Rozwiązanie do dezynfekcji – roboty mobilne z lampami UV
Firma OMRON wraz z partnerami dostarcza nowe rozwiązanie do dezynfekcji – roboty mobilne wyposażone w lampy UV. Coraz więcej szpitali, instytucji i firm decyduje się na rozwiązania automatyzacyjne w celu dezynfekcji pomieszczeń i przestrzeni publicznych. Potrzeba wprowadzenia dodatkowych procedur higienicznych w następstwie obecnej pandemii wirusa COVID-19 spowodowała pojawienie się nowych obszarów zastosowania innowacyjnych robotów do dezynfekcji różnych przestrzeni.
W związku z tym analitycy z firmy ABI Research przewidują, że do 2021 r. rynek robotyki mobilnej osiągnie wartość 23 mld USD. Ekspert w dziedzinie automatyzacji OMRON i jego partnerzy na całym świecie połączyli siły, aby zautomatyzować procesy dezynfekcji. Surowe przepisy dotyczące higieny i bezpieczeństwa związane z pandemią wymagają od szpitali i instytucji publicznych znalezienia nowych rozwiązań i technologii. Roboty mobilne wyposażone w przystawki emitujące promieniowanie ultrafioletowe (UV) doskonale nadają się do dezynfekcji pomieszczeń szpitalnych, centrów handlowych i innych miejsc publicznych. Automatyzacja dezynfekcji za pomocą promieniowania UV poprawia warunki higieny i bezpieczeństwa, przyczyniając się do walki z wirusem COVID-19. Roboty mobilne idealnie nadają się do stosowania z lampami UV, które nie są bezpieczne w obsłudze dla ludzi.
Przystawki z lampami UV do robotów mobilnych OMRON LD
Światło ultrafioletowe skutecznie zabija bakterie, drobnoustroje i wirusy, zwłaszcza na powierzchniach i w przestrzeniach obszarów publicznych, których nie można w sposób ciągły czyścić środkami dezynfekującymi. Promieniowanie UV jest już powszechnie stosowane w takich procesach jak uzdatnianie wody pitnej, dezynfekcja systemów wentylacyjnych i produkcja żywności. Dzięki robotom mobilnym sterylizację promieniowaniem UV można wykonać automatycznie, precyzyjnie, szybko i skutecznie. W tym zakresie firma OMRON, ekspert w dziedzinie automatyki, polega na współpracy z doświadczonymi partnerami na całym świecie, takimi jak ControlTec w Polsce, FM Vision i Meridionale Impianti we Włoszech, Mipelsa w Hiszpanii, DoF Robotics w Turcji oraz Meanwhile SAS we Francji, którzy wykonali montaż technologii UV w robotach mobilnych OMRON LD. Urządzenia te są używane w szpitalach, supermarketach, hotelach, szkołach, na lotniskach i w restauracjach na całym świecie, aby skutecznie eliminować wirusy i bakterie.
Autonomiczne roboty mobilne OMRON LD 60/90 idealnie nadają się do dezynfekcji różnych obszarów, ponieważ w odróżnieniu od tradycyjnych pojazdów AGV poruszają się zgodnie z naturalną charakterystyką obiektu i nie wymagają jego kosztownych modyfikacji. Dzięki zastosowaniu laserów i sonaru bezpieczeństwa roboty wykrywają na swojej drodze wszelkie przeszkody i unikają zderzenia z nimi. Oprogramowanie firmy OMRON do zarządzania flotą umożliwia pracę wielu robotów mobilnych w ramach jednej floty w zakładzie.
Innowacyjne rozwiązania alternatywne zapewniające większe bezpieczeństwo i elastyczność
– Pandemia stanowi ogromne wyzwanie dla wielu firm i instytucji. Wiele z nich zdało sobie sprawę, że zautomatyzowane procesy, innowacyjne roboty i nowoczesne technologie, takie jak dezynfekcja UV, mogą zapewnić im cenne wsparcie w sprostaniu temu wyzwaniu. Takie rozwiązania zmniejszają obciążenie pracowników, poprawiając jednocześnie warunki bezpieczeństwa i spełniając wymogi prawne. Eksperci i partnerzy firmy OMRON mogą dostarczyć wyczerpujących informacji i wskazówek na temat tego, która technologia najlepiej nadaje się do danego zastosowania – mówi Bruno Adam, dyrektor generalny działu robotów mobilnych w firmie OMRON Europe. |
Rozwiązania do walki z pandemią, dostarczane przez firmę ControlTec, są uzupełnieniem dostępnych na rynku rozwiązań, znacząco zwiększające skuteczność eliminacji wirusa - robot mobilny z system lamp UV-C, tunel do dezynfekcji materiałów, narzędzi – czy dystrybuują środki ochrony osobistej – np. maseczkomaty.
- Dla części firm usługowych – sprzątających – są to narzędzia do świadczenia usług dodatkowych, dla szpitali zakaźnych robot mobilny UV-C to wyjątkowe narzędzie, które umożliwia dezynfekcję “strefy brudnej” bez obecności człowieka – mówi Rafał Uszko, dyrektor sprzedaży w firmie ControlTec. |
Informacje o inicjatywie „innovative-Automation”
Jako lider w automatyce przemysłowej firma OMRON dysponuje szeroką gamą elementów i urządzeń sterujących, począwszy od czujników wizyjnych i innych urządzeń wejściowych, a skończywszy na różnych sterownikach i urządzeniach wyjściowych, takich jak serwonapędy, a także całej gamie urządzeń zabezpieczających i robotów przemysłowych. Łącząc te urządzenia za pomocą oprogramowania, firma OMRON opracowała wiele unikalnych i wysoce efektywnych rozwiązań z zakresu automatyzacji dla producentów na całym świecie. Opierając się na zasobach zaawansowanych technologii i szerokiej gamie urządzeń, firma OMRON przedstawiła strategiczną koncepcję pod nazwą „innovative-Automation”.
Składa się ona z trzech innowacji lub tzw. trzech „i”: integracji (ewolucji sterowania), inteligencji (rozwoju inteligencji za pomocą technologii informacyjno-komunikacyjnych) oraz interaktywności (nowej harmonizacji między ludźmi a maszynami). Firma OMRON jest obecnie zaangażowana we wprowadzanie innowacji w zakładach produkcyjnych poprzez realizację tej koncepcji.
Informacje dotyczące OMRON Corporation
OMRON Corporation to wiodąca firma w branży automatyki na świecie, oferująca rozwiązania oparte na technologii „Sensing & Control + Think”. Obszary działania firmy OMRON obejmują wiele sektorów: od automatyki przemysłowej i podzespołów elektronicznych przez systemy infrastruktury społecznej i opiekę zdrowotną, aż po rozwiązania środowiskowe. Firma powstała w 1933 roku i zatrudnia około 30000 pracowników na całym świecie, dostarczając produkty i świadcząc usługi w około 120 krajach i regionach. W obszarze automatyki przemysłowej firma OMRON wspiera innowacje z zakresu produkcji, dostarczając zaawansowane produkty i technologie automatyki, a w swoim dążeniu do stworzenia lepszego społeczeństwa zapewnia także rozbudowane usługi wsparcia klienta.
Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej firmy OMRON: industrial.omron.pl.
Źródło: OMRON
Redaktor: EG
- Roboty mobilne - przegląd rynku 2020
- Przegląd targów branżowych 2024
- Czy powinienem inwestować w robotyzację?
- Przemysłowa Wiosna STOM 2024 zapowiada się wyjątkowo
- Praktyczna wiedza od ekspertów Beckhoff
- Raport PARP: Perspektywa do 2028 roku
- O narzędziach i recyklingu na Targach INNOFORM®
- Przemysł i logistyka 4.0 na ITM Industry Europe 2024
- Robotyzacja zakładów mięsnych: Moda czy innowacja?
- 212 mln zł na automatyzację i robotyzację dla MŚP
- Hybrydowe zgrzewanie punktowe materiałów MPMS/MPC
- Dynamiczny rozwój sektora robotyki przemysłowej
- Auto i automatyzacja – związek partnerski
- Intec, Zuliefermesse i GrindTec już w marcu 2025
- Proof of Concept w robotyzacji
- Polski przemysł potrzebuje więcej robotów - raport PIE
- Raport Międzynarodowej Federacji Robotyki - World Robotics 2024
- Dynamiczny rozwój robotyki w Europie - Raport IFR
- Ponad 2 mld zł dotacji z KPO na robotyzację
- Dynamika przemysłu we wrześniu 2024 roku
- Zmiany w zarządzie Lenze
- Forum Cobotyki 2024 po raz czwarty
- Optymalizacja produkcji z zastosowaniem technologii Scheaffler
- Strategia Cyfryzacji Polski do 2035
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Dlaczego warto inwestować w roboty?