Szukaj w działach:

Milionowy robot firmy FANUC

Milionowy robot firmy FANUC
POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 

Firma FANUC ma powód do świętowania. Produkując milionowego robota przemysłowego osiągnęła kolejny kamień milowy w swojej ponad 60-letniej historii.


Firma jest pionierem w dziedzinie automatyzacji fabryk, a także wiodącym dostawcą systemów sterowania CNC, robotów i obrabiarek przemysłowych. Pierwszego robota wdrożyła na własnej linii produkcyjnej w 1974 r., a dziś w swoich japońskich fabrykach wykorzystuje tysiące robotów, by nieustannie zwiększać wydajność i dostarczać wysokiej klasy produkty klientom na całym świecie.


„Popyt na nasze roboty jest obecnie na najwyższym poziomie”, - mówi Marco Ghirardello, prezes i dyrektor generalny FANUC Europe.


Podczas gdy roboty przemysłowe były tradycyjnie wykorzystywane głównie w przemyśle motoryzacyjnym i elektronicznym, obecnie stały się powszechne także w wielu innych branżach do niedawna bazujących głównie na sile ludzkich rąk. Zapotrzebowanie na mechanicznych pracowników rośnie, m.in. w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym, produkcji wyrobów z drewna, przetwórstwie tworzyw sztucznych, a nawet w rzemiośle. Nasilający się niedobór siły roboczej i coraz łatwiejsza obsługa technologii to tylko niektóre z powodów upowszechniania robotyki w nowych segmentach produkcji.

FANUC najszersza oferta robotów na rynku

 


Firma FANUC oferuje już ponad 200 modeli robotów, przygotowanych do wykonywania różnorodnych zadań produkcyjnych, m.in. takich jak spawanie, malowanie, montaż, paletyzacja i pakowanie. Na popularności zyskują także roboty współpracujące, potocznie zwane „cobotami”, ponieważ mogą bezpośrednio współpracować z ludźmi bez potrzeby instalowania zewnętrznych systemów bezpieczeństwa w postaci kurtyn lub wygrodzeń. 

Tradycyjne roboty przemysłowe nadal dominują w przemyśle, a ich zastosowanie, na przykład w przemyśle motoryzacyjnym, przyspiesza umacniający się trend rozwoju elektromobilności.


„Obszar zastosowania automatyzacji wciąż się poszerza, dlatego jesteśmy przekonani, że popyt na roboty będzie wzrastał w przyszłości. Aby zaspokoić potrzeby naszych klientów w zakresie automatyzacji, FANUC będzie dążyć do dalszej poprawy jakości, wydajności i zwiększenia możliwości dostaw”, - mówi Ghirardello, prezes i dyrektor generalny FANUC Europe.


Garść faktów

W 1977 roku firma FANUC opracowała i rozpoczęła produkcję pierwszego robota „FANUC ROBOT MODEL 1”, dedykowanego do aplikacji montażowych. Od tego czasu ewoluował on do modelu „FANUC S-MODEL 420”, który był powszechnie używany na wielu liniach montażowych karoserii samochodowych, a następnie do modelu „FANUC R-2000iA”, który został opracowany w 2000 r. i oddany w ręce producentów przemysłowych ze znacznie wyższą niezawodnością i wydajnością ruchu, a także lepszą efektywnością kosztową.

Dynamiczny rozkwit automatyzacji w tym okresie doprowadził do rozwoju różnych serii robotów, dedykowanych do poszczególnych zadań. W tym małych i średnich robotów serii ARC Mate do spawania łukowego, niewielkich robotów serii LR Mate, które można montować bezpośrednio na obrabiarkach w celu ich obsługi lub serii robotów M-710i, M-410i i M-900i do transportu materiałów.

Ponadto firma FANUC poszerzyła asortyment, opracowując modele spełniające indywidualne wymagania klientów z różnych branż, w tym serię robotów M-2000iA o największym na świecie udźwigu sięgającym 2,3t oraz roboty SCARA i Delta do montażu i szybkich procesów pick&place. W 2017 r., 40 lat po dostarczeniu pierwszego robota FANUC, łączna liczba wyprodukowanych robotów przemysłowych wyniosła 500 000 sztuk.

W ostatnich latach, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu przemysłu na automatyzację, firma FANUC dodała do swojej oferty roboty współpracujące serii CR i CRX.

 

Źródło: FANUC Polska



FANUC Polska Sp. z o.o.
Sakury 2
51-117 Wrocław
+48 71 77 66 160
POWIĄZANE
TOOLEX i ExpoWELDING przeniesione do Katowic Expo Silesia, organizator szeregu Międzynarodowych Targów poinformował, że na pods...
Yaskawa i A4BEE łączą siły Yaskawa Polska – producent rozwiązań z zakresu robotyki, automatyki i mechatroniki ...
Roboty lakiernicze - zagrożenie czy sukces automatyzacji? Istnieje wiele powodów, dla których warto stosować w branży obróbki ...
Smart Machinery Tour - Quaser Machine Tools Drugą odwiedzaną przez nas firmą ostatniego dnia tegorocznego Smart Machinery Tour był Qu...
Ruszyły zapisy na Konkursu 11. Strefy Studenta Wystartowała rejestracja na Konkurs 11. Strefy Studenta organizowany podczas 14. edycji M...
OMRON poprawia wydajność linii produkcyjnej w branży spożywczej Cleca, znana z produkcji dań słodkich i słonych, wybrała OMRON i jego nową usługę analizy...
Partnerzy
Cookies