Szukaj w działach:

Rok 2023 z perspektywy Universal Robots

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 

Firma Universal Robots, wiodący na świecie producent robotów współpracujących (cobotów), rok 2023 zaliczy do udanych.


W ciągu ostatnich 12 miesięcy duńska firma rozszerzyła swoje portfolio produktowe o nowy model UR30 i przekroczyła liczbę 75 000 sprzedanych cobotów na całym świecie. Miarą zainteresowania cobotyzacją na polskim rynku jest wzrost sprzedaży, nowe wdrożenia, rozwój sieci partnerskiej, a także uczestnictwo firm w szkoleniach i spotkaniach warsztatowych. 

Coraz więcej robotów i cobotów

Działania Universal Robots idą w parze ze wzrostem robotyzacji przedsiębiorstw na całym świecie. Międzynarodowa Federacja Robotyki (IFR) w raporcie World Robotics 2023 podaje, że w roku 2022 zainstalowano blisko 553 tys. robotów przemysłowych na całym świecie, czyli o 5 proc. więcej niż w roku wcześniejszym. W Polsce sprzedano 3082 szt., co oznacza, że park maszynowy robotów zwiększył się o 10% i wynosi 22,7 tys. urządzeń. 

Znacznie szybciej za to rośnie liczba robotów współpracujących, ponieważ w 2022 roku przybyło ich o 31 proc. więcej, niż w 2021 roku. Udział cobotów w ogólnej liczbie robotów przemysłowych na świecie wg danych z raportu IFR, w latach 2018-2022 wzrósł z 4,4% do 9,9%, a więc ponad dwukrotnie. W liczbach bezwzględnych mówimy o rozwoju parku urządzeń z poziomu 18,5 tys. szt. do 54,9 tys. szt. na koniec 2022 roku.

Polski przemysł stawia na robotyzację

W Polsce również robotów przybywa. Gęstość robotyzacji, czyli liczba robotów przemysłowych na 10 tys. pracowników w firmach produkcyjnych, wg danych IFR wzrosła pomiędzy rokiem 2021 i 2022 z 63 do 71. Średnia światowa na poziomie 151 pokazuje, że cały czas automatyzacja i robotyzacja to ogromny potencjał do wzrostu produktywności polskich przedsiębiorstw, ale postęp w ostatnich latach jest znaczący. Jeszcze 5 lat temu wskaźnik ten dla Polski wynosił zaledwie 42 jednostki, co oznacza, że od 2018 r. gęstości robotyzacji wzrosła o 69 proc.

W raporcie World Robotics 2022 znajdziemy również informacje o najchętniej robotyzujących się branżach. W 2022 r. był to przemysł motoryzacyjny i branże związane z obróbka metali, które zakupiły po 19% z ogółu sprzedanych robotów przemysłowych w Polsce. Na trzecim miejscu znajduje się przemysł chemiczny i tworzyw sztucznych z 10% udziału w ogólnym wolumenie sprzedaży.

Coboty UR stają się ważnym elementem procesów produkcyjnych w firmach każdej wielkości, najczęściej z branży automotive oraz elektronicznej. W Polsce w ujęciu procentowym Universal Robots odnotowało w 2023 r. dwucyfrowy wzrost sprzedaży w porównaniu do 2022 r. Roboty współpracujące sprawdzają się w spawaniu, lutowaniu, paletyzowaniu, obsłudze maszyn, wykańczaniu powierzchni, dozowaniu, klejeniu, kontroli jakości, operacjach bin picking, pick and place i sortowaniu - wszędzie tam, gdzie praca jest monotonna, związana z obciążeniem fizycznym lub wymagająca precyzji i utrzymania wymagających czasów cyklu, albo tam, gdzie z tych powodów trudno znaleźć pracowników.

W sektorze automotive, ciekawym przykładem wdrożenia jest fabryka Stellantis w Tychach

 


- Wdrożenie cobota UR na linii produkcyjnej Fiata 500 i Lancii Ypsilon pozwoliło nam na uwolnienie pracowników od monotonnej czynności, jaką było napełnianie zbiorników spryskiwaczy. Dzięki automatyzacji tego fragmentu procesu produkcyjnego, mogą oni teraz wykonywać bardziej skomplikowane prace. - mówi Michał Lach, kierownik działu montażu w fabryce Stellantis.Universal Robots Lipton

 


Systematycznie rozwijany jest park cobotów w katowickiej fabryce Lipton, zajmującej się konfekcjonowaniem herbaty. Od wdrożenia pierwszych 6 cobotów UR10e w 2019 roku, z roku na rok ich przybywa i obecnie paletyzację na końcówkach linii produkcyjnych obsługuje już ponad 20 robotów UR. 

Średnie firmy również doceniają korzyści z robotyzacji. Dzięki wdrożeniu 11 cobotów UR wydajność w ostrołęckim zakładzie Rumet, zajmującym się produkcją kształtek mosiężnych, udało się rozwiązać problemy z zatrudnieniem wykwalifikowanych operatorów maszyn CNC, a wydajność wzrosła nawet do 300%. Umożliwiło to rozwój firmy i uelastycznienie produkcji, co pozwoliło na przyjmowanie zamówień o różnej wielkości asortymencie.

Wśród zastosowań pojawia się też wiele nowych - coboty UR w Polsce zajmują się też testowaniem urządzeń gospodarstwa domowego, składaniem szklanych witryn i wspierają procesy produkcyjne, w tym kontrolę jakości, w firmie produkującej sprzęt do wspinaczki górskiej.

 


-
Jesteśmy świadkami zmiany myślenia o produkcji; elastyczność, personalizacja i zwinność stają się najważniejsze. Coboty doskonale sprawdzają się w scenariuszach, w których niezbędne jest szybkie przeprogramowanie np. w celu obsługi produkcji o zmiennym asortymencie i wolumenie, a firmy dostrzegają ich potencjał w zakresie zwiększania wydajności, produktywności i bezpieczeństwa. Możliwość pracy ludzi i robotów obok siebie, płynnie dzielących się zadaniami, to nie tylko trend, ale siła transformacyjna automatyzacji - mówi Daniel Niepsuj, Area sales manager w Universal Robots.Universal Robots Rumet

 


Bliżej klientów

W ostatnich 12 miesiącach Universal Robots rozszerzył w Polsce sieć swoich dystrybutorów i certyfikowanych integratorów. Do pierwszego grona dołączył polski oddział Tech-Con Group, zajmującej się dystrybucją produktów dla przemysłu pneumatycznego, hydraulicznego, techniki liniowej, maszynowego i niskonapięciowego w pięciu państwach regionu CEE. Z kolei dziewiątym już certyfikowanym integratorem UR zostało polskie przedsiębiorstwo Prat Engineering. Integratorzy wspierają użytkowników w przygotowaniu wdrożeń, szkoleniach i obsłudze serwisowej.

Szkolenia są zapewniane m.in. w ramach Akademii Universal Robots, z której skorzystało już ponad 200 tys. osób z całego świata, w tym blisko 3 tys. z Polski - najwięcej z całego regionu CEE. Ponadto polscy przedsiębiorcy zainteresowani zwiększeniem produkcyjności mogli skorzystać również z cyklu bezpłatnych warsztatów Universal Robots pod nazwą Seminar in the Box zorganizowanych w ubiegłym roku w trzech miastach - Zielonej Górze, Lublinie i Gdańsku, a także spotkań branżowych, w tym dla sektora motoryzacyjnego oraz wziąć udział w konferencji współorganizowanej przez UR, Schmalz Polska i Zimmer Group.

Coraz większa rodzina - UR30 zwiększa zakres zastosowań

Cobot UR30 to nowy model, wprowadzony w listopadzie 2023. Dzięki udźwigowi 30 kg i nowej konstrukcji przegubu może automatyzować wiele procesów, począwszy od obsługi maszyn i materiałów, przez paletyzację ciężkich towarów z wszystkich branż, po mocne dokręcanie śrub. Jego udźwig pozwala na jednoczesne korzystanie z kilku chwytaków, co oznacza, że UR30 może np. usuwać gotowe części i ładować więcej materiału symultanicznie, skracając czasy przełączania pomiędzy funkcjami i maksymalizując produktywność. 

 

Źródło: Universal RobotsUniversal Robots A/S
Siemensova 2717/4
155 00 Praha 13
+48 504 413 113
POWIĄZANE
Najwyższa jakość kontroli z system OMRON Płytki drukowane (PCB) są centralnym komponentem wielu urządzeń elektrycznych. Przemysł m...
Zrobotyzowane stanowisko prasy krawędziowej z magazynem szufladowym - EASY ROBOTS Zrobotyzowane stanowisko z magazynem szufladowym - aplikacja dla pracy krawędziowej. Najmn...
Zrobotyzowana paletyzacja plastikowych pojemników – case study ACaRS ACaRS intensywnie rozwija ofertę gotowych urządzeń dedykowanych robotyzacji procesu palety...
Zrobotyzowany depaletyzer do obsługi złożonych zadań Firma ABB wprowadziła na rynek ABB Robotic Depalletizer, zrobotyzowany depaletyzer, rozwi...
Czym jest przemiennik częstotliwości (falownik) i gdzie można go zastosować? Przemienniki częstotliwości są bardzo często wykorzystywanym i popularnym elementem układ&...
System pojazdów automatycznych AGV Lean-Cart 18.1 Robotyzacja i automatyzacja procesów to coś, z czym nowoczesna logistyka właściwie ...
Partnerzy