Szukaj w działach:

Jak bezpiecznie współpracować z robotami?

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU


Rosnące wykorzystanie robotów w przemyśle rodzi pytanie o bezpieczeństwo i zdrowie ludzi w tej pogłębiającej się relacji. Mitsubishi Electric wraz z Bureau Veritas, odpowiadając na potrzeby polskich przedsiębiorców, zapraszają na cykl seminariów poświęconych temu zagadnieniu.


Ze względu na powszechne stosowanie robotów i rosnącą skalę tego zjawiska kwestia bezpieczeństwa ludzi przy obchodzeniu się z tymi maszynami wydaje się naturalna. Tym bardziej, że tak zwane koboty, czyli roboty zaprojektowane do pracy z ludźmi. Roboty współpracujące są obecnie jednym z najszybciej rozwijających się segmentów automatyki przemysłowej. Według ekspertów Międzynarodowej Federacji Robotycznej (IFR), podczas gdy w latach 2017-2019 wzrost wartości rocznej sprzedaży robotów przemysłowych wyniósł średnio 13%, stopa wzrostu kobota wyniosła ponad 50%.

- „Można powiedzieć, że jesteśmy świadkami przełomu we współpracy człowieka z robotami. Rozwój technologii umożliwia dziś wspólną pracę ludzi z maszynami, można powiedzieć, ramię w ramię, to znaczy bez konieczności odgradzania robotów w odrębnych klatkach czy pomieszczeniach. Niesie to ze sobą realne możliwości zwiększenia wydajności a zarazem zmniejszenia kosztów produkcji. Ale jednocześnie nasuwa się stałe pytanie o zapewnienie człowiekowi niezbędnego bezpieczeństwa w tej relacji, co w dużej mierze regulują unijne Dyrektywy Nowego Podejścia w tym Dyrektywa Maszynowa oraz normy zharmonizowane” – mówi Robert Paradysz, dyrektor działu HSR (Health, Safety & Risk) w Bureau Veritas Polska.

- „Dziś mamy do czynienia ze swoistą modą na coboty, którą w znacznej mierze kreują działy sprzedaży i marketingu poszczególnych producentów. Nasza polityka zakłada racjonalne podejście do współpracy robota z człowiekiem oparte na rzeczywistych potrzebach i opłacalności. Oczywiście rozwijamy własne projekty robotów współpracujących, widząc dla nich pewne zastosowania w przemyśle. Jednak uważamy, że w większości przypadków zastosowanie cobotów jest nieuzasadnione, a nawet nieopłacalne. Często tę samą rolę mogą równie dobrze spełnić tradycyjne roboty przemysłowe wyposażone w funkcje umożliwiające bezpieczną współpracę z człowiekiem”– mówi Wojciech Łaś Menedżer Produktu – Roboty Przemysłowe w Mitsubishi Electric.

Roboty współpracujące są najczęściej stosowane w Azji, gdzie podejście do bezpieczeństwa pracy i bezpieczeństwa ludzi w wielu krajach regionu budzi wiele zastrzeżeń. Są również coraz częściej stosowane w obu Amerykach, które podchodzą do tego tematu znacznie bardziej liberalnie niż w Europie. W Unii Europejskiej kwestie bezpieczeństwa robotów są regulowane przez Dyrektywę Maszynową, która podchodzi do wymagań zdrowia i bezpieczeństwa pracowników znacznie bardziej restrykcyjnie niż przepisy prawne w innych regionach świata.

- „Mimo że gęstość robotyzacji w Polsce w porównaniu do bardziej rozwiniętych państw Europy Zachodniej czy nawet Europy Środkowo-Wschodniej jest nadal dużo niższa, to z roku na rok obserwujemy wśród polskich przedsiębiorców rosnące zainteresowanie automatyzacją produkcji w oparciu o roboty. Odpowiadając na to rynkowe zapotrzebowanie przygotowaliśmy cykl seminariów mający na celu zwiększenie u rodzimych producentów świadomości bezpieczeństwa współpracy z robotami. Do współpracy zaprosiliśmy Bureau Veritas, jako niezależny podmiot, o ogromnym doświadczeniu globalnym oraz lokalnym, zarówno w zakresie samej dyrektywy maszynowej, jak i weryfikowania jakości i bezpieczeństwa pracy. Jesteśmy przekonani, że razem pomożemy polskim firmom zrozumieć jak wygląda dzisiejszy rynek robotów pracujących w przemyśle i związane z tym kwestie bezpieczeństwa” –mówi Wojciech Łaś z Mitsubishi Electric.

Więcej informacji na stronie: Jak bezpiecznie współpracować z robotami?


Źródło: Bureau Veritas Polska

POWIĄZANE
Nowy prezes B&R Decyzją ABB, Joerg Theis obejmie stanowisko prezesa Dywizji Automatyki Maszyn ABB (B&...
Targi pełne innowacji – Furnica i SoFab 2019 Zbliża się jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń w branży drzewno-meblarskiej w kraj...
Przemysł w 2019 roku okiem Prima Power Rekordowo niskie bezrobocie, przyspieszenie produktywności pracy i duże tempo wzrostu gos...
II Konferencja Transformator Innowacyjności Podczas II Konferencji „Transformator Innowacyjności”, która odbędzie ...
Forum Inżynierów Przyszłości przenosi się do sieci Mając na uwadze dynamiczną i nieprzewidywalną sytuację na świecie oraz bezpieczeństwo ucz...
Sukces Targów BHP w Katowicach! 9 marca zakończyły się największe w południowej Polsce Targi Bezpieczeństwa, Higieny Prac...
Partnerzy