Technologia OMRON udoskonala pakowanie

Dzięki nowemu rozwiązaniu firmy Martini Srl z siedzibą we Włoszech zgrzewanie w sektorze spożywczym jest jeszcze szybsze i dokładniejsze. Opracowany przez tę firmę nowy system MCRS-VD umożliwia pakowanie do 180 porcji makaronu na minutę. Podstawą tego rozwiązania jest sterownik NX701 1600 firmy OMRON, który odpowiada za sterowanie ruchem w maszynie pakującej MCRS-VD. Z kolei technologia OMRON Perfect Sealing NX-TC pomaga poprawić stabilność procesu termoregulacji i zmniejszyć koszty związane z wykorzystaniem folii opakowaniowych.
Szybki i elastyczny system
MCRS-VD automatyzuje wszystkie etapy pakowania, w tym składanie, zgrzewanie i etykietowanie. System został stworzony przez firmę Martini, aby móc sprostać rosnącym potrzebom producentów makaronu na całym świecie w zakresie zwiększania szybkości, wydajności i elastyczności. Kluczowym aspektem konstrukcji nowej maszyny są dwie maszyny pakujące o ruchu pionowym ciągłym. Są one zainstalowane wzdłuż taśmy segmentowej z przerywanym ruchem podajnika, a produkty są przenoszone za pośrednictwem systemu podwójnego ważenia, który wykorzystuje cyfrowy moduł wielogłowicowy o nazwie Infinity.
Precyzja, szybkość i dokładność
Rozwiązanie to wyróżnia między innymi system ważenia: waga Infinity firmy Martini umożliwia szybkie i bardzo precyzyjne racjonowanie makaronu, a każda porcja przekazywana jest do dwóch maszyn pakujących. Filtr cyfrowy, wyposażony w układy elektroniczne sterujące głowicami wagi, zapewnia dokładne odmierzenie każdej porcji.
![]() |
Fot.: MCRS-VD automatyzuje wszystkie etapy pakowania, w tym składanie, zgrzewanie i etykietowanie. |
Możliwość stworzenia nowego systemu zależała w dużej mierze od technologii automatyzacji i wsparcia ekspertów firmy OMRON. Za końcową wydajność systemu pakowania odpowiada sterownik OMRON NX701 1600. Umożliwia on koordynowanie i synchronizowanie pracy systemu ważenia z systemem pakowania. Sterownik został wybrany głównie ze względu na swoje możliwości w zakresie sterowania prędkością. Dzięki procesorowi i dostępnej pamięci model NX701 1600 może kontrolować nawet 128 osi w czasie rzeczywistym. Obsługuje też wszystkie główne metody komunikacji przemysłowej, w tym EtherCAT (do zastosowań obiektowych), EtherNet/IP i OPC-UA.
Co więcej, sterownik zarządza 34 serwomechanizmami S1 firmy OMRON i 6 falownikami 3G3MX2. Część napędów odpowiada za zgrzewanie opakowań w oparciu o system termoregulacji OMRON NX-TC Perfect Sealing. Technologia ta stabilizuje temperaturę poprzez filtrowanie wszelkich zakłóceń związanych z termoregulacją tak, aby użytkownicy końcowi mogli zmieniać grubość opakowań. Możliwość pracy w bardzo niskich zakresach temperatur (około dwóch stopni) umożliwia producentom makaronów stosowanie cieńszych, a tym samym bardziej przyjaznych dla środowiska folii (od minimum 7 μm). To rozwiązanie pozwala zmniejszyć zarówno ilość produkowanych odpadów, jak i koszty materiałów.
![]() |
Fot.: System MCRS-VD firmy Martini może zapakować do 180 porcji makaronu na minutę w opakowaniach typu pillow. |
System MCRS-VD firmy Martini może zapakować do 180 porcji makaronu na minutę w opakowaniach typu pillow i 160 w podwójnych, kwadratowych opakowaniach. Z systemem pakowania powiązany jest również system podwójnego obliczania wagi objętościowej lub wersja racjonowania mieszanego, która składa się z wielogłowicowej wagi i dozownika objętościowego do pakowania różnego rodzaju produktów (w tym płatków śniadaniowych, ryżu i roślin strączkowych). Nowy system został zaprojektowany z myślą o zapewnieniu maksymalnej niezawodności i zredukowaniu ilości odpadów do minimum.
Źródło: Omron Electronics
Redaktor: MRR
- Roboty mobilne - przegląd rynku 2020
- Wszystko o uldze na robotyzację
- Roboty współpracujące – czym są? Zastosowanie, rodzaje, normy, cena
- Program Robogrant dla rozwoju branży meblarskiej
- IFR prezentuje World Robotics Report 2022
- Ulga na robotyzację przemysłową - to warto wiedzieć
- Przegląd targów branżowych 2023
- Targi Intec i Zuliefermesse już w marcu!
- Odbierz bezpłatne zaproszenie na STOM-ROBOTICS 2023!
- Nowy robot ABB typu Delta - najszybszy w swojej klasie udźwigu
- Ulga na robotyzację 2023 - zmiany przepisów
- Wesprzyj młodych robotyków z FaroTech
- Ruszają dotacje na innowacje i rozwój przedsiębiorstw
- Automatyzacja pozwala na zrównoważoną produkcję - RAPORT
- Sprzedaż i ceny robotów przemysłowych rosną
- Trendy w robotyce na 2023 rok
- ASTOR TOUR 2023 - Cyfryzacja i Robotyzacja
- Wszystko o STOM i STOM-ROBOTICS 2023





