Szukaj w działach:

Ruszają dotacje na innowacje i rozwój przedsiębiorstw

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 

W lutym br. startują pierwsze konkursy dla przedsiębiorców planujących rozwój poprzez opracowywanie lub wdrażanie innowacji. Fundusze europejskie wspierać będą także zielone technologie, transformację cyfrową oraz internacjonalizację. Łącznie w tym roku do rozdania jest ponad 12 miliardów PLN.

 

Nowe otwarcie funduszy unijnych

W 2023 roku unijne miliardy popłyną w końcu szerokim strumieniem do polskich przedsiębiorców. Dofinansowanie unijne będzie można przeznaczyć na badania i rozwój, wdrożenie innowacji, zielone i cyfrowe technologie oraz promocję gospodarczą na rynkach zagranicznych. Fundusze będą dostępne dla przedsiębiorców z całej Polski – zarówno MŚP, jak i dużych firm.


- Biorąc pod uwagę obecne, niepewne warunki gospodarcze, dotacje unijne stanowią ważny impuls do podejmowania przez przedsiębiorców przedsięwzięć badawczych czy inwestycyjnych w tych trudnych czasach - podkreśla Bartłomiej Aksman, Starszy Specjalista ds. funduszy UE w ECDF Dotacje.


Ścieżka SMART - kompleksowe wsparcie na rozwój Twojego przedsiębiorstwa

Flagowym instrumentem wsparcia polskiej przedsiębiorczości w najbliższych latach będzie Ścieżka SMART. Program Ścieżka SMART oferuje zupełnie nowe, kompleksowe i elastyczne podejście do finansowania przedsięwzięć rozwojowych. Dofinansowywane będą projekty innowacyjne (badawcze lub wdrożeniowe), które będzie można rozbudowywać o dodatkowe moduły, zgodnie z potrzebami przedsiębiorstwa - np. cyfryzacja, promocja na rynkach zagranicznych czy ochrona środowiska. Pierwsza runda konkursu trwa do 12 kwietnia br. Skorzystają zarówno mikro, małe i średnie firmy, jak i duże przedsiębiorstwa.

Kredyt technologiczny - dofinansowanie na wdrożenie innowacyjnej technologii

Kredyt technologiczny to znany z poprzednich lat instrument Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), który wspiera inwestycje rozwojowe związane z wdrażaniem nowych rozwiązań produkcyjnych. Wdrażana technologia musi cechować się nowością w branży, czyli nie może powielać rozwiązań już znanych i dostępnych na polskim rynku.


- Mechanizm finansowania z kredytu technologicznego polega na tym, że BGK spłaca część zobowiązania kredytowego przedsiębiorcy. Zaciągnięty kredyt jest w części spłacany ze środków własnych, a w części - z przyznanej dotacji - wskazuje Bartłomiej Aksman z ECDF Dotacje.


Nowa edycja kredytu technologicznego będzie dostępna dla przedsiębiorców już w marcu. Podobnie jak w ubiegłych latach produkt skierowany jest do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP).

Kredyt ekologiczny - dotacja na poprawę efektywności energetycznej

Kredyt ekologiczny wspierać będzie inwestycje przedsiębiorstw w poprawę efektywności energetycznej. Przedsięwzięcia będą mogły dotyczyć m.in. termomodernizacji budynków, wymiany lub modernizacji dotychczasowych maszyn na efektywniejsze energetycznie, zakupu instalacji OZE, zakupu systemów zarządzania energią, modernizacji systemów wentylacji, klimatyzacji czy oświetlenia. Forma współfinansowania inwestycji będzie analogiczna do kredytu technologicznego. Nabór wniosków zaplanowano na początek czerwca br. Program jest dostępny dla przedsiębiorców zatrudniających mniej niż 3 000 pracowników. 

Dotacja z KPO na robotyzację dużych przedsiębiorstw

W tym roku duże przedsiębiorstwa - zatrudniające powyżej 250 pracowników - będą mogły dodatkowo skorzystać ze wsparcia z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) na robotyzację i cyfryzację. Dofinansowaniem objęte zostaną przedsięwzięcia inwestycyjne wpisujące się w ideę Przemysłu 4.0 - dotyczące m.in. zakupu robotów przemysłowych czy oprogramowania wykorzystującego sztuczną inteligencję. Ogłoszenie konkursu zapowiadane jest na marzec br.

Pozyskaj dofinansowanie ze wsparciem ECDF Dotacje

ECDF Dotacje jako zespół doświadczonych ekspertów od 2003 r. skutecznie pozyskuje i rozlicza dotacje na terenie całej Polski. Prowadząc naszych Klientów krok po kroku przez cały proces ubiegania się o dofinansowanie, pozyskaliśmy już ponad 1 800 dotacji na kwotę przekraczającą 3 miliardy PLN. Zapraszamy do kontaktu z naszymi Doradcami.

 

Źródło: ECDF Dotacje

POWIĄZANE
Zostań wystawcą Targów ITM Polska Tegoroczne Targi Innowacje Technologie Maszyny ITM Polska odbywające się w dniach 4-7 czer...
Cykl warsztatów technicznych EMT TOUR Centrum Szkoleń Inżynierskich EMT-Systems zaprasza do udziału w bezpłatnych warsztatach t...
Kierunki rozwoju przemysłu na Top Industry Summit W hotelu The Westin Warsaw dnia 14 października odbyła się konferencja „Top Industr...
Przegląd targów branżowych 2021 Liczne obostrzenia, które zostały wprowadzone w 2020 roku w celu ochrony przed roz...
Giganci technologii na Masters & Robots Giganci nowych technologii mówią Don`t miss the future! Siła technologii i wizja p...
Polski Ład i ulga na robotyzację Zgodnie z podpisaną 15 listopada 2021 r. przez prezydenta nowelizacją ustawy o podatku do...
Partnerzy