Szukaj w działach:

Partnerzy

Newsletter

Roboty SCARA - innowacyjny wynalazek na miarę naszych czasów

 

Roboty scara w przemyśle
Fot.: Roboty typu SCARA 

W nowoczesnych i zautomatyzowanych fabrykach coraz częściej doceniane są i wybierane roboty SCARA - Selective Compliance Articulated Robot Arm. Te stworzone w 1981 r. przez japońskich inżynierów urządzenia potrafią naprawdę bardzo wiele, dlatego z pewnością można uznać je za ważny wynalazek naszych czasów. 

Roboty SCARA - budowa

Roboty tego typu, choć nie mają skomplikowanej budowy to swoją funkcjonalnością i możliwością podnoszenia nawet 20 kg elementów, przekonują do częstego wykorzystania w zakładach przemysłowych. Konstrukcję oparto o zrobotyzowane ramię, które zastępuje w wielu czynnościach człowieka. Zwykle robot SCARA składa się z dwóch członów połączonych przy podstawie. Sztywne ramię umożliwia wytworzenie znacznej siły prostopadle do podłoża. Do tego pozwala na wiele ustawień. Trzeba jednak dodać, że nie pozwala ono jednak na swobodne manipulowanie obiektem. 

Roboty SCARA są też lekkie, mają również kompaktowe wymiary, więc nie zabierają wiele przestrzeni w zakładach. 

Zalety robotów SCARA

Najważniejszymi cechami robotów SCARA są szybkość i precyzja. Manipulacyjne roboty przemysłowe zostały zaprojektowane właśnie po to, aby wykonywały wszelkie czynności z jak największą prędkością, przy zachowaniu najwyższych standardów jakości i do tego na małej przestrzeni. 

Robot typu Scara
Fot.: Robot typu SCARA Pick & Place 

Dlatego też mają szerokie zastosowanie - stosuje się je w wielu gałęziach przemysłu i znajduje dla nich coraz bardziej innowacyjne zajęcia. Roboty SCARA doskonale radzą sobie z pakowaniem, układaniem, składaniem i montowaniem elementów. Ponadto po integracji z systemami wizyjnymi i urządzeniami identyfikacyjnymi wykorzystuje się je do kontrolowania jakości.

Bardzo ważnym atutem tych robotów jest ich łatwa programowalność. Model programowania oparto o strukturę OOP (object-oriented programming). Programowanie obiektowe umożliwia zmianę zaprogramowanych funkcji bez konieczności przekształcania układu sterowania czy struktury mechanicznej. Roboty SCARA cechuje duża elastyczność sterowania i dzięki nim nie ma potrzeby tworzenia nowych urządzeń do każdego nowego zadania.

Wspomniane cechy sprawiają, że roboty SCARA wpływają na efektywność i jakość produkcji. Z tego względu coraz częściej trudno wyobrazić sobie nowoczesne przedsiębiorstwo produkcyjne, które nie korzysta w szerokim zakresie tych robotów.


Redaktor: MRR
Źródło: Zrobotyzowany.pl

Dodano 18.03.2020
Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Newsletter

  Reklama

 • Reklama

  Reklama

  Wydarzenia

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy