Szukaj w działach:

Paletyzacja robotem się opłaca!

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU


Paletyzacja to proces polegający na układaniu produktów na palecie. Paletyzację wykonuje się w celu zabezpieczenia oraz przygotowania towaru do magazynowania lub bezpośredniej wysyłki do klienta. Jest to bardzo istotny i zazwyczaj jeden z ostatnich etapów procesu produkcyjnego. Jego właściwy przebieg ma wpływ na jakość i bezpieczeństwo produktów magazynowanych i transportowanych. 

Paletyzacja to aktualnie proces najczęściej podlegający robotyzacji w zakładach przemysłowych świata i Polski.

Problemy związane z paletyzacją ręczną

Proces paletyzacji jest monotonny, wymaga ciągłego skupienia, siły i powtarzalności. Oznacza to, że w ciągu jednej zmiany produkcyjnej, człowiek nie jest w stanie umieszczać towarów na palecie za każdym razem w tej samej, poprawnej konfiguracji. Rozproszenie i nieuwaga pracownika, w tym przypadku, może skutkować uszkodzeniem towaru, a także zagrażać życiu i zdrowiu.

W paletyzacji ręcznej, dodatkowo należy uwzględnić przestoje związane z:

  • urlopami, 
  • chorobami, urazami,
  • przerwami w pracy oraz 
  • ograniczeniami wynikającymi z prawa BHP. 


Paletyzacja za pomocą robota

Robot na stanowisku paletyzacji rozwiązuje problemy związane z wyżej wymienionymi przestojami. Zastosowanie czujników oraz precyzyjnych podzespołów, umożliwia robotom umieszczenie elementów na palecie, za każdym razem, w ten sam, pożądany sposób. Dzięki temu, produkty są stabilne i zabezpieczone do dalszego magazynowania czy też transportu. 

Paletyzacja robotem gwarantuje:

  • dokładność ułożenia towaru na palecie na poziomie 1 mm,
  • wydajność do kilkudziesięciu tysięcy sztuk na godzinę,
  • eliminację błędów w procesie paletyzacji do wartości poniżej 1%,
  • maksymalne bezpieczeństwo i ergonomię pracy,
  • podniesienie jakości spaletyzowanych towarów,
  • eliminację nieplanowanych przestojów produkcyjnych.


Do procesu paletyzacji najczęściej wykorzystywany jest robot przegubowy, który charakteryzuje się dużym udźwigiem oraz szerokim zasięgiem działania. Drugim popularnym robotem jest robot kartezjański, stosowany w procesie paletyzacji ze względu na precyzyjność i kompaktową konstrukcję. Wybór robota uzależniony jest od ilości miejsca, wagi, kształtu czy materiału, z którego wykonane są paletyzowane produkty. Parametry robota, na które warto zwrócić uwagę to: zasięg, udźwig oraz szybkość pracy. Firma Nixal xzaprasza do kontaktu, w celu ustalenia, który robot okaże się odpowiedni do procesu paletyzacji w Twojej firmie.

Paletyzacja stosowana jest w różnych gałęziach przemysłu, w tym w przemyśle samochodowym, spożywczym, farmaceutycznym, chemicznym, higieny osobistej czy kosmetycznym. Jeżeli polskie przedsiębiorstwa produkcyjne chcą nadążyć za stale rosnącym popytem, a także ich celem jest ekspansja na rynki zagraniczne, to zrobotyzowanie procesów produkcyjnych jest nieuniknione.

Paletyzacja robotem się opłaca!

Oprócz wyżej wymienionych czynników świadczących o opłacalności wdrożenia robota na stanowisku paletyzacji warto wziąć pod uwagę fakt, że w Polsce w 2022 roku wynagrodzenie minimalne pracownika wzrosło o 7,5% względem 2021 roku i wynosi 3010 zł brutto. Oznacza to, że na jednym trzyzmianowym stanowisku, przedsiębiorca, rocznie wyda 108 360 zł (3010 x 3 zmiany x 12 miesięcy) tylko na wynagrodzenia brutto! W takim przypadku całkowity koszt pracodawcy (z uwzględnieniem kosztów ubezpieczeń: emerytalne, wypadkowe, rentowne, FP, FGŚP) wyniesie 130 552,56 zł (3 626,46 x 3 zmiany x 12 miesięcy). Możemy przypuszczać, że z roku na rok wartość wynagrodzenia będzie rosła.

W celu zobrazowania, jak obecnie wygląda kwestia robotyzacji w Polsce, warto odnieść się do zestawienia z 2020 roku, udostępnionego przez IFR (International Federation of Robotics). Raport ten pokazuje, że Polska wykorzystuje średnio 52 roboty na 10 tys. pracowników (podczas gdy średni wskaźnik robotyzacji na świecie wynosi 126, a w Europie 123), oznacza to, że aby przegonić konkurencję, obniżyć koszty produkcji i zwiększyć wydajność należy zrobotyzować przedsiębiorstwo w trybie natychmiastowym.

Robotyzacja z Nixal 

Umów się na bezpłatny audyt, w czasie którego eksperci z firmy Nixal szczegółowo przeanalizują procesy produkcyjne w Twoim przedsiębiorstwie, wyliczą czas zwrotu z inwestycji (najczęściej inwestycja zwraca się w ciągu 2 lat), a także wskażą możliwości finansowania przedsięwzięcia z uwzględnieniem ulgi na robotyzację dostępnej od początku 2022 roku. 

Realizacje i szczegółowy opis działania firmy Nixal znajdziesz na: www.nixal.pl/oferta/paletyzacja/.


Źródło: Nixal 

Nixal sp. z o.o.
Forteczna 17B
61-249 Poznań
+48 500 070 602
POWIĄZANE
Producenci żywności zwiększają wydajność z robotami YAMAHA Automatyzacja wszelkich procesów produkcyjnych może przyczyniać się do ułatwiania ...
norelem ACADEMY stawia na młodych ACADEMY norelem, lider w zakresie proaktywnego sponsorowania młodych talentów, zap...
Wirtualny showroom ABB Robotyka ABB stworzyła przestrzeń wirtualną, która umożliwia zapoznanie się z cały...
Praktycy o automatyzacji i optymalizacji produkcji W dniach 22-23 września 2021 roku w hotelu Airport Okęcie w Warszawie odbędzie się VI edy...
Pomiary i pneumatyka w marcu w Targach Kielce! Już na wiosnę w kieleckim ośrodku kolejna gratka dla specjalistów z branży pomiar&...
Patent na wynalazki przemysłowe. Do czego potrzebny i jak go uzyskać? Do Urzędu Patentowego RP rokrocznie wpływa ponad 4 tys. wniosków o udzielenie pate...
Partnerzy