Roboty mobilne OMRON usprawniają logistykę wewnętrzną
Autonomiczne roboty mobilne OMRON zwiększają elastyczność, efektywność i wydajność transportu materiałów w firmie HIPRA.
HIPRA, pionierska firma biotechnologiczna w branży farmaceutycznej, przekształciła swoje wewnętrzne procesy logistyczne poprzez wdrożenie floty robotów mobilnych dostarczanych przez firmę OMRON.
HIPRA specjalizuje się w ochronie zdrowia ludzi oraz zwierząt i jest światowym liderem w rozwoju szczepionek dla zwierząt i zaawansowanych usług diagnostycznych. Firma jest szóstym co do wielkości producentem szczepionek zwierzęcych na świecie i zatrudnia około 2400 osób globalnie. Siedziba HIPRA mieści się w pobliżu Girony, w Hiszpanii, a za pośrednictwem swoich spółek zależnych i globalnej sieci dystrybucyjnej HIPRA dostarcza rozwiązania i usługi klientom w ponad 100 krajach.
Nowy zakład, nowe wyzwania
Firma zdecydowała się niedawno rozszerzyć swoje możliwości i zwiększyć wydajność, a także zbudowała w Hiszpanii duży nowy zakład produkcyjny i magazyn. Kolejnym powodem tego jest fakt, że HIPRA chce być pionierem nie tylko w dziedzinie produktów, które opracowuje i dostarcza, ale także w powiązanych z nimi procesach i produkcji. Kluczowym problemem, przed którym stanęło przedsiębiorstwo, była zatem potrzeba większej elastyczności i wydajności wewnętrznych procesów logistycznych. Firma chciała to osiągnąć poprzez migrację do zautomatyzowanego rozwiązania. Kolejnym głównym wyzwaniem, przed którym stanęła HIPRA, było przenoszenie fiolek szczepionek z obszaru produkcyjnego do magazynu. Obejmuje to transport 700 pudeł z fiolkami dziennie, przy czym każdy ładunek ma masę 70 kg. W związku z tym konieczne było wprowadzenie pustych pudeł do systemu i zarządzanie otwieraniem drzwi przy jednoczesnym zachowaniu w 100% czystego środowiska.
Pozyskiwanie i wdrażanie najlepszych technologii
Firma rozważała kilka produktów, ale ostatecznie zdecydowała się na autonomiczne roboty mobilne (AMR) dostarczane przez firmę OMRON. Zakupiono flotę sześciu robotów LD-90, które następnie zostały dostosowane do specyficznych wymagań przedsiębiorstwa. Obejmowało to potrzebę harmonijnego współdziałania robotów mobilnych z pracownikami pracującymi na tym samym obszarze.
Roboty mobilne LD-90 firmy OMRON to w pełni autonomiczne, inteligentne pojazdy, które zostały zaprojektowane w celu zwiększenia przepustowości, skrócenia czasu postoju maszyn, wyeliminowania błędów i poprawy identyfikowalności materiałów. W przeciwieństwie do tradycyjnych automatycznie sterowanych pojazdów (AGV), nawigują one w oparciu o naturalne cechy zakładu.
Carlos Roncero, kierownik projektu w firmie OMRON, wyjaśnia: „Nowy system jest zintegrowany z procesem produkcyjnym HIPRA, co umożliwia korzystanie z w pełni zautomatyzowanego systemu. Dzięki temu rozwiązaniu udało nam się zwiększyć wydajność i poprawić identyfikowalność. Ponadto zastosowanie robotów AMR pozwala HIPRA korzystać z ich możliwości nawigacji bez żadnych wskazówek, oczywiście z wykorzystaniem niezbędnych funkcji, aby zapewnić bezpieczną pracę w obszarach, które są współdzielone przez ludzi i maszyny. Niektóre wyzwania związane z zastosowaniem obejmowały zwężenia korytarzy, konieczność zarządzania otwieraniem i zamykaniem drzwi oraz intensywność ruchu podczas szczytów produkcji. Wykorzystaliśmy innowacyjne rozwiązania do zarządzania flotą i inteligencję robotów, aby zapewnić prawidłowe poruszanie się robotów AMR w całym zakładzie”. |
Carlos dodaje: „Ten rodzaj zastosowania można powielać w dowolnym miejscu i jest on zgodny z wizją firmy OMRON polegającej na wykorzystaniu autonomicznych robotów mobilnych w celu dalszej poprawy produkcji w przemyśle farmaceutycznym. Dzięki tej technologii HIPRA zyskała całkowicie elastyczne rozwiązanie, które nadaje się do pracy w pomieszczeniach klasy ISO 5 i umożliwia transport tac ze szczepionkami z linii produkcyjnych do zautomatyzowanego magazynu. Nowy system jest łatwy w skalowaniu, modyfikowaniu i dostosowywaniu do nowych wymagań produkcyjnych”. |
Patrząc w przyszłość
Dzięki robotom mobilnym przedsiębiorstwo HIPRA dysponuje całkowicie elastycznym rozwiązaniem do transportu tac ze szczepionkami z maszyn produkcyjnych do zautomatyzowanego magazynu.
Francisco de Tierra, starszy inżynier ds. robotyki w firmie HIPRA, komentuje: „Po przyjrzeniu się różnym alternatywom uważamy, że rozwiązanie firmy OMRON jest najlepsze na rynku. Nawiązaliśmy strategiczną współpracę, która opiera się na zaufaniu do firmy OMRON. Szczególnie cenimy wysoki poziom wsparcia ekspertów, które otrzymaliśmy. Jest to dla nas ogromna inwestycja w pionierską technologię i jesteśmy pewni, że to sprawi, że nasza działalność bardzie bardziej sprawna w przyszłości”. |
Źródło: OMRON
- Roboty mobilne - przegląd rynku 2020
- Przegląd targów branżowych 2024
- Czy powinienem inwestować w robotyzację?
- Przemysłowa Wiosna STOM 2024 zapowiada się wyjątkowo
- Praktyczna wiedza od ekspertów Beckhoff
- Raport PARP: Perspektywa do 2028 roku
- O narzędziach i recyklingu na Targach INNOFORM®
- Przemysł i logistyka 4.0 na ITM Industry Europe 2024
- Robotyzacja zakładów mięsnych: Moda czy innowacja?
- 212 mln zł na automatyzację i robotyzację dla MŚP
- Hybrydowe zgrzewanie punktowe materiałów MPMS/MPC
- Dynamiczny rozwój sektora robotyki przemysłowej
- Auto i automatyzacja – związek partnerski
- Intec, Zuliefermesse i GrindTec już w marcu 2025
- Proof of Concept w robotyzacji
- Polski przemysł potrzebuje więcej robotów - raport PIE
- Raport Międzynarodowej Federacji Robotyki - World Robotics 2024
- Dynamiczny rozwój robotyki w Europie - Raport IFR
- Ponad 2 mld zł dotacji z KPO na robotyzację
- Dynamika przemysłu we wrześniu 2024 roku
- Zmiany w zarządzie Lenze
- Forum Cobotyki 2024 po raz czwarty
- Optymalizacja produkcji z zastosowaniem technologii Scheaffler
- Strategia Cyfryzacji Polski do 2035
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Dlaczego warto inwestować w roboty?