Szukaj w działach:

MPLAB Prototypes i robotyzacja spawania w Stahlbau Automotive

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 

Z pomocą integratorów z MPLAB Prototypes firma Stahlbau Automotive wdrożyła kolejne cele spawalnicze z robotami firmy KUKA KR CYBERTECH.


Robotyzacja to naturalny kierunek rozwoju firm, których działalność opiera się na spawaniu dużych serii powtarzalnych detali. Stahlbau Automotive, polskie przedsiębiorstwo specjalizujące się w przemyśle samochodowym, od lat korzysta z możliwości robotów w zakresie realizacji procesów spawalniczych.


- Jesteśmy firmą działającą w branży metalowej od niemal 30 lat - firmę przedstawia Roman Siemaszko, prezes zarządu Stahlbau Automotive. - Początkowo firma zajmowała się produkcją narzędzi do wytwarzania łańcuchów. Od niemal 12 lat rozwijamy dziedzinę spawalnictwa. Produkujemy elementy metalowe do motoryzacji dla wszystkich największych marek. Ponieważ ilości w branży motoryzacyjnej są zawsze bardzo duże, rozpoczęliśmy produkcję na zrobotyzowanych stanowiskach spawalniczych. 


MPLAB Prototypes i robotyzacja spawania w Stahlbau Automotive

Jak tłumaczy Roman Siemaszko, robotyzację w Stahlbau Automotive w naturalny sposób wymusił rozwój firmy, w szczególności rosnąca liczba kontraktów realizowanych dla sektora automotive.


- Jesteśmy zadowoleni z efektów wytwarzania poprzez spawanie na robotach. Daje to bardzo duże możliwości i gwarantuje klientom dostępność elementów, jakość, pozwala nam na dynamiczną reakcję na zwiększenie potrzeb w jakimś określonym momencie - podkreśla prezes Roman Siemaszko, prezes zarządu Stahlbau Automotive.


Łukasz Zasada, dyrektor techniczny w Shalbau Automotive, zwraca uwagę na większą elastyczność produkcji osiągniętą przez robotyzację spawania.


- Obecnie realizujemy wiele rożnych projektów jednocześnie. Jest to możliwe m.in. dzięki zastosowaniu robotów oraz zaawansowanych technologicznie źródeł spawalniczych. Wykorzystujemy dwie technologie: CMT oraz PMC. Dzięki temu jesteśmy w stanie spawać zarówno aluminium, jak i stal węglową. Otrzymujemy przy tym bardzo dobre jakościowo spoiny, głęboką penetrację i powtarzalność wtopień - komentuje inżynier.
Sprawdzony integrator do realizacji procesów spawalniczych

O tym, jak ważny jest wybór odpowiedniego integratora, nikomu nie trzeba mówić. W tym wypadku wybór był prosty - za wykonanie zrobotyzowanych stanowisk spawalniczych dla Stahlbau Automotive oraz dobór sprzętu odpowiada MPLAB Prototypes. Firma z siedzibą w Nowej Soli (woj. lubuskie) należąca do najprężniej rozwijających się integratorów robotów KUKA w Polsce (Gold System Partner KUKA).


- Klient poprosił nas o optymalizację i zrobotyzowanie jego procesów spawalniczych - relacjonuje Piotr Janica, prezes zarządu w MPLAB Prototypes. - W tym celu wykorzystaliśmy roboty KR 16 R2010 drugiej generacji oraz trzyosiowe KP3-V2H, które umożliwiły skrócenie czasu przezbrajania detali, jak również źródła spawalnicze Fronius TPS 400i.


Rozwiązanie zaproponowane przez MPLAB Prototypes to sprawdzony (możliwy do adaptacji w większość firm) projekt, który w założeniu oferuje łatwą, bezproblemową obsługę procesów spawalniczych dla operatorów celek. Praca operatorów sprowadza się do naprzemiennego umieszczania detali w przyrządach zamontowanych na obrotniku i następnie odbierania zespawanych elementów. Dzięki zastosowaniu kurtyn bezpieczeństwa jest ona całkowicie bezpieczna.


- KUKA jako czołowy producent robotów przemysłowych, współpracujących, jak i dodatkowego osprzętu zwiększającego produktywność, takiego jak pozycjonery, posiada bardzo bogate portfolio pod aplikacje spawalnicze - zauważa Mateusz Homski, Regional Account Manager w KUKA Polska, opiekujący się klientami z zachodniej Polski.

 


- Wspólnie z naszym oficjalnym partnerem systemowym firmą MPLAB Prototypes spełniamy oczekiwania klienta końcowego poprzez dobór odpowiedniego sprzętu i budowę całych stanowisk spawalniczych. Stahlbau Automotive pomimo już wysokiego stopnia zrobotyzowania w dalszym ciągu inwestuje w kolejne celki spawalnicze. Dobrym przykładem słuszności tego działania jest zdobycie nowych zamówień, w tym m.in. związanych z produkcją elementów układu kierowniczego motocykli. Spawanie takich elementów ręcznie generuje ogromną ilość problemów. Przy zastosowaniu robotów KUKA KR CYBERTECH i naszych trzyosiowych pozycjonerów Stahlbau Automotive bez problemu radzi sobie z osiągnięciem odpowiedniej jakości spawów - podsumowuje Mateusz Homski.

 

MPLAB Prototypes i robotyzacja spawania w Stahlbau AutomotiveRobotyzacja spawania to większa stabilność i nowe możliwości

Jednym z głównych aspektów skłaniających firmy na całym świecie do wyboru robotów przy realizacji procesów spawalniczych jest zwiększenie stabilności produkcji. Dostrzega ją również zarząd Stahlbau Automotive. Z jednej strony ma to związek z tym, że roboty pracują w określonym, stałym tempie, układając jednakowe spoiny na każdym detalu, z drugiej - są zawsze gotowe do pracy. W kontekście problemu braku rąk do pracy ma to szczególne znaczenie.

Jednak robotyzacja spawania to także nowe możliwości. W przypadku Stahlbau Automotive to możliwość produkowania nowych, bardziej wymagających detali, których ręczne spawanie nie wchodzi w grę. Przykładem takich detali są wytwarzane przez firmę elementy układu kierowniczego motocykli. Ich kołowy przekrój oraz niewielkie wymiary w praktyce wykluczają produkcję tego rodzaju elementów w oparciu o spawanie manualne. Przy zastosowaniu robotów jest to możliwe. Firma z powodzeniem wytwarza takie detale, spełniając wymagania jakościowe odbiorcy końcowego.

Czy robotyzacja jest przyszłością przedsiębiorstwa?

Ruszaj na Dni Spawania w KUKA 2023 i przekonaj się sam. Podczas wydarzenia firma MPLAB Prototypes będzie pełnić fukncję gospodarza wraz z firmą KUKA i Fronius. Całodniowe spotkanie (od godziny 8:30 do godziny 16:00) to pokaz najnowszych rozwiązań w zakresie spawania, a także ciekawe case study:

  • „Robotyzacja procesów spawalniczych w firmie Stahlbau Automotive” oraz 
  • „Spawanie laserem wyczystek kominowych z blachy o grubości 0,6 mm w firmie MPLAB”.


To jeszcze nie wszystko! W programie przewidziana jest również debata „Robotyzacja przyszłością spawalnictwa” z udziałem gospodarzy spotkania i zaproszonych gości: Janusz Jakieła (Sales Manager, KUKA), Rafał Nawój (Service Engineer, KUKA), Mateusz Karczewski (Specjalista ds. Urządzeń spawalniczych, FRONIUS), Patryk Bydłowski (Inzynier sprzedaży, Fronius), Piotr Janica (CEO, właściciel MPLAB Prototypes), Damian Kowalów (Dyrektor Techniczny, MPLAB Prototypes), Roman Siemaszko (CEO Stahlbau Automotive), Tomasz Stańko (Inżynier Procesu, JOST POLSKA).

MPLAB Prototypes serdecznie zaprasza na Dni Spawania w KUKA 2023.

--> SZCZEGÓŁY I REJESTRACJA

 

Źródło: MPLAB Prototypes

MPLAB PROTOTYPES SP. Z O.O.
INŻYNIERSKA 8
67-100 NOWA SÓL
+48 795 171 853
POWIĄZANE
Robotyzacja szybsza niż szacowali eksperci Rynek robotów przemysłowych rośnie szybciej niż zakładali eksperci. Jeszcze w maju...
Polska w czołówce rynków kupujących roboty przemysłowe Międzynarodowa Federacja Robotyki (IFR) opublikowała najnowszy raport podsumowujący sprze...
Sprzedaż i ceny robotów przemysłowych rosną Według raportu Interact Analysis średnie ceny sprzedaży robotów przemysłowych wzro...
EuroBLECH 2024 Kolejna 27. edycja Międzynarodowych Targów Technologii Obróbki Blach - Euro...
5sAUTOMATE robotyzuje Protech Firma Protech świadczy kompleksowe usługi w zakresie produkcji części toczonych, frezowan...
Zgłoś abstrakt na konferencję HumanTech Summit 2023 Druga edycja Konferencji HumanTech Summit odbędzie się 9-10 grudnia 2023 r. stacjonarnie ...
Partnerzy