Szukaj w działach:
Wiedza

Coboty czyli roboty współpracujące jako przyszłość przemysłu

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU
 


Cobot czyli inaczej robot współpracujący, to pojęcie, które pochodzi z języka angielskiego: collaborative (współpracujący) oraz robot.


Według danych Międzynarodowej Federacji Robotyki (International Federation of Robotics, IFR) w 2017 roku ilość sprzedanych robotów przekroczyła już 2 miliony. Prognozuje się również, że w latach 2018-2021 w Polsce nastąpi wzrost instalacji robotów współpracujących na poziomie 15-20%. Skąd biorą się tak optymistyczne rokowania? Dlaczego współpraca na linii człowiek-robot jest rozwijana?

Zalety robotów współpracujących

Początkowo roboty współpracujące miały być tylko jednym z narzędzi i wspierać ludzi w ich pracy. Ich głównym zadaniem było wykonywanie nudnych, powtarzalnych i wyczerpujących dla ludzkiego pracownika fizycznie prac. Obecnie w dobie przemysłu 4.0 stały się partnerem człowieka i współpracują z nim ramię w ramię. Aby tak się stało, musiały zostać wyposażone w szereg innowacyjnych elementów i dostosowane do wymagań przedsiębiorstw, w których są używane. 

Współczesne coboty obecne zwłaszcza w małych i średnich zakładach, muszą pozwalać na łatwą konfigurację. Bardzo często bowiem brakuje fachowców, którzy byliby odpowiednio przeszkoleni i posiadali wiedzę na temat skomplikowanych procesów programowania. Intuicyjne i proste w obsłudze roboty są więc koniecznością. W innym razie nie mogłyby być wykorzystywane przez pracowników w odpowiednim zakresie.  

Ponadto tego typu urządzenia muszą posiadać umiejętność uczenia się - zwykle stosuje się metodę wodzenia za ramię robota (ang. lead-through programming) w celu nauczenia robota odpowiednich ruchów. Tego typu „programowanie” wykona w zasadzie każdy pracownik, nawet bez specjalistycznego przeszkolenia.

Współczesne roboty współpracujące cechują się również duża elastycznością pod względem przenoszenia czy mocowania. Przeniesienie robota współpracującego nie wymaga modyfikacji stanowiska pracy i nie jest skomplikowane. Poza tym możliwość mocowania na ścianie, suficie, stołach lub posadzce wpływa na komfort i wydajność użytkowania oraz jest znacznie bezpieczniejsze.

Niewątpliwa zaletów współpracujących jest też możliwość zastąpienia niektórych pracowników. Doceniane jest to szczególnie w tzw. społeczeństwach starzejących się i rozwiniętych, gdzie brakuje wykwalifikowanej siły roboczej.

Najczęstsze zadania stawiane przed kobotami

Roboty współpracujące stanowią nieocenioną pomoc w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Powierzyć można im zadania związane z:

  • podnoszeniem i opuszczaniem,
  • pakowaniem i układaniem,
  • polerowaniem,
  • klejeniem, dozowaniem czy spawaniem,
  • montażem,
  • formowaniem,
  • wkręcaniem,
  • kontrolowaniem jakości,
  • analizą laboratoryjną.

Zakres zadań zlecanych robotom współpracującym jest już teraz imponujący. A z biegiem lat z pewnością jeszcze się poszerzy.


Znajdź firmę oferującą roboty współpracujące na Zrobotyzowany.pl
--> https://zrobotyzowany.pl/katalog-firm/roboty-i-maszyny/roboty-wspolpracujace

Redaktor: MRR
Źródło: Zrobotyzowany.pl

POWIĄZANE
Kupuj online produkty KUKA z rabatem 3%! Sklep online KUKA Marketplace oferuje wszystko, czego potrzebujesz: ponad 25 tys. robot&o...
Innowacyjne strategie zakupowe na Procon Polzak 2023 Tegoroczna konferencja Procon Polzak to zarazem największa konferencja zakupowa w Polsce,...
Robochallenge 2022 - zawody w programowaniu robotów Robochallenge 2022 #RC2022 to druga edycja, pierwszych w Polsce profesjonalnych zawod&oacu...
AIUT i FAIRP zacieśniają relacje biznesowe z Tajwanem Z inicjatywy firmy AIUT przedstawiciele Forum Automatyki i Robotyki Polskiej (FAIRP) i Ta...
Zobaczyć, doświadczyć, przetestować - Showroom Fabryki Przyszłości Zlokalizowany w dwóch krakowskich siedzibach firmy ASTOR - ASTOR Technology Park o...
SCHMALZ FXCB - chwytak do robotów współpracujących Firma Schmalz opracowała rozwiązanie, które zapewnia bezpieczną współpracę ...
Partnerzy