Szukaj w działach:

Jak Asset Tracking może pomóc w digitalizacji produkcji?

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

Intralogistyka to nic innego jak transport materiałów, a także produktów w obrębie danego zakładu produkcyjnego – od przyjęcia surowców do magazynu aż po wydanie gotowych produktów. Co oznacza 4.0? To nawiązanie do czwartej rewolucji przemysłowej, która wydarza się na naszych oczach i polega na cyfryzacji oraz automatyzacji procesów produkcyjnych. Z tego artykułu dowiesz się, jak zamienić swój zakład w inteligentną fabrykę przyszłości z pomocą jednego narzędzia - Asset Tracking.

Wyzwania płynnych uwarunkowań rynkowych i produkcyjnych

Jednym z największych wyzwań stojących obecnie przed przedsiębiorstwami produkcyjnymi jest optymalizacja kosztów przy jednoczesnym zachowaniu możliwości szybkiego wytwarzania krótkich serii produktów o wysokim stopniu personalizacji. Nowoczesna fabryka musi dbać o podstawy takie jak łańcuch dostaw, optymalizacja kosztów, a także dynamicznie zmieniające się potrzeby klienta. W tych warunkach o przewadze konkurencyjnej decyduje umiejętność zbierania, błyskawicznego przetwarzania i biznesowego wykorzystywania (inaczej mówiąc, monetyzacji) danych. 

Sytuacja przemysłu wymusza zatem na firmach coraz powszechniejsze wprowadzanie systemów monitorowania zasobów. Nawet jeśli spojrzeć na powyższe zmiany, jako na konieczność, nie sposób zwrócić również uwagi na to, że mogą być one szansą na dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa. Jednym z najbardziej efektywnych kosztowo narzędzi do usprawnienia procesów i optymalizacji wykorzystania zasobów jest Asset Tracking.

Czym jest Asset Tracking i jak może Ci pomóc w digitalizacji zakładu?

Jako że największą wartością organizacji są zasoby, którymi dysponuje, nie dziwi rosnąca popularność systemów lokalizacyjnych - według statystyk Research and Markets ich rynek notuje roczny wzrost na poziomie 13,45%. Asset Tracking to kompleksowe rozwiązanie, które ze względu na dedykowane produkcji funkcjonalności i właściwości eliminuje problemy pojawiające się w obiektach przemysłowych. Rozwiązanie umożliwia lokalizowanie i monitorowanie kluczowych zasobów przedsiębiorstwa wewnątrz i na zewnątrz budynków. Odbywa się to przy użyciu specjalnych urządzeń połączonych z Internetem i dedykowanej aplikacji. 

Oprócz prowadzenia automatycznej identyfikacji zasobów i ich dokładnej lokalizacji system informuje również o kluczowych zdarzeniach, zweryfikuje poprawność wybranych procesów i powiadomi o odstępstwach od normy. Do najważniejszych korzyści z wdrożenia rozwiązania w kontekście optymalizacji produkcji zaliczyć można:
pełną widoczność i kontrolę nad zasobami na hali oraz w magazynie:

 • utrzymanie otwartych linii zaopatrzenia,
 • kontrolę przepływu towarów,
 • zapobieganie przestojom,
 • większą efektywność pracy operatorów,
 • zapobieganie zakupowi zbędnych maszyn.


Comarch Asset Tracking - system lokalizacyjny zintegrowany z MES i ERP

Przykładem nowoczesnego systemu lokalizacyjnego dla zakładów przemysłowych jest Comarch Asset Tracking, którego można połączyć z modułem Comarch MES, automatyzując takie zadania jak: lokalizacja narzędzi i części, kompletacja materiałów, monitorowanie buforów oraz zliczanie ilości wykonanych sztuk produktu. Dodatkowo dzięki temu narzędziu możesz zautomatyzować obsługę produkcji metodą Kanban, redukując opóźnienia. Jego główne funkcje to:

 1. Optymalizacja procesów
  • Comarch AT pomaga zniwelować dotychczasowe opóźnienia w transporcie zasobów. Minimalizuje też czas przestojów, poprawia alokację zasobów w przedsiębiorstwie oraz pozwala Ci szybko wykryć wąskie gardła.
 2. Zróżnicowanie technologiczne
  • Szerokie spektrum rozwiązań technologicznych Comarch: Ultra Wideband, Bluetooth oraz UHF RFID pozwalają opracować kompletne rozwiązanie IoT (Internet of Things), precyzyjnie dostosowane do potrzeb konkretnej firmy.
 3. Raportowanie i analityka
  • Aplikacja umożliwia konfigurowanie powiadomień o kluczowych zdarzeniach. Z kolei zaawansowane narzędzia analityczne pomagają zoptymalizować wydajność procesów i zredukować koszty.
 4. Integracja systemów
  • Asset Tracking automatyzuje pracochłonne procesy identyfikacji zasobów oraz ich dokładnej lokalizacji w wyznaczonych strefach. Dane te mogą zostać użyte w zewnętrznych systemach (ERP, MES) dzięki sprawnej integracji poprzez otwarte API.


Asset Tracking to narzędzie realnie wspierające transformację firmy z klasycznego zakładu produkcyjnego w prawdziwie inteligentną fabrykę - zmianę, która jest w tej chwili szansą, a z czasem stanie się wymogiem. Zapraszamy do pobraniabezpłatnego materiału, z którego dowiesz się więcej nt. możliwości optymalizacji procesów produkcyjnych i logistycznych. 

System Asset Tracking Comarch

 

Jeśli zainteresowała Cię oferta Comarch, możesz zamówić Demo UWB i samodzielnie odkryć korzyści, jakie przyniesie Twojej firmie implementacja Comarch Asset Tracking. Skontaktuj się z konsultantem firmy Comarch. 

Odwiedź oficjalną stronę Comarch IoT Ecosystem dla Przemysłu 4.0, gdzie znajdziesz jeszcze więcej narzędzi dedykowanych koncepcji Industry 4.0.

 

Źródło: Comarch

POWIĄZANE
O sztucznej inteligencji na Made in Wroclaw 2021 Przed nami kolejna edycja Driven by intelligence, czyli Made in Wroclaw 2021, wydarzenia,...
Bezkontaktowy transfer energii na duże odległości Chcesz szybko i elastycznie transportować towary na duże odległości bez potrzeby wykorzys...
Seria Robotów Reeco - Gotowe modułowe rozwiązania produkcyjne Co wyróżnia urządzenia oferowane przez grupę RENEX? Możliwość łatwej wymiany głowic...
Pharma & Cosmetic Industry Days 2021 już za nami O tym, jak ważny jest kontakt pomiędzy przedsiębiorcami działającymi w tej samej branży d...
Wynalazki i innowacje na INTARG® 2023 XVI Międzynarodowe Targi Wynalazków i Innowacji INTARG® odbędą się w Katowicac...
Quick Mold Change (QMC) Staubli na INNOFORM® 2019 Automatyzacja procesów, wydajność, niezawodność i innowacja to główne kryter...
Partnerzy