Szukaj w działach:

Producenci żywności zwiększają wydajność z robotami YAMAHA

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU


Automatyzacja wszelkich procesów produkcyjnych może przyczyniać się do ułatwiania wyzwań operacyjnych, jak również do zwiększenia wydajności i jakości. Sekcja YAMAHA Motor Robotics FA pomogła firmom z różnych sektorów przemysłu spożywczego zrealizować te korzyści, poprzez wprowadzanie robotów do obsługi pakowania i etykietowania. 


Jedna z firm z branży produkcji żywności, uznana marka wypieków z ponad 100-letnią historią, zainstalowała ostatnio szereg robotów YAMAHA SCARA, aby zoptymalizować wydajność produkcji podczas pakowania słodyczy do pudełek o różnych rozmiarach. 


Optymalizacja działań pakowania

Przy zastosowaniu konwencjonalnego pakowania ręcznego w obszarze produkcyjnym w każdej chwili potrzebna jest inna liczba pracowników. Uzależnione to jest od liczby zamówionych pudełek i ilości słodyczy do zapakowania. Grafika 1. ilustruje stanowiska pracy w obszarze produkcyjnym. Tabela pokazuje, jak optymalna liczba pracowników zmienia się w zależności od celu produkcji. Stanowi to wyzwanie dla menedżerów, aby zapewnić, że tylko wymagana liczba pracowników jest obecna na co dzień.

 

Renex Konwencjonalne pakowanie ręczne

Grafika 1. Konwencjonalne pakowanie ręczne może być nieefektywne, jeśli w obszarze produkcyjnym przebywa więcej niż optymalna
liczba pracowników. 

 


„Nasz zespół przeanalizował przepływ pracy w obszarze pakowania i zaproponował układ ośmiu robotów SCARA YK400XE, połączonych za pomocą modułów przenośników liniowych LCMR200" - wyjaśnia Jumpei Ninomiya, Sales Manager, YAMAHA Motor Europe Robotics Business, Factory Automation Section. „Do nadzorowania robotów potrzebny jest tylko jeden pracownik, co ułatwia zarządzanie zasobami ludzkimi i stabilizuje produkcję, zapewniając sprawną realizację wszystkich zamówień". YK400XE - mała budowa, wysoka wydajność

Przy długości ramienia 400 mm i udźwigu 4 kg, YK400XE jest najmniejszym robotem z wysokowydajnej, przystępnej cenowo serii YK-XE. Idealnie nadaje się do paletyzacji, załadunku/rozładunku, montażu i zadań kontrolnych. Dzięki łatwemu połączeniu z kontrolerem YAMAHA RCX340 jest w stanie uwolnić pełny potencjał swoich funkcji, które obejmują automatyczną optymalizację przyspieszania i zwalniania. Zwiększa to kontrolę przy jednoczesnej optymalizacji niezawodności i minimalizacji wibracji - zwłaszcza podczas przemieszczania ciężkiego ładunku.

Kolejne ulepszenia w produkcji żywności

Kolejne ulepszenie w aplikacji pakowania słodyczy jakim było zintegrowanie systemu wizyjnego RCXiVY2+ umożliwiło każdemu robotowi sprawdzenie orientacji i pozycji każdego pojedynczego elementu do zapakowania. Dzięki takim działaniom odpowiednio zmodernizowany obszar produkcyjny (Grafika 2) może pracować nieprzerwanie przez 24 godziny na dobę, z zachowaniem 8-godzinnego trybu zmianowego u pracowników. Zastosowanie modułu przenośnika LCMR200 zapewniło również elastyczność w szybkim dostosowywaniu pozycji zatrzymania przenośnika do obsługi pudełek o różnych rozmiarach.

Renex Roboty SCARA YAMAHA na lini pakującej
Grafika 2. Roboty SCARA mogą pakować słodycze dokładnie i ze stałą prędkością, przez 24 godziny na dobę, aby utrzymać stałą wydajność. 

 


Rzecznik prasowy firmy dodał: „Oprócz uzyskania oczekiwanych oszczędności w zakresie kosztów pracy, nasze nowe roboty SCARA firmy YAMAHA zwiększyły produktywność, obniżyły koszty i zredukowały liczbę błędów ludzkich, podnosząc tym samym jakość. Dzięki nim możemy zachować naszą historię i tradycję, jednocześnie modernizując nasze procesy i dostarczając naszym klientom jeszcze więcej pysznych, wypieków."Nowe wyzwania branży żywnościowej

Firmy zajmujące się przetwarzaniem żywności, takiej jak produkty mięsne, mogą stanąć przed całkiem innym wyzwaniem. Środowisko, w którym odbywa się obróbka mięsa, musi być utrzymywane w stałej temperaturze 4°C. Ludzie nie mogą bezpiecznie pracować w takich warunkach przez dłuższy czas. 

Ostatni klient YAMAHY z branży spożywczej z powodzeniem zautomatyzował etykietowanie opakowań ze świeżym mięsem w zimnych warunkach, wykorzystując roboty YK-TW SCARA. Kierownicy produkcji w firmie rozważali wcześniej zastosowanie robota z połączeniem równoległym, które jest częstym widokiem w wielu fabrykach. Odkryli, że są to zazwyczaj duże i ciężkie maszyny, które wymagają silnie zaprojektowanej bramki z kotwami zabezpieczającymi. Uznając, że instalacja w fabryce byłaby niepraktyczna, zwrócili się do firmy YAMAHA w celu znalezienia bardziej odpowiedniego rozwiązania. 

Firma YAMAHA zaproponowała wykorzystanie ich nowego robota SCARA YAMAHA YK-TW ORBIT, który został zintegrowany z systemem wizyjnym w celu rozpoznawania opakowań i wykrywania pozycji do przyklejania etykiet (Grafika 3). 

Firma YAMAHA robot SCARA YAMAHA YK-TW ORBIT
Grafika 3. Zautomatyzowany system działa nieprzerwanie w temperaturze otoczenia 4°C, zachowując stałą wydajność i dokładność. YK-TW ORBIT 

Zaprojektowany specjalnie do montażu od góry, wielokierunkowy YK-TW ORBIT eliminuje niedociągnięcia konwencjonalnych robotów o połączeniach równoległych. Jego stosunkowo niewielka waga i niższa wysokość całkowita równa się znacznie mniejszej bezwładności, więc nie ma potrzeby stosowania nieporęcznej ramy. Dodatkowo, jest on dostarczany z opcjonalnym, specjalnie zaprojektowanym, oryginalnym wspornikiem montażowym YAMAHA, który pozwala zaoszczędzić koszty inżynieryjne związane z projektowaniem niestandardowej bramy.


„Ta firma nigdy wcześniej nie używała robotów, więc nasz zespół pomógł im przeprowadzić wstępną ocenę z YK-TW, aby potwierdzić, że spełni on ich wymagania" - wyjaśnia Jumpei Ninomiya. „Wielu klientów wybiera YK-TW, ponieważ może on pracować w wąskich przestrzeniach. Oś R może przejść całkowicie pod jednostką główną, aby w pełni wykorzystać przestrzeń roboczą pod nią, a ruchome części są optymalnie wyważone, aby umożliwić wydajny ruch z dużą prędkością przy zachowaniu stałej dokładności." 

 


Rzecznik firmy dodał: „Od czasu zainstalowania naszych robotów YAMAHA, wzrósł popyt na nasze produkty chłodzone i mrożonki, Dzięki kompaktowości YK-TW i jego mocowaniu, jesteśmy w stanie łatwo zmienić układ produkcyjny fabryki i wprowadzić dodatkowe linie produkcyjne, aby zwiększyć wydajność." Od branży spożywczej po farmaceutyczną

Do produkcji żywności, jak również do produkcji półprzewodników, zastosowań medycznych i farmaceutycznych YAMAHA oferuje również wybór czystych robotów, w tym YK-XGC/XC SCARA, jednoosiowy FLIP-XC i Kartezjański XY-XC. Spełniając międzynarodowe standardy czystości, takie jak ISO 14644-1 klasa 3 i FED-STD-209D klasa 10, roboty te wykorzystują takie cechy jak beztaśmowa konstrukcja i zasysanie powietrza, aby zapewnić niską emisję cząstek. 


„Nasze roboty SCARA YAMAHA umożliwiły obu klientom w tym badaniu osiągnięcie ich głównego celu, jakim była minimalizacja kosztów pracy. W każdym przypadku udało im się również poprawić jakość i wydajność oraz uprościć zarządzanie produkcją i zasobami. Byli również w stanie szybko zwiększyć produkcję, aby wykorzystać nowe możliwości rynkowe" - podsumowuje Jumpei Ninomiya.
 

 


Na zakończenie dodaje: „Dla firm z branży spożywczej, a także z wielu innych branż produkcyjnych i opakowaniowych, ten pierwszy mały krok w kierunku automatyzacji może zapoczątkować podróż, która przynosi coraz większe zyski dzięki ciągłym inwestycjom."YAMAHA x RENEX

Urządzenia i roboty YAMAHA można zobaczyć i sprawdzić w działaniu w Centrum Technologiczno-Szkoleniowe RENEX. W ramach tego ośrodka Grupa RENEX - będąca jedną z największych polskich firm z branży elektronicznej, a zarazem dystrybutorem YAMAHA Robotics na Polskę i kraje bałkańskie realizuje swoją misję świadczenia kompleksowych usług dla branży elektronicznej.

Grupa RENEX dostarcza nie tylko same urządzenia ale również szeroki zakres usług doradczych, serwisowych i szkoleniowych. Specjaliści Centrum Technologiczno-Szkoleniowe RENEX pomagają w identyfikacji problemów produkcyjnych i doborze odpowiednich rozwiązań technologicznych.

W Centrum prowadzone są również szkolenia z zakresu wprowadzanych rozwiązań zrobotyzowanych. W ośrodku działa AUTORYZOWANE CENTRUM SZKOLENIOWE YAMAHA dostarczające wiedzę specjalistyczną dotyczącą obsługi i programowania urządzeń i robotów przemysłowych, co pozwala użytkownikom w pełni korzystać z ich możliwości.

Centrum Technologiczno-Szkoleniowe RENEX wspomaga dostosowywanie procesów w działających na rynku przedsiębiorstwach. Dotyczy to w szczególności tych podmiotów, które rozwijają bądź wdrażają własną produkcję pakietów i urządzeń elektronicznych, bądź tych, które dążą do automatyzacji swoich szeroko w tym miejscu rozumianych procesów poprzez implementację robotów przemysłowych. Ośrodek prowadzi również działalność doradczą w zakresie ochrony ESD oraz tworzenia i prawidłowego utrzymywania EPA (strefy ochrony przed wyładowaniami elektrostatycznymi).

Grupa RENEX, dostarczając kompleksowe rozwiązania, oferuje również szeroki wachlarz wparcia serwisowego - gwarancyjnego i pogwarancyjnego. W ramach tych usług prowadzone są m.in. usługi konsultacji w zakresie prawidłowego użytkowania oraz prewencyjnej konserwacji urządzeń umożliwiający zredukowanie ryzyka awarii i związanych z nimi przestojów do minimum.

Należy dodać, że Dział Serwisu Grupy RENEX został odznaczony przez firmę YAMAHA tytułem najlepszego Serwisu Urządzeń Produkcyjnych YAMAHA w Europie w 2020 roku. Przyznana nagroda potwierdza najwyższy światowy poziom świadczonych usług.

 

Źródło: Grupa RENEX

RENEX
Al. Kazimierza Wielkiego 6E
87-800 Włocławek
+48 54 231 10 05
POWIĄZANE
Rejestracja na TOOLEX 2022 wystartowała! Rozpoczęła się rejestracja na Międzynarodowe Targi Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obr...
IntraMag Poland 2020 dla logistyki wewnętrznej Polska obecnie zajmuje wysokie 3 miejsce w Europie jako potentat w wynajmowanych powierzc...
Przeszło 200 tys. osób skorzystało z Akademii Universal Robots Universal Robots, wiodący na świecie producent robotów współpracujących (co...
Konferencje techniczne Axon Media odmrożone Po długim okresie kwarantanny Axon Media Group wraca ze stacjonarnymi spotkaniami i zapra...
Targi PCI Days 2020 przeniesione na wrzesień Organizatorzy Targów dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2020 ...
Nowe możliwość w zarządzaniu produkcją z SOLIDWORKS Innowacje oraz rozwiązania wspierające przemysł 4.0 to tematy tegorocznej XVII Konferencj...
Partnerzy