Dwie nowe rodziny dużych robotów ABB
ABB dodaje do swojej oferty dwie nowe rodziny dużych robotów przeznaczonych do złożonych zastosowań produkcyjnych. Oferując większą szybkość, dokładność, elastyczność i solidniejszą konstrukcję, w tym zintegrowane okablowanie procesowe, roboty IRB 5710 i 5720 firmy ABB zwiększają produktywność i wydajność oraz zapewniają dłuższy czas bezawaryjnej pracy w takich zastosowaniach, jak produkcja pojazdów elektrycznych (EV), odlewnictwo, kuźnia, produkcja gumy, tworzyw sztucznych i metali.
IRB 5710 i IRB 5720, dostępne w ośmiu wariantach, oferują wybór opcji dla obciążeń użytkowych od 70 kg do 180 kg i wysięgu od 2,3 m do 3 m. Te dwie rodziny robotów nadają się do wykonywania szerokiego zakresu zadań produkcyjnych, w tym przenoszenia materiałów, obsługi i montażu maszyn, a także do wykonywania specyficznych czynności w produkcji pojazdów elektrycznych, takich jak pobieranie i umieszczanie modułów baterii, precyzyjny montaż i przenoszenie części. Korzyści oferowane przez roboty sprawiają, że są one również idealne do stosowania w procesach formowania tworzyw sztucznych, odlewania metali, czyszczenia i natryskiwania.
- Nowe roboty przyspieszają ekspansję ABB na szybko rozwijającym się rynku pojazdów elektrycznych, zaspokajając zapotrzebowanie klientów na solidne jednostki o odpowiedniej prędkości, dokładności i zręczności, które poradzą sobie ze złożonymi zadaniami montażu baterii w pojazdach elektrycznych - mówi Joerg Reger, dyrektor zarządzający linii biznesowej dla branży motoryzacyjnej Robotyki ABB. |
- Przejście z pojazdów napędzanych silnikami spalinowymi (ICE) na pojazdy elektryczne powoduje wzrost zapotrzebowania na szybkie i elastyczne linie produkcyjne. Konstrukcje pojazdów elektrycznych są często bardzo złożone, a elementy takie jak akumulatory i moduły półprzewodnikowe mogą być bardzo ciężkie lub niezwykle delikatne. Takie wymagania wymagają rozwiązań, które zapewnią maksymalną precyzję i powtarzalność, aby uniknąć błędów w produkcji - dodaje Reger. |
Obie rodziny robotów są zasilane przez nowy kontroler ABB OmniCoreTM V250XT, najnowszy dodatek do rodziny kontrolerów OmniCore. Kontroler OmniCore V250XT, wyposażony w technologie sterowania ruchem TrueMove i QuickMove firmy ABB, umożliwia robotom IRB 5710 i IRB 5720 osiągnięcie wiodącej w swojej klasie prędkości, zwiększając możliwości produkcyjne i skracając czas produkcji. Dzięki doskonałej powtarzalności położenia (0,04-0,05 mm), powtarzalności ścieżki (0,1-0,14 mm) i dokładności ścieżki (1-1,2 mm), roboty IRB 5710 i IRB 5720 są dokładniejsze niż inne roboty w swoich klasach, co pozwala im zapewnić najwyższy poziom jakości produkcji.
Dodatkową ochronę przed uszkodzeniami i zużyciem kabli zapewnia zintegrowany pakiet ABB LeanID Integrated DressPack, który umożliwia prowadzenie kabli technologicznych wewnątrz górnej części ramienia robota i wzdłuż nadgarstka, a nie na zewnątrz. Eliminuje to kołysanie się kabli, chroni przed ciepłem i kolizjami, które są częstą przyczyną problemów z obsługą robotów, potencjalnie skracając czas przestojów i koszty utrzymania oraz wydłużając okres eksploatacji robotów o kilka lat. LeanID ułatwia również programowanie i symulację dzięki przewidywalnym ruchom kabli w oprogramowaniu do programowania offline RobotStudio® firmy ABB.
Obie serie robotów mają wiele opcji montażu, w tym na podłodze, pod kątem, w pozycji odwróconej i na półce, co zapewnia maksymalną elastyczność projektowania produkcji. W 2023 r. pojawi się więcej zastosowań procesowych, takich jak spawanie, cięcie czy dozowanie.
Źródło: ABB
Redaktor: MRR
- Roboty mobilne - przegląd rynku 2020
- Przegląd targów branżowych 2024
- Czy powinienem inwestować w robotyzację?
- Przemysłowa Wiosna STOM 2024 zapowiada się wyjątkowo
- Praktyczna wiedza od ekspertów Beckhoff
- Raport PARP: Perspektywa do 2028 roku
- O narzędziach i recyklingu na Targach INNOFORM®
- Przemysł i logistyka 4.0 na ITM Industry Europe 2024
- Robotyzacja zakładów mięsnych: Moda czy innowacja?
- 212 mln zł na automatyzację i robotyzację dla MŚP
- Hybrydowe zgrzewanie punktowe materiałów MPMS/MPC
- Dynamiczny rozwój sektora robotyki przemysłowej
- Auto i automatyzacja – związek partnerski
- Intec, Zuliefermesse i GrindTec już w marcu 2025
- Proof of Concept w robotyzacji
- Polski przemysł potrzebuje więcej robotów - raport PIE
- Raport Międzynarodowej Federacji Robotyki - World Robotics 2024
- Dynamiczny rozwój robotyki w Europie - Raport IFR
- Ponad 2 mld zł dotacji z KPO na robotyzację
- Dynamika przemysłu we wrześniu 2024 roku
- Zmiany w zarządzie Lenze
- Forum Cobotyki 2024 po raz czwarty
- Optymalizacja produkcji z zastosowaniem technologii Scheaffler
- Strategia Cyfryzacji Polski do 2035
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Dlaczego warto inwestować w roboty?