Przekształcanie wielkich zbiorów danych w dane inteligentne
Internet rzeczy (IoT), łączność i Przemysł 4.0 nie mogą być dłużej postrzegane jedynie jako modne nowinki techniczne.
IoT to bez wątpienia tendencja, która urzeczywistnia wizję „Fabryki przyszłości”. Według firmy badawczej Gartner około 6 miliardów obiektów na całym świecie jest już połączonych z Internetem. Do roku 2020 liczba ta ma przekroczyć 20 miliardów. Według wewnętrznego badania firmy Bosch Rexroth w tym samym czasie wartość rynku Internetu rzeczy osiągnie 250 miliardów dolarów.
Poniżej prezentujemy przykład, jak można (wymienione powyżej) wielkie zbiory danych zmienić w dane inteligentne. Sam hydrauliczny napęd jezdny wózka widłowego łatwo zapewnia strumień danych 1 Mb/s. Oprócz wyzwania, jakim jest przesyłanie tych danych za pośrednictwem magistrali CAN w obrębie pojazdu i załadowanie ich do chmury bez korzystania z sieci 5G, najlepiej w czasie rzeczywistym, naprawdę istotne są odpowiedzi na pytania: Do czego można użyć tych danych? Co można dzięki nim osiągnąć? Jakie płyną z nich korzyści? Jednym z oczywistych pomysłów jest użycie tych danych do zoptymalizowania procesu konserwacji. Nigdy więcej okresowych prac konserwacyjnych, które z reguły nie są wykonywane w najlepszym możliwym momencie, a zamiast tego naprawy bądź wymiana sprzętu na żądanie wtedy, gdy jest to konieczne. Idealnie byłoby, gdyby dobrze zaprojektowany algorytm mógł samodzielnie wyciągnąć właściwe wnioski
z tej puli danych.
Wielką korzyścią dla firmy Bosch Rexroth jest to, że możemy realizować ten proces szybciej i w bardziej niezawodny sposób. Pomaga nam w tym dogłębna znajomość zarówno pojedynczych komponentów, jak i ich zastosowań.
To, co niektórzy eksperci z dziedziny IoT nazywają „know-how żelaza i stali” naprawdę jest wartościowym zasobem dla nas i naszych klientów. Umożliwia on nam łączenie naszej wiedzy specjalistycznej i bogatego doświadczenia w takich dziedzinach, jak mechanika, elektronika, mechanika płynów, termodynamika, trybologia i diagnostyka z bardzo wysokim poziomem kompetencji w zakresie IoT wewnątrz firmy Bosch Rexroth. Dodatkowo wszystkie niezbędne infrastruktury i rozwiązania chmurowe (w tym największa dostępność i najwyższe standardy bezpieczeństwa) są już dostępne za pośrednictwem naszej firmy.
Przekształcanie wielkich zbiorów danych w dane inteligentne.
Jest to dokładnie takie połączenie wiedzy specjalistycznej w zakresie IoT oraz know-how produktów i ich zastosowań, które dodaje rzeczywistą wartość do wielkich zbiorów danych, przekształcając je w dane inteligentne. Przykładowo nasza aplikacja PredictDrivetrain sprawdza dane od razu u źródła, aby w niezawodny sposób wykrywać anomalie i defekty powstające stopniowo. Producenci OEM mogą dzięki temu zintegrować tę usługę wykorzystując dane firmy Bosch Rexroth z własną architekturą oprogramowania, dlatego że używamy wyłącznie standardów otwartych.
Takie przykłady, jak aplikacja PredictDrivetrain App lub PredictDiesel firmy Bosch Rexroth pokazują, jak ważne jest to z punktu widzenia pracy maszyn, takich jak wózki widłowe, gdzie najważniejsze są funkcje inteligentnego serwisowania i monitorowania warunków. Według „inteligentnych koncepcji”, o których wspomniano powyżej, dostępne dane mogą być wykorzystywane w innych obszarach, które nie są tak oczywiste – przykładowo podczas produkcji lub projektowania samojezdnych maszyn roboczych. Aplikacje Calibrate Hydraulics i NextGen Spec firmy Bosch Rexroth mogą być tego dobrym przykładem. Uprzednio usługi wykorzystujące dane zmniejszały pracochłonność wdrożenia maszyn do eksploatacji w obrębie linii produkcyjnej, a obecnie te drugie obsługują ukierunkowane na zastosowania projektowanie komponentów mechanicznych, aby zapobiec ich niedowymiarowaniu lub nadwymiarowaniu.
Źródło: Bosch Rexroth
- Roboty mobilne - przegląd rynku 2020
- Przegląd targów branżowych 2024
- Czy powinienem inwestować w robotyzację?
- Przemysłowa Wiosna STOM 2024 zapowiada się wyjątkowo
- Praktyczna wiedza od ekspertów Beckhoff
- Raport PARP: Perspektywa do 2028 roku
- O narzędziach i recyklingu na Targach INNOFORM®
- Przemysł i logistyka 4.0 na ITM Industry Europe 2024
- Robotyzacja zakładów mięsnych: Moda czy innowacja?
- 212 mln zł na automatyzację i robotyzację dla MŚP
- Hybrydowe zgrzewanie punktowe materiałów MPMS/MPC
- Dynamiczny rozwój sektora robotyki przemysłowej
- Auto i automatyzacja – związek partnerski
- Prosty falownik MOVITRAC® basic od SEW-EURODRIVE
- Intec, Zuliefermesse i GrindTec już w marcu 2025
- Proof of Concept w robotyzacji
- Stäubli TX2-200: Nowy Członek zrobotyzowanej Rodziny
- Trójfazowe silniki asynchroniczne IE4 serii DRU
- Dlaczego rozważać robota Codian do projektu automatyzacji?
- Lenze i750 cabinet otwiera nowe możliwości
- Sterowniki Lenze – łatwe i wydajne sterowanie ruchem
- VII Wielkopolskie Sympozjum Spawalnicze
- Coboty: kluczowy element łatwej automatyzacji przemysłowej
- Polski przemysł potrzebuje więcej robotów - raport PIE
- Raport Międzynarodowej Federacji Robotyki - World Robotics 2024