3 miliony złotych na fabryki przyszłości
Jesienią prawie 1000 menedżerów z MŚP z całej Polski dowie się w praktyce, czym jest Przemysł 4.0 i co zrobić, aby przekształcić firmę w nowoczesny zakład produkcyjny. Przez dwa miesiące, od 24 października do połowy grudnia, odbędzie się seria bezpłatnych warsztatów zorganizowanych przez Platformę Przemysłu Przyszłości, inicjatywę powołaną przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii w celu rozwoju ekosystemu przemysłu 4.0 w Polsce.
- „Chcemy zmotywować polskie przedsiębiorstwa, jak zastosować rozwiązania cyfrowe, aby mogły umacniać swoją pozycję na rynkach lokalnym i globalnym” - mówi Andrzej Soldaty, prezes Platformy Przemysłu Przyszłości.
Celem szkolenia jest udzielenie menedżerom MŚP odpowiedzi na pytania: jakie technologie mają do dyspozycji, jakie są inteligentne systemy i produkty, jakie są szanse i korzyści związane z przekształceniem firmy produkcyjnej w fabrykę 4.0, jak zmodyfikować swój model biznesowy. Na warsztaty przeznaczono prawie 3 miliony złotych. We wrześniu wybrano 5 wykonawców z całej Polski, w tym Śląskie Centrum Kompetencji Przemysłowych, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe lub Fundację Regionalnego Ekosystemu Innowacji w Białymstoku. Harmonogram szkoleń jest dostępny na stronie: https://przemyslprzyszlosci.gov.pl/wydarzenia i jest cały czas aktualizowany.
- „W Polsce działa 2 miliony rodzimych firm, w tym ponad 99 proc. to małe i średnie przedsiębiorstwa. Ich udział w PKB wynosi blisko 50 proc. Od ich aktywności zależy rozwój polskiej gospodarki” - uzasadnia Andrzej Soldaty. - „Niestety infrastruktura, która umożliwia firmom produkcyjnym wykorzystywanie danych w modelu biznesowym, jest obecnie niewystarczająca” - dodaje.
Wykorzystanie internetu rzeczy czy blockchainu w MŚP
Dwudniowe szkolenia będą organizowane we wszystkich województwach. W każdym regionie zaplanowano 1–3 dwudniowe spotkania w małych grupach (max. 20 uczestników). W ramach szkolenia menedżerowie z MŚP dowiedzą się na temat korzystania z technologii przemysłu 4.0, w tym rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej, sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Uczestnicy zapoznają się z przykładami zastosowania technologii cyfrowych w postaci gotowych produktów oraz instalacji przemysłowych.
- „Dlaczego ofertę warsztatów kierujemy do menadżerów? Przede wszystkim dlatego, że są to osoby inicjujące i zarządzające zmianą w firmach na poziomie strategicznym, skalujące kompetencje i kształtujące kulturę organizacyjną. Dojrzałość cyfrowa polskich firm, do której wspólnie dążymy, zależy głównie od ludzi, a nie samych technologii” - argumentuje Katarzyna Nosalska, członek zarządu Platformy Przemysłu Przyszłości.
Modele biznesowe w Industry 4.0
Przedstawiciele małych i średnich firm biorących udział w dwudniowym szkoleniu otrzymują uzasadnienie biznesowe związane z korzyściami wprowadzenia Industry 4.0: jak wdrożyć cyfrowy model biznesowy, jak stworzyć inteligentny produkt, jakie inteligentne systemy zarządzania danymi mogą być używane w firmie, jak wygląda inteligentny łańcuch dostaw, a także sposób prowadzenia działań marketingowych i sprzedażowych w modelu 4.0. Wszystkie aspekty wprowadzania elementów Przemysłu 4.0 do firmy uwzględniają specyfikę sektora MŚP.
Szczegóły dotyczące szkoleń dostępne są na stronie: https://przemyslprzyszlosci.gov.pl/wydarzenia
Źródło: Platforma Przemysłu Przyszłości
- Roboty mobilne - przegląd rynku 2020
- Przegląd targów branżowych 2024
- Czy powinienem inwestować w robotyzację?
- Przemysłowa Wiosna STOM 2024 zapowiada się wyjątkowo
- Praktyczna wiedza od ekspertów Beckhoff
- Raport PARP: Perspektywa do 2028 roku
- O narzędziach i recyklingu na Targach INNOFORM®
- Przemysł i logistyka 4.0 na ITM Industry Europe 2024
- Robotyzacja zakładów mięsnych: Moda czy innowacja?
- 212 mln zł na automatyzację i robotyzację dla MŚP
- Hybrydowe zgrzewanie punktowe materiałów MPMS/MPC
- Dynamiczny rozwój sektora robotyki przemysłowej
- Auto i automatyzacja – związek partnerski
- Intec, Zuliefermesse i GrindTec już w marcu 2025
- Proof of Concept w robotyzacji
- Polski przemysł potrzebuje więcej robotów - raport PIE
- Raport Międzynarodowej Federacji Robotyki - World Robotics 2024
- Dynamiczny rozwój robotyki w Europie - Raport IFR
- Ponad 2 mld zł dotacji z KPO na robotyzację
- Dynamika przemysłu we wrześniu 2024 roku
- Zmiany w zarządzie Lenze
- Forum Cobotyki 2024 po raz czwarty
- Optymalizacja produkcji z zastosowaniem technologii Scheaffler
- Strategia Cyfryzacji Polski do 2035
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Dlaczego warto inwestować w roboty?