Szukaj w działach:

Zautomatyzowana obróbka drewna

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU


Lenze, wspólnie z producentem maszyn, firmą MFL, opracowało nowy typ piły poprzecznej, która stanowi rewolucję w obróbce drewna. Dzięki krótszym czasom przepustowości, większej prędkości transportu drewna i mniejszej ilości odpadów drewna wysokiej jakości, piła poprzeczna może zoptymalizować procesy w każdym zakładzie obróbki drewna.

Zmiany klimatyczne sprzyjają dalszemu wzrostowi liczby szkodników, w tym korników domowych. Powoduje to poważne uszkodzenia drewna, co z kolei wpływa na jego cenę. Dlatego w przemyśle drzewnym coraz ważniejsze staje się utrzymanie odpadów drewna wysokiej jakości na jak najniższym poziomie. Potrzebne są nowe rozwiązania w zakresie obróbki drewna.

Zakład Mayr-Melnhof Holz w Gaishorn/See w Austrii znajduje się w pierwszej piątce w Europie pod względem produkcji drewna klejonego i laminowanego poprzecznie. Drewno klejone poprzecznie, obrabiane za pomocą zaprojektowanej piły, jest wykorzystywane głównie przy budowie domów, budynków użytkowych lub wież wiatrowych o wysokości do 100 m.

Konstruktor maszyn MFL (Maschinenfabrik Liezen und Gießerei GesmbH) postawił sobie za zadanie skonstruowanie dla firmy Mayr-Melnhof Holz takiej pilarki, która nie miałaby sobie równych pod względem precyzji i czasu wykonania. Jednocześnie należało ograniczyć do minimum ilość odpadów drzewnych powstających w przedsiębiorstwie. MFL zajął się mechaniczną realizacją pilarki, a Lenze systemem sterowania i procesem automatyzacji.

Największym wyzwaniem w projekcie był wyrównany poziomo transport desek przez maszynę oraz zmniejszenie ilości odpadów drzewnych:


„Zapewnienie prostego toru jazdy pomimo zwalniania, zaklejania i przyspieszania desek, przy pożądanej dużej prędkości transportu, było dość trudnym zadaniem. Zmniejszenie ilości odpadów drzewnych również nie było łatwym zadaniem ze względu na wymagane wydłużenie czasu przepustowości.” - inżynier Günther Raffer.


Oba te zadania można było zrealizować za pomocą zaawansowanego systemu sterowania firmy Lenze. Zastosowano sterownik 3200 C oraz sterownik bezpieczeństwa c250-S oferowany przez firmę. Aby spełnić wysokie wymagania dotyczące napędu, zastosowano sterowniki napędów Lenze 9400 w połączeniu z wysoce dynamicznymi serwomotorami MCS.

Lenze sterownik 3200 CDzięki know-how, kreatywności i duchowi innowacji udało się opracować rozwiązanie, które nawet przewyższało wymagania klienta.

W ten sposób powstała maszyna o prędkości transportu drewna wynoszącej 6 m/s i czasie cięcia 300 ms. Dzięki nowej maszynie można zwiększyć ilość drewna laminowanego poprzecznie przeznaczonego do obróbki i zmniejszyć ilość odpadów drzewnych. Opracowane rozwiązanie stanowi szansę dla zakładów drzewnych na optymalizację procesów obróbki i może być dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.

Oczekiwania i wymagania klienta zostały spełnione, a nawet przekroczone, dzięki nowej pile do cięcia poprzecznego. W takich rewolucyjnych projektach ważna jest oczywiście dobra współpraca z klientem, a także z partnerami, jak w tym przypadku z producentem maszyn, firmą MFL:


„Decydujące znaczenie dla pomyślnej realizacji takich projektów ma ukierunkowana koordynacja pomiędzy budową maszyn a techniką napędów i sterowania. Istotną zaletą był fakt, że wszystkie niezbędne komponenty sterowania i napędu pochodzą z jednego źródła.” - Reinhard Rieger, dyrektor ds. technologii w MFL.


Źródło: Lenze

Lenze Polska Sp. z o.o.
ul. Roździeńskiego 188 b
40-203 Katowice
POWIĄZANE
Zrobotyzowana Przemysłowa Wiosna na STOM-Robotics 2022 Cykl imprez organizowany pod wspólnym hasłem „Przemysłowa Wiosna STOM w Targa...
Jakie wyzwania stawia nowoczesna automatyka w budynkach? Systemy automatyki budynkowej stały się standardem w większości nowych inwestycji niezależ...
Portal Online Support - krótkie wprowadzenie Portal Online Support jest bezpłatny, intuicyjny i dostępny 24/7 z każdego miejsca na świe...
Współpraca operatorów, kobotów i robotów mobilnych W krajach Unii Europejskiej już od 2035 roku rejestracja samochodów spalinowych bę...
Dołącz do 7. Forum Inteligentnego Rozwoju Forum Inteligentnego Rozwoju, czyli kongres „projektów przyszłości” dl...
Nowa data targów ELEKTROTECHNIKA To już pewne! Kolejna, 19. edycja Międzynarodowych Targów ELEKTROTECHNIKA i towarz...
Partnerzy