Jak sztuczna inteligencja wpływa na zarządzanie zespołem?
Sztuczna inteligencja coraz mocniej wpływa na to, jak funkcjonuje biznes. Dotyczy to nie tylko procesów produkcyjnych czy logistyki, ale też budowy zespołu i roli lidera w firmie. Czy zarządzanie zasobami ludzkimi można skutecznie połączyć z mechanizmami AI?
Organizacje, które chcą się rozwijać, szczególnie dziś muszą stawiać na wdrażanie innowacji związanych z ulepszaniem procesów produkcyjnych, organizacyjnych czy nawet obsługi klienta i rekrutacji. Wiąże się to m.in. z korzystaniem z technologii związanych z automatyzacją, cyfryzacją i sztuczną inteligencją. O tym, jak wpływają one na rolę przywódcy oraz sposoby zarządzania zespołem, liderzy biznesu i nauki będą rozmawiać w trakcie Made in Wroclaw 2021, bezpłatnej, hybrydowej konferencji biznesowej, która odbędzie się 20 października 2021.
Rzeczywistość, nie science fiction
Głównym wyzwaniem dotyczącym zarządzania zespołem, jakie niesie ze sobą sztuczna inteligencja, jest zmiana podejścia do podziału zadań i sposobu organizacji pracy firmy.
- Sztuczna inteligencja przestała być już wiele lat temu motywem z literatury science fiction. Dzisiaj to element transformacji przemysłowej Industry 4.0, który pozwala firmom czerpać wiele korzyści i tworzyć istotną wartość z połączenia Internetu rzeczy i sztucznej inteligencji. W dobie automatyzacji i digitalizacji, mamy już w ręku potężne ilości danych dotyczące naszych procesów produkcyjnych. Wdrożenie wielowymiarowej analityki na bazie różnych źródeł i kombinacji danych pozwala na identyfikację istotnych trendów, ale też uzyskanie strategicznych predykcji dotyczących ryzyk oraz szans związanych z optymalizacją procesów. Efekt to poprawa zarówno bezpieczeństwa pracy, utrzymania ciągłości produkcji jak też podnoszenia jej efektywności w każdym możliwym aspekcie - wyjaśnia Dominika Kawala, Dyrektor Zakładów Produkcyjnych 3M Superhub we Wrocławiu. |
Mechanizmy AI z pewnością mogą podnosić efektywność pracy firmy. Ich liderzy nie mogą jednak zapominać o tym, że ich wdrażanie wiąże się z pokonywaniem barier psychologicznych u pracowników, a także wzbogacaniem swojego zespołu o nowe kompetencje.
- Wprowadzenie sztucznej inteligencji do zakładu produkcyjnego pociąga za sobą konieczność nadawania pracownikom zupełnie innych ról. Zyskuje na znaczeniu nadzorowanie procesów, kontrola jakości, obsługa i serwisowanie urządzeń. Automatyzacja może zwiększyć produkcję, co również implikuje inną strukturę stanowisk. W tak zaawansowanej technologii nie można całkowicie wyeliminować czynnika ludzkiego. Największy potencjał do rozwoju AI tkwi w procesach produkcyjnych. - komentuje Paweł Pałubiński, General Manager and Chairman of the Board, Collins Aerospace Wrocław. |
Lider i zespół w dobie sztucznej inteligencji
O szansach i wyzwaniach dla liderów i ich zespołów będą dyskutować uczestnicy konferencji Made in Wroclaw 2021. W panelu pt. „Lider i zespół w dobie sztucznej inteligencji” wezmą udział przedstawiciele firm i instytucji takich jak: 3M, Collins Aerospace Wrocław, MST Automation Sp. z o.o., Randstad, ASTEK Polska Sp. z o.o. i Politechnika Wrocławska. Poprowadzi go Jarosław Kuźniar.
- Na konferencji Made in Wroclaw, która w tym roku organizowana jest pod hasłem „Driven by intelligence”, już od 5 lat spotykamy się z liderami biznesu, naukowcami i innowatorami po to, by rozmawiać o trendach, zjawiskach i technologiach, które kształtują naszą gospodarkę. W tym roku nie jest inaczej. Będziemy dyskutować o różnych obszarach, na które wpływ ma AI. Nie mogliśmy pominąć kwestii zarządzania zespołem i przywództwa, relacji człowiek - sztuczna inteligencja. - komentuje Magdalena Okulowska, Prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej. |
Udział w konferencji Made in Wroclaw 2021 jest bezpłatny, wymagana jest jednak rejestracja na www.made-in-wroclaw.pl. Oprócz panelu dyskusyjnego pt. „Lider i zespół w dobie sztucznej inteligencji”, w trakcie wydarzenia odbędą się też dyskusje o branżach e-commerce oraz MedTech, których rozwój napędza AI.
Made in Wroclaw 2021 organizowane jest przez Agencję Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej i Miasto Wrocław. Patronat honorowy nad konferencją objęły: Coventry University, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Politechnika Wrocławska, Wyższa Szkoła Bankowa, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna, Wrocławska Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej Horyzont, AHK Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa. Wydarzenie organizowane jest we współpracy merytorycznej z ITCorner, SoDA i ABSL oraz kooperacji z Wolves Summit, eventem dla globalnej społeczności technologicznej, który odbędzie się we Wrocławiu w dniach 19-20 października 2021 roku.
--> Więcej o Made in Wroclaw 2021 na Zrobotyzowany.pl
Źródło: Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej
Redaktor: MRR
- Roboty mobilne - przegląd rynku 2020
- Przegląd targów branżowych 2024
- Czy powinienem inwestować w robotyzację?
- Przemysłowa Wiosna STOM 2024 zapowiada się wyjątkowo
- Praktyczna wiedza od ekspertów Beckhoff
- Raport PARP: Perspektywa do 2028 roku
- O narzędziach i recyklingu na Targach INNOFORM®
- Przemysł i logistyka 4.0 na ITM Industry Europe 2024
- Robotyzacja zakładów mięsnych: Moda czy innowacja?
- 212 mln zł na automatyzację i robotyzację dla MŚP
- Hybrydowe zgrzewanie punktowe materiałów MPMS/MPC
- Dynamiczny rozwój sektora robotyki przemysłowej
- Auto i automatyzacja – związek partnerski
- Intec, Zuliefermesse i GrindTec już w marcu 2025
- Proof of Concept w robotyzacji
- Polski przemysł potrzebuje więcej robotów - raport PIE
- Raport Międzynarodowej Federacji Robotyki - World Robotics 2024
- Dynamiczny rozwój robotyki w Europie - Raport IFR
- Ponad 2 mld zł dotacji z KPO na robotyzację
- Dynamika przemysłu we wrześniu 2024 roku
- Zmiany w zarządzie Lenze
- Forum Cobotyki 2024 po raz czwarty
- Optymalizacja produkcji z zastosowaniem technologii Scheaffler
- Strategia Cyfryzacji Polski do 2035
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Dlaczego warto inwestować w roboty?