Ironhand - super moc pod kontrolą
Zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowego stanowią jedną z najczęstszych chorób zawodowych w Unii Europejskiej i Ameryce Północnej oraz najczęstszą przyczynę długotrwałej nieobecności w pracy.
Dolegliwości kończyn górnych związane z pracą w całej UE pociągają za sobą koszty rzędu 2,1 miliarda euro rocznie i stanowią 45% wszystkich chorób zawodowych. Wearables, czyli technologia do noszenia, oferuje sposoby na zmniejszenie częstości występowania takich urazów. Ironhand® szwedzkiej BIOSERVO TECHNOLOGIES to miękka robotyczna rękawica wzmacniająca chwyt z wykorzystaniem opatentowanej technologii SEM™. Wspomaganie siły chwytu poszczególnych palców jest możliwe dzięki zastosowaniu napędów FAULHABER.
Na poziomie UE najważniejszym czynnikiem ryzyka jest wykonywanie powtarzalnych czynności. 74% pracowników w UE spędza co najmniej 25% swojego czasu pracy, wykonując te same ruchy rąk lub dłoni. Zgodnie z danymi niemieckiego Federalnego Instytutu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy (Bundesanstalt für Arbeitsschutz und Arbeitsmedizin) dolegliwości mięśniowo-szkieletowe są najczęstszą przyczyną trudności z wykonywaniem pracy, niepełnosprawności, wcześniejszego przejścia na emeryturę i czasowej niezdolności do pracy. Z sondażu przeprowadzonego przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy wynika, że 45% ankietowanych przyjmuje niewygodną lub męczącą pozycję podczas pracy, 25% odczuwa bóle pleców, a 20% bóle mięśni. Badania przewidują, że do 2030 roku na dolegliwości mięśniowo-szkieletowe może cierpieć nawet co drugi pracownik.
Większa siła dłoni
Ironhand ® szwedzkiej firmy BIOSERVO TECHNOLOGIES to miękki, aktywny egzoszkielet dłoni i palców. Chwytanie przedmiotów ręką jest możliwe dzięki mięśniom przedramienia i dłoni. Mięśnie te pociągają za ścięgna, które poruszają palcami. Ironhand® działa na podobnej zasadzie: czujniki nacisku w opuszkach palców rękawicy rejestrują ruch chwytania wykonywany przez dłoń użytkownika. Zintegrowany z systemem komputer oblicza wymaganą dodatkową siłę chwytu, a niewielkie serwomotory pociągają za cienkie przewody w palcach rękawicy. Im silniejszy nacisk na czujniki, tym większa moc wytwarzana przez Ironhand®. Ustawienia rękawicy można dostosować w zależności od indywidualnych preferencji oraz rodzaju wykonywanej pracy. Funkcje danych zapewniają cyfrową ocenę ryzyka dla dłoni oraz integrację użytkownika w ramach koncepcji Przemysłu 4.0 / fabryki przyszłości. Analiza danych podczas pracy umożliwia identyfikację zastosowań stwarzających duże ryzyko pod względem ergonomii, dzięki czemu użytkownicy mogą podjąć odpowiednie środki zapobiegawcze.
Zindywidualizowana i wszechstronna
Rękawica jest dostępna w czterech rozmiarach oraz dla użytkowników prawo- i leworęcznych. Akumulator noszony na plecach mieści również jednostkę komputerową oraz silniki poruszające poszczególnymi palcami. Użytkownicy mogą programować profile obejmujące różne kombinacje czułości czujników, siły nacisku, symetrii palców i blokowania chwytu. Aby zmienić profil, wystarczy nacisnąć przycisk na pilocie umieszczonym na klatce piersiowej. Dzięki tym profilom można na przykład sprawnie reagować na różne wyzwania napotykane w ciągu całego dnia pracy. Pracownik może wykonywać niezbyt obciążające czynności rano, a następnie po południu prace wymagające dużej siły mięśni. Umożliwia to również korzystanie z systemu przez kobiety i mężczyzn. System może wytworzyć siłę chwytu o wartości 80 N w ciągu kilku milisekund. Został zaprojektowany w taki sposób, aby nie utrudniać korzystania ze środków ochrony indywidualnej (PPE), takich jak rękawice, urządzenia chroniące przed upadkiem z wysokości, kaski lub odzież ostrzegawcza. Zakładanie i zdejmowanie nie wymaga pomocy drugiej osoby. Pojemność akumulatora zasilającego jest przystosowana do typowej długości dnia pracy.
Napęd o dużej mocy
Do poruszania palcami rękawicy Ironhand® BIOSERVO wykorzystuje silniki miniaturowe DC z układem komutacji z grafitu serii 1741 … CXR. Seria ta łączy moc, wytrzymałość i kontrolę z niewielkimi rozmiarami. Jest to możliwe dzięki układowi komutacji z grafitu, magnesom neodymowym wysokiej jakości oraz specjalnie testowanemu uzwojeniu wirnika FAULHABER. Silny magnes neodymowy zapewnia silnikom dużą gęstość mocy i stały moment obrotowy w zakresie od 3,6 do 40 mNm. Te robiące wrażenie parametry oraz kompaktowe rozmiary stwarzają wiele możliwości zastosowań przy optymalnym stosunku ceny do wydajności.
Martin Remning Wahlstedt, dyrektor ds. rozwoju w BIOSERVO, ma zaufanie do marki FAULHABER:
„Zdecydowaliśmy się na zastosowanie 1741 … CXR w rękawicy Ironhand®, ponieważ mamy dobre doświadczenia z napędami FAULHABER wykorzystywanymi w naszych produktach, a poza tym od dawna współpracujemy z tym producentem napędów i jego dystrybutorem w Szwecji, firmą Compotech”. |
Źródło: FAULHABER
Redaktor: MR
- Roboty mobilne - przegląd rynku 2020
- Przegląd targów branżowych 2024
- Czy powinienem inwestować w robotyzację?
- Przemysłowa Wiosna STOM 2024 zapowiada się wyjątkowo
- Praktyczna wiedza od ekspertów Beckhoff
- Raport PARP: Perspektywa do 2028 roku
- O narzędziach i recyklingu na Targach INNOFORM®
- Przemysł i logistyka 4.0 na ITM Industry Europe 2024
- Robotyzacja zakładów mięsnych: Moda czy innowacja?
- 212 mln zł na automatyzację i robotyzację dla MŚP
- Hybrydowe zgrzewanie punktowe materiałów MPMS/MPC
- Dynamiczny rozwój sektora robotyki przemysłowej
- Auto i automatyzacja – związek partnerski
- Intec, Zuliefermesse i GrindTec już w marcu 2025
- Proof of Concept w robotyzacji
- Polski przemysł potrzebuje więcej robotów - raport PIE
- Raport Międzynarodowej Federacji Robotyki - World Robotics 2024
- Dynamiczny rozwój robotyki w Europie - Raport IFR
- Ponad 2 mld zł dotacji z KPO na robotyzację
- Dynamika przemysłu we wrześniu 2024 roku
- Zmiany w zarządzie Lenze
- Forum Cobotyki 2024 po raz czwarty
- Optymalizacja produkcji z zastosowaniem technologii Scheaffler
- Strategia Cyfryzacji Polski do 2035
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Dlaczego warto inwestować w roboty?