy się również materiałów, które wykorzystywane są do druku przestrzennego. Nikt nie jest zdziwiony, gdy słyszy o wydrukach z żywicy, gumy, metalu, plastiku, piasku czy papieru. W technologii 3D tworzy się nawet domy (gdzie materiałem budulcowym jest beton). Istnieje nawet restauracja, która serwuje dania z drukarki 3D, popularne stają się ponadto wydruki z czekolady.

drukarki 3d i drukowanie 3d
 

Najpopularniejsze typy druku 3D

Obecnie wydruki 3D różnią się od siebie na wiele sposobów – są stosowane do różnych celów i mają wiele odmiennych możliwości wykorzystania. Podczas klasyfikacji wydruków 3D stosuje się podział na szybkość pracy, jej dokładność, rodzaj zastosowanych materiałów i sposób ich nakładania na siebie (np. poprzez wyciskanie, stapianie czy naświetlanie). Przyjęło się, że istnieje podział na 6 typów technologii druku 3D:

 • FDM (Fused Deposition Modelling) – w którym druk możliwy jest dzięki wyciskaniu termoplastycznego materiału w żyłce przez dysze
 • MJP (Multi Jet Printing) – w którym elementy drukuje się z utwardzanych światłem UV żywic
 • CJP (Color Jet Printing) – druk jest kolorowy, dzięki użyciu zabarwionego tuszem gipsowego proszku
 • SLS (Selective Laser Sintering) – druk możliwy jest dzięki użyciu spiekanych laserem sproszkowanych tworzyw sztucznych
 • DMLS (Direct Metal Laser Sintering) – w druku stosuje się proszki metali stapiane laserem
 • Binder Jetting – druk z użyciem piasku lub sproszkowanego metalu, łączonych dzięki ciekłemu spoiwu.

Druk 3D – zastosowanie

Zanim druk 3D i urządzenia niezbędne do jego realizacji były powszechne, był on stosowany w budowie form przestrzennych oraz form o niewielkich wymiarach i nieskomplikowanym kształcie. Rozwój technologii umożliwił druk o wiele bardziej skomplikowanych wzorów – egzoszkieletów, protez, makiet architektonicznych. Modne stają się również inne zastosowania, takie jak wspomniane wyżej modele czekoladowe, dania do jedzenia, zabawki czy nawet figury lodowe. Możliwości druku 3D są zatem niemal nieograniczone i kto wie, co w tej kwestii przyniesie dalsza przyszłość.


Redaktor: MRR
Źródło: Zrobotyzowany.pl


Dodano 08.05.2020
Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Newsletter

  Reklama

 • Reklama

  Reklama

  Wydarzenia

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy