Automatyzacja sposobem na zwiększenie efektywności produkcji
Wdrożenie automatyzacji do przedsiębiorstw z branży obróbki blach przynosi nie tylko mierzalne korzyści, ale też umożliwia podniesienie wydajności produkcji, która dodatkowo nie będzie stanowila zagrożenia dla środowiska.
Automatyzacja przyczynia się do ograniczenia a nierzadko zapobiegnięciu strat w zakresie transportu, maszyn i czasu potrzebnego na produkcję danego detalu. W efekcie pozwala to na zwiększenie przychodów przedsiębiorstwa. W jakie urządzenia zakupić i co zrobić, aby produkcja stała się nowoczesna, zoptymalizowana i co za tym idzie efektywniejsza?
Automatyzacja jest procesem zwiększającym wydajność i elastyczność produkcji. Pozwala zmniejszyć ilość pracy wykonywanej fizyczne przez człowieka poprzez wykorzystanie nowoczesnych i inteligentnych urządzeń. Przedsiębiorcy często zakładają, że małoseryjna produkcja zwłaszcza w niewielkich zakładach nie wymaga automatyzacji. Jest to błędne założenie, ponieważ dzięki niej udaje się nie tylko zwiększyć wolumen wytwarzanych produktów w jednostce czasu, ale posiada znacznie więcej zalet bez względu na to, czy produkcja jest wielkoseryjna czy małoseryjna. Przede wszystkim pozwala na większą elastyczność w momencie, kiedy następują zmiany w produkcji co jest ważne szczególne z punktu widzenia użytkownika. Generuje nowe zlecenia, bo cena wytwarzanego detalu pozostaje niska mimo zachowania najlepszej jakości. Gniazdo produkcyjne jest bowiem bardziej wydajne a produkcja staje się elastyczniejsza pomimo różnic w detalach lub częstych przezbrojeniach maszyn. Co istotne, przedsiębiorca nie musi martwić się o personel, ponieważ maszyny kontrolują proces produkcji. Kolejną korzyścią jest zmniejszenie kosztow składowania i logistyki materiałowej a to przekłada się na oszczędności. Poza tym nowoczesne maszyny zużywają mniej energii i wydzielają mniejsze ilości CO2, co pozytywnie wpływa na środowisko i sposób postrzegania firmy. Automatyzacja oparta o innowacyjne rozwiązania i technologie przyczynia się do wprowadzenia produkcji na inny, znacznie wyższy poziom. W jaki sposób to się dzieje?
Magazyn do przechowywania materiału
Nowoczesny magazyn wyposażony w łatwomodyfikowalny system do przechowywania to doskonały sposób na lepsze wykorzystanie przestrzeni (w efekcie mniej logistyki w fabryce) i większą wydajność (przekładającą się na więcej detali w czasie roboczogodziny oraz oszczędność materiału). System COMBO FMS Prima Power używany w ramach magazynu materiałów produkcyjnych, a także przejściowy bufor gotowych komponentów to doskonały przykład rozwiązania tego tego typu. Stanowi on podstawowy moduł w automatyzacji przepływu materiału. Bez problemu udaje się z nim zintegrować jedną, dwie lub trzy maszyny. Wszystko zależy od stosowanych w danym momencie technologii i koniecznych etapów produkcji. Magazyn zostaje przystosowany do tego, aby łaczył z całym asortymentem najwazniejsze rozwiązania np. wykrawanie, cięcie laserem, zintegrowane wykrawanie / gilotyna kątowa, wykrawanie / cięcie laserem oraz gięcie.
Automatyczny załadunek i rozładunek
Niezastąpioną pomocą w zakładach produkcyjnych są systemy załadunku i rozładunku o kompaktowych rozmiarach, bo pozwalają na automatyzację i zwiększenie wydajności procesów. W zależności od zadania operator może coś sprawnie załadować lub rozładować, a także ręcznie obsłużyć maszynę. W niektórych przypadkach zastępują również wolnostojące wycinarki laserowe wyposażone w zmieniarkę palet. Kiedy zostaje nadbudowana zmieniarka palet zakład dostaje autonomiczne i automatyczne gniazdo produkcyjne. Laser pobiera w nim surową blachę z magazynu, a po skończonej obróbce oddaje wycięte detale z powrotem do magazynu, bez konieczności udziału w całym procesie operatora. Na podobnej zasadzie działa Compact Express, współdziałający z wykrawarkami rewolwerowymi.
The Software
Automatyzacja produkcji nie zostanie odpowiednio wdrożona nie tylko bez systemów magazynowych czy najlepszej jakości obrabiarek. Bardzo ważne jest odpowiednie zintegrowanie oprogramowania, którego największymi zaletami są synchronizacja i wzajemna wymiana najważniejszych dla produkcji danych (od strony technicznej i logistycznej). TULUS Prima Power to przykład oprogramowania o otwartej architekturze, łatwego do zintegrowania z systemem ERP. Po jego zaimplementowaniu wszystkie procesy i działy fabryki mogą pracować w symbiozie od księgowości, poprzez stany magazynowe a na zamówieniach kończąc. Dzięki niemu można na bieżąco uzyskiwać informacje na temat awarii i błędów. Dodatkowo zapisuje kolejki pracy wraz z przewidywanym czasem obróbki, a także pokazuje czasy maszynowe. Rozwiązanie oferuje też aplikację MUPS. Po wgraniu jej na tablet czy inne urządzenie mobilne za jej pomocą uzyskuje się informacje na temat właściwej konserwacji i pracy na obrabiarce. Poza tym powiadamia, kiedy następują nieoczekiwane przestoje w pracach - jest więc swoistym asystenem operatora. Osoba, która ma ją zainstalowaną może bez przeszkod sprawdzić po jej uruchomieniu biezący status pracy maszyny bez względu na to, w jakiej części świata przebywa. Potrzebuje do tego tylko połączenia z internetem.
Źródło: PRIMA POWER CENTRAL EUROPE SP. Z O.O.
- Roboty mobilne - przegląd rynku 2020
- Przegląd targów branżowych 2024
- Czy powinienem inwestować w robotyzację?
- Przemysłowa Wiosna STOM 2024 zapowiada się wyjątkowo
- Praktyczna wiedza od ekspertów Beckhoff
- Raport PARP: Perspektywa do 2028 roku
- O narzędziach i recyklingu na Targach INNOFORM®
- Przemysł i logistyka 4.0 na ITM Industry Europe 2024
- Robotyzacja zakładów mięsnych: Moda czy innowacja?
- 212 mln zł na automatyzację i robotyzację dla MŚP
- Hybrydowe zgrzewanie punktowe materiałów MPMS/MPC
- Dynamiczny rozwój sektora robotyki przemysłowej
- Auto i automatyzacja – związek partnerski
- Intec, Zuliefermesse i GrindTec już w marcu 2025
- Proof of Concept w robotyzacji
- Polski przemysł potrzebuje więcej robotów - raport PIE
- Raport Międzynarodowej Federacji Robotyki - World Robotics 2024
- Dynamiczny rozwój robotyki w Europie - Raport IFR
- Ponad 2 mld zł dotacji z KPO na robotyzację
- Dynamika przemysłu we wrześniu 2024 roku
- Zmiany w zarządzie Lenze
- Forum Cobotyki 2024 po raz czwarty
- Optymalizacja produkcji z zastosowaniem technologii Scheaffler
- Strategia Cyfryzacji Polski do 2035
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Dlaczego warto inwestować w roboty?