Szukaj w działach:
Wiedza

Coboty czyli roboty współpracujące jako przyszłość przemysłu

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU
 


Cobot czyli inaczej robot współpracujący, to pojęcie, które pochodzi z języka angielskiego: collaborative (współpracujący) oraz robot.


Według danych Międzynarodowej Federacji Robotyki (International Federation of Robotics, IFR) w 2017 roku ilość sprzedanych robotów przekroczyła już 2 miliony. Prognozuje się również, że w latach 2018-2021 w Polsce nastąpi wzrost instalacji robotów współpracujących na poziomie 15-20%. Skąd biorą się tak optymistyczne rokowania? Dlaczego współpraca na linii człowiek-robot jest rozwijana?

Zalety robotów współpracujących

Początkowo roboty współpracujące miały być tylko jednym z narzędzi i wspierać ludzi w ich pracy. Ich głównym zadaniem było wykonywanie nudnych, powtarzalnych i wyczerpujących dla ludzkiego pracownika fizycznie prac. Obecnie w dobie przemysłu 4.0 stały się partnerem człowieka i współpracują z nim ramię w ramię. Aby tak się stało, musiały zostać wyposażone w szereg innowacyjnych elementów i dostosowane do wymagań przedsiębiorstw, w których są używane. 

Współczesne coboty obecne zwłaszcza w małych i średnich zakładach, muszą pozwalać na łatwą konfigurację. Bardzo często bowiem brakuje fachowców, którzy byliby odpowiednio przeszkoleni i posiadali wiedzę na temat skomplikowanych procesów programowania. Intuicyjne i proste w obsłudze roboty są więc koniecznością. W innym razie nie mogłyby być wykorzystywane przez pracowników w odpowiednim zakresie.  

Ponadto tego typu urządzenia muszą posiadać umiejętność uczenia się - zwykle stosuje się metodę wodzenia za ramię robota (ang. lead-through programming) w celu nauczenia robota odpowiednich ruchów. Tego typu „programowanie” wykona w zasadzie każdy pracownik, nawet bez specjalistycznego przeszkolenia.

Współczesne roboty współpracujące cechują się również duża elastycznością pod względem przenoszenia czy mocowania. Przeniesienie robota współpracującego nie wymaga modyfikacji stanowiska pracy i nie jest skomplikowane. Poza tym możliwość mocowania na ścianie, suficie, stołach lub posadzce wpływa na komfort i wydajność użytkowania oraz jest znacznie bezpieczniejsze.

Niewątpliwa zaletów współpracujących jest też możliwość zastąpienia niektórych pracowników. Doceniane jest to szczególnie w tzw. społeczeństwach starzejących się i rozwiniętych, gdzie brakuje wykwalifikowanej siły roboczej.

Najczęstsze zadania stawiane przed kobotami

Roboty współpracujące stanowią nieocenioną pomoc w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Powierzyć można im zadania związane z:

  • podnoszeniem i opuszczaniem,
  • pakowaniem i układaniem,
  • polerowaniem,
  • klejeniem, dozowaniem czy spawaniem,
  • montażem,
  • formowaniem,
  • wkręcaniem,
  • kontrolowaniem jakości,
  • analizą laboratoryjną.

Zakres zadań zlecanych robotom współpracującym jest już teraz imponujący. A z biegiem lat z pewnością jeszcze się poszerzy.


Znajdź firmę oferującą roboty współpracujące na Zrobotyzowany.pl
--> https://zrobotyzowany.pl/katalog-firm/roboty-i-maszyny/roboty-wspolpracujace





Redaktor: MRR
Źródło: Zrobotyzowany.pl

POWIĄZANE
Relacja z XI edycji Executive Innovation Forum 29 listopada 2023 roku, w hotelu Sheraton Grand Warsaw, odbyła się XI edycja konferencji ...
Automatyzacja produkcji - czy trzeba się jej bać? Z raportu Delloite „Przemysł 4.0 w Polsce - rewolucja czy ewolucja?” opubliko...
Inteligentne rozwiązania dla przemysłu na Hannover Messe Firma LG Electronics oraz LG CNS zaprezentowały na targach Hanowerskich nowoczesne rozwią...
Zbuduj idealny zespół Utrzymania Ruchu Chcesz wiedzieć jak stworzyć perfekcyjny zespół Utrzymania Ruchu? Odpowiedzi pozna...
SCHUNK obchodzi jubileusz 15-lecia Za realizacją każdej wizji kryją się pytania. Odpowiedź na to, co jest dla Klienta najlep...
ABB inwestuje w systemy spawalnicze Scalable Robotics ABB inwestuje w Scalable Robotics, aby wzbogacić portfolio systemów spawalniczych ...
Partnerzy