Szukaj w działach:

Zautomatyzowana obróbka drewna

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU


Lenze, wspólnie z producentem maszyn, firmą MFL, opracowało nowy typ piły poprzecznej, która stanowi rewolucję w obróbce drewna. Dzięki krótszym czasom przepustowości, większej prędkości transportu drewna i mniejszej ilości odpadów drewna wysokiej jakości, piła poprzeczna może zoptymalizować procesy w każdym zakładzie obróbki drewna.

Zmiany klimatyczne sprzyjają dalszemu wzrostowi liczby szkodników, w tym korników domowych. Powoduje to poważne uszkodzenia drewna, co z kolei wpływa na jego cenę. Dlatego w przemyśle drzewnym coraz ważniejsze staje się utrzymanie odpadów drewna wysokiej jakości na jak najniższym poziomie. Potrzebne są nowe rozwiązania w zakresie obróbki drewna.

Zakład Mayr-Melnhof Holz w Gaishorn/See w Austrii znajduje się w pierwszej piątce w Europie pod względem produkcji drewna klejonego i laminowanego poprzecznie. Drewno klejone poprzecznie, obrabiane za pomocą zaprojektowanej piły, jest wykorzystywane głównie przy budowie domów, budynków użytkowych lub wież wiatrowych o wysokości do 100 m.

Konstruktor maszyn MFL (Maschinenfabrik Liezen und Gießerei GesmbH) postawił sobie za zadanie skonstruowanie dla firmy Mayr-Melnhof Holz takiej pilarki, która nie miałaby sobie równych pod względem precyzji i czasu wykonania. Jednocześnie należało ograniczyć do minimum ilość odpadów drzewnych powstających w przedsiębiorstwie. MFL zajął się mechaniczną realizacją pilarki, a Lenze systemem sterowania i procesem automatyzacji.

Największym wyzwaniem w projekcie był wyrównany poziomo transport desek przez maszynę oraz zmniejszenie ilości odpadów drzewnych:


„Zapewnienie prostego toru jazdy pomimo zwalniania, zaklejania i przyspieszania desek, przy pożądanej dużej prędkości transportu, było dość trudnym zadaniem. Zmniejszenie ilości odpadów drzewnych również nie było łatwym zadaniem ze względu na wymagane wydłużenie czasu przepustowości.” - inżynier Günther Raffer.


Oba te zadania można było zrealizować za pomocą zaawansowanego systemu sterowania firmy Lenze. Zastosowano sterownik 3200 C oraz sterownik bezpieczeństwa c250-S oferowany przez firmę. Aby spełnić wysokie wymagania dotyczące napędu, zastosowano sterowniki napędów Lenze 9400 w połączeniu z wysoce dynamicznymi serwomotorami MCS.

Lenze sterownik 3200 CDzięki know-how, kreatywności i duchowi innowacji udało się opracować rozwiązanie, które nawet przewyższało wymagania klienta.

W ten sposób powstała maszyna o prędkości transportu drewna wynoszącej 6 m/s i czasie cięcia 300 ms. Dzięki nowej maszynie można zwiększyć ilość drewna laminowanego poprzecznie przeznaczonego do obróbki i zmniejszyć ilość odpadów drzewnych. Opracowane rozwiązanie stanowi szansę dla zakładów drzewnych na optymalizację procesów obróbki i może być dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.

Oczekiwania i wymagania klienta zostały spełnione, a nawet przekroczone, dzięki nowej pile do cięcia poprzecznego. W takich rewolucyjnych projektach ważna jest oczywiście dobra współpraca z klientem, a także z partnerami, jak w tym przypadku z producentem maszyn, firmą MFL:


„Decydujące znaczenie dla pomyślnej realizacji takich projektów ma ukierunkowana koordynacja pomiędzy budową maszyn a techniką napędów i sterowania. Istotną zaletą był fakt, że wszystkie niezbędne komponenty sterowania i napędu pochodzą z jednego źródła.” - Reinhard Rieger, dyrektor ds. technologii w MFL.


Źródło: Lenze

Lenze Polska Sp. z o.o.
ul. Roździeńskiego 188 b
40-203 Katowice
POWIĄZANE
Enkoder magnetyczny firmy Balluff z interfejsem Drive-Cliq Absolutny enkoder magnetyczny BML serii SGA wyróżnia się w zastosowaniach wymagają...
O rewolucji w branży automotive na IABM 2019 Elektromobilność przynosi prawdziwą rewolucję wśród firm z branży motoryzacyjnej. ...
Specjalistyczne Targi Energetics 2019 Targi Energetyczne Energetics to jedno z najistotniejszych w Polsce spotkań przedstawicie...
Przyszłość rynku pracy - Future of Jobs Report 2018 W 2018 roku Światowe Forum Ekonomiczne opublikowało raport "Future of Jobs Report 2018", ...
Produkcja adaptacyjna na celowniku Ostatnie lata pokazały, że przyszłość może zaskakiwać i wpływać na wiele sektorów ...
AI wspiera automatyzację i robotyzację w branży EMS Z danych wynika, że do 2026 r. wartość sztucznej inteligencji (AI) w branży produkcyjnej ...
Partnerzy