Producenci żywności zwiększają wydajność z robotami YAMAHA
Automatyzacja wszelkich procesów produkcyjnych może przyczyniać się do ułatwiania wyzwań operacyjnych, jak również do zwiększenia wydajności i jakości. Sekcja YAMAHA Motor Robotics FA pomogła firmom z różnych sektorów przemysłu spożywczego zrealizować te korzyści, poprzez wprowadzanie robotów do obsługi pakowania i etykietowania.
Jedna z firm z branży produkcji żywności, uznana marka wypieków z ponad 100-letnią historią, zainstalowała ostatnio szereg robotów YAMAHA SCARA, aby zoptymalizować wydajność produkcji podczas pakowania słodyczy do pudełek o różnych rozmiarach.
Optymalizacja działań pakowania
Przy zastosowaniu konwencjonalnego pakowania ręcznego w obszarze produkcyjnym w każdej chwili potrzebna jest inna liczba pracowników. Uzależnione to jest od liczby zamówionych pudełek i ilości słodyczy do zapakowania. Grafika 1. ilustruje stanowiska pracy w obszarze produkcyjnym. Tabela pokazuje, jak optymalna liczba pracowników zmienia się w zależności od celu produkcji. Stanowi to wyzwanie dla menedżerów, aby zapewnić, że tylko wymagana liczba pracowników jest obecna na co dzień.
Grafika 1. Konwencjonalne pakowanie ręczne może być nieefektywne, jeśli w obszarze produkcyjnym przebywa więcej niż optymalna |
|
YK400XE - mała budowa, wysoka wydajność
Przy długości ramienia 400 mm i udźwigu 4 kg, YK400XE jest najmniejszym robotem z wysokowydajnej, przystępnej cenowo serii YK-XE. Idealnie nadaje się do paletyzacji, załadunku/rozładunku, montażu i zadań kontrolnych. Dzięki łatwemu połączeniu z kontrolerem YAMAHA RCX340 jest w stanie uwolnić pełny potencjał swoich funkcji, które obejmują automatyczną optymalizację przyspieszania i zwalniania. Zwiększa to kontrolę przy jednoczesnej optymalizacji niezawodności i minimalizacji wibracji - zwłaszcza podczas przemieszczania ciężkiego ładunku.
Kolejne ulepszenia w produkcji żywności
Kolejne ulepszenie w aplikacji pakowania słodyczy jakim było zintegrowanie systemu wizyjnego RCXiVY2+ umożliwiło każdemu robotowi sprawdzenie orientacji i pozycji każdego pojedynczego elementu do zapakowania. Dzięki takim działaniom odpowiednio zmodernizowany obszar produkcyjny (Grafika 2) może pracować nieprzerwanie przez 24 godziny na dobę, z zachowaniem 8-godzinnego trybu zmianowego u pracowników. Zastosowanie modułu przenośnika LCMR200 zapewniło również elastyczność w szybkim dostosowywaniu pozycji zatrzymania przenośnika do obsługi pudełek o różnych rozmiarach.
Grafika 2. Roboty SCARA mogą pakować słodycze dokładnie i ze stałą prędkością, przez 24 godziny na dobę, aby utrzymać stałą wydajność. |
Rzecznik prasowy firmy dodał: „Oprócz uzyskania oczekiwanych oszczędności w zakresie kosztów pracy, nasze nowe roboty SCARA firmy YAMAHA zwiększyły produktywność, obniżyły koszty i zredukowały liczbę błędów ludzkich, podnosząc tym samym jakość. Dzięki nim możemy zachować naszą historię i tradycję, jednocześnie modernizując nasze procesy i dostarczając naszym klientom jeszcze więcej pysznych, wypieków." |
Nowe wyzwania branży żywnościowej
Firmy zajmujące się przetwarzaniem żywności, takiej jak produkty mięsne, mogą stanąć przed całkiem innym wyzwaniem. Środowisko, w którym odbywa się obróbka mięsa, musi być utrzymywane w stałej temperaturze 4°C. Ludzie nie mogą bezpiecznie pracować w takich warunkach przez dłuższy czas.
Ostatni klient YAMAHY z branży spożywczej z powodzeniem zautomatyzował etykietowanie opakowań ze świeżym mięsem w zimnych warunkach, wykorzystując roboty YK-TW SCARA. Kierownicy produkcji w firmie rozważali wcześniej zastosowanie robota z połączeniem równoległym, które jest częstym widokiem w wielu fabrykach. Odkryli, że są to zazwyczaj duże i ciężkie maszyny, które wymagają silnie zaprojektowanej bramki z kotwami zabezpieczającymi. Uznając, że instalacja w fabryce byłaby niepraktyczna, zwrócili się do firmy YAMAHA w celu znalezienia bardziej odpowiedniego rozwiązania.
Firma YAMAHA zaproponowała wykorzystanie ich nowego robota SCARA YAMAHA YK-TW ORBIT, który został zintegrowany z systemem wizyjnym w celu rozpoznawania opakowań i wykrywania pozycji do przyklejania etykiet (Grafika 3).
Grafika 3. Zautomatyzowany system działa nieprzerwanie w temperaturze otoczenia 4°C, zachowując stałą wydajność i dokładność. |
YK-TW ORBIT
Zaprojektowany specjalnie do montażu od góry, wielokierunkowy YK-TW ORBIT eliminuje niedociągnięcia konwencjonalnych robotów o połączeniach równoległych. Jego stosunkowo niewielka waga i niższa wysokość całkowita równa się znacznie mniejszej bezwładności, więc nie ma potrzeby stosowania nieporęcznej ramy. Dodatkowo, jest on dostarczany z opcjonalnym, specjalnie zaprojektowanym, oryginalnym wspornikiem montażowym YAMAHA, który pozwala zaoszczędzić koszty inżynieryjne związane z projektowaniem niestandardowej bramy.
„Ta firma nigdy wcześniej nie używała robotów, więc nasz zespół pomógł im przeprowadzić wstępną ocenę z YK-TW, aby potwierdzić, że spełni on ich wymagania" - wyjaśnia Jumpei Ninomiya. „Wielu klientów wybiera YK-TW, ponieważ może on pracować w wąskich przestrzeniach. Oś R może przejść całkowicie pod jednostką główną, aby w pełni wykorzystać przestrzeń roboczą pod nią, a ruchome części są optymalnie wyważone, aby umożliwić wydajny ruch z dużą prędkością przy zachowaniu stałej dokładności." |
Rzecznik firmy dodał: „Od czasu zainstalowania naszych robotów YAMAHA, wzrósł popyt na nasze produkty chłodzone i mrożonki, Dzięki kompaktowości YK-TW i jego mocowaniu, jesteśmy w stanie łatwo zmienić układ produkcyjny fabryki i wprowadzić dodatkowe linie produkcyjne, aby zwiększyć wydajność." |
Od branży spożywczej po farmaceutyczną
Do produkcji żywności, jak również do produkcji półprzewodników, zastosowań medycznych i farmaceutycznych YAMAHA oferuje również wybór czystych robotów, w tym YK-XGC/XC SCARA, jednoosiowy FLIP-XC i Kartezjański XY-XC. Spełniając międzynarodowe standardy czystości, takie jak ISO 14644-1 klasa 3 i FED-STD-209D klasa 10, roboty te wykorzystują takie cechy jak beztaśmowa konstrukcja i zasysanie powietrza, aby zapewnić niską emisję cząstek.
„Nasze roboty SCARA YAMAHA umożliwiły obu klientom w tym badaniu osiągnięcie ich głównego celu, jakim była minimalizacja kosztów pracy. W każdym przypadku udało im się również poprawić jakość i wydajność oraz uprościć zarządzanie produkcją i zasobami. Byli również w stanie szybko zwiększyć produkcję, aby wykorzystać nowe możliwości rynkowe" - podsumowuje Jumpei Ninomiya. |
|
YAMAHA x RENEX
Urządzenia i roboty YAMAHA można zobaczyć i sprawdzić w działaniu w Centrum Technologiczno-Szkoleniowe RENEX. W ramach tego ośrodka Grupa RENEX - będąca jedną z największych polskich firm z branży elektronicznej, a zarazem dystrybutorem YAMAHA Robotics na Polskę i kraje bałkańskie realizuje swoją misję świadczenia kompleksowych usług dla branży elektronicznej.
Grupa RENEX dostarcza nie tylko same urządzenia ale również szeroki zakres usług doradczych, serwisowych i szkoleniowych. Specjaliści Centrum Technologiczno-Szkoleniowe RENEX pomagają w identyfikacji problemów produkcyjnych i doborze odpowiednich rozwiązań technologicznych.
W Centrum prowadzone są również szkolenia z zakresu wprowadzanych rozwiązań zrobotyzowanych. W ośrodku działa AUTORYZOWANE CENTRUM SZKOLENIOWE YAMAHA dostarczające wiedzę specjalistyczną dotyczącą obsługi i programowania urządzeń i robotów przemysłowych, co pozwala użytkownikom w pełni korzystać z ich możliwości.
Centrum Technologiczno-Szkoleniowe RENEX wspomaga dostosowywanie procesów w działających na rynku przedsiębiorstwach. Dotyczy to w szczególności tych podmiotów, które rozwijają bądź wdrażają własną produkcję pakietów i urządzeń elektronicznych, bądź tych, które dążą do automatyzacji swoich szeroko w tym miejscu rozumianych procesów poprzez implementację robotów przemysłowych. Ośrodek prowadzi również działalność doradczą w zakresie ochrony ESD oraz tworzenia i prawidłowego utrzymywania EPA (strefy ochrony przed wyładowaniami elektrostatycznymi).
Grupa RENEX, dostarczając kompleksowe rozwiązania, oferuje również szeroki wachlarz wparcia serwisowego - gwarancyjnego i pogwarancyjnego. W ramach tych usług prowadzone są m.in. usługi konsultacji w zakresie prawidłowego użytkowania oraz prewencyjnej konserwacji urządzeń umożliwiający zredukowanie ryzyka awarii i związanych z nimi przestojów do minimum.
Należy dodać, że Dział Serwisu Grupy RENEX został odznaczony przez firmę YAMAHA tytułem najlepszego Serwisu Urządzeń Produkcyjnych YAMAHA w Europie w 2020 roku. Przyznana nagroda potwierdza najwyższy światowy poziom świadczonych usług.
Źródło: Grupa RENEX
- Roboty mobilne - przegląd rynku 2020
- Przegląd targów branżowych 2024
- Czy powinienem inwestować w robotyzację?
- Przemysłowa Wiosna STOM 2024 zapowiada się wyjątkowo
- Praktyczna wiedza od ekspertów Beckhoff
- Raport PARP: Perspektywa do 2028 roku
- O narzędziach i recyklingu na Targach INNOFORM®
- Przemysł i logistyka 4.0 na ITM Industry Europe 2024
- Robotyzacja zakładów mięsnych: Moda czy innowacja?
- 212 mln zł na automatyzację i robotyzację dla MŚP
- Hybrydowe zgrzewanie punktowe materiałów MPMS/MPC
- Dynamiczny rozwój sektora robotyki przemysłowej
- Auto i automatyzacja – związek partnerski
- Intec, Zuliefermesse i GrindTec już w marcu 2025
- Proof of Concept w robotyzacji
- Polski przemysł potrzebuje więcej robotów - raport PIE
- Raport Międzynarodowej Federacji Robotyki - World Robotics 2024
- Dynamiczny rozwój robotyki w Europie - Raport IFR
- Ponad 2 mld zł dotacji z KPO na robotyzację
- Dynamika przemysłu we wrześniu 2024 roku
- Zmiany w zarządzie Lenze
- Forum Cobotyki 2024 po raz czwarty
- Optymalizacja produkcji z zastosowaniem technologii Scheaffler
- Strategia Cyfryzacji Polski do 2035
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Dlaczego warto inwestować w roboty?