Pandemia przyspiesza robotyzację branży logistycznej
Firma ABB opublikowała raport na temat przyszłości branży logistycznej, „Nowa norma: Jak COVID-19 przyspieszył przejście na robotyzację" opisujący, w jaki sposób pandemia napędza inwestycje w robotykę i automatykę w branży logistycznej, przy czym pandemia przyspiesza długoterminowe trendy w branży, takie jak niedobory siły roboczej, rozwój dystrybucji omnichannel i wzrost handlu elektronicznego.
Podczas tworzenia dokumentu przyjrzano się sektorowi logistyki w erze po konferencji COVID-19 oraz trendom wpływającym na branżę, a także przedstawiono wskazówki, w jaki sposób firmy mogą zwiększyć elastyczność swoich działań dzięki robotyce i automatyzacji, aby stać się bardziej odporne.
Dokument został zlecony po przeprowadzeniu przez ABB globalnej ankiety wśród firm logistycznych i transportowych, w której 91,5 procent respondentów stwierdziło, że COVID-19 miał wpływ na ich działalność. Kiedy pandemia rozpoczęła się na początku 2020 r., firmy musiały nagle poradzić sobie ze zwiększonym popytem na różnorodne towary, spowodowanym gwałtownym wzrostem liczby zamówień online i dostaw do domu. Jednocześnie przedsiębiorstwa musiały rekompensować nieobecności pracowników spowodowaną takimi czynnikami, jak izolacja od społeczeństwa i środki dystansu społecznego. W związku z tym firmy musiały dostosować swoje procesy, coraz częściej zwracając się w stronę robotyki i automatyzacji.
Jeszcze przed pandemią COVID-19 zarówno sektor detaliczny, jak i logistyczny odchodziły od konwencjonalnych zakupów w sklepach, ponieważ coraz większa liczba konsumentów kupowała towary przez Internet. Sprzedaż internetowa w UE wzrosła o 30 procent w okresie od kwietnia 2019 r. do kwietnia 2020 r., przy podobnych wskaźnikach wzrostu w USA, Wielkiej Brytanii i Chinach, co spowodowało zwiększone zapotrzebowanie na automatykę magazynową, w tym robotykę1. Oczekuje się, że inwestycje w automatykę magazynową będą rosły ze złożoną roczną stopą wzrostu (CAGR) wynoszącą 12,6% do 2023 roku, przy wyjątkowo dużym popycie na roboty do kompletacji sztuk, odnotowując CAGR na poziomie 98,7%2. Ponadto, zmiany w globalnej polityce handlowej, zmieniający się charakter popytu konsumentów na spersonalizowane produkty oraz oczekiwanie dostaw następnego lub nawet tego samego dnia już skłoniły myślących przyszłościowo operatorów do przemyślenia swojego podejścia.
Raport ABB podkreśla, w jaki sposób robotyka i automatyka mogą pomóc przedsiębiorstwom wspierać ich siłę roboczą, zwiększać produktywność i zarządzać przejściem na dystrybucję omnichannel oraz wykorzystać rozwój handlu elektronicznego. Modułowe rozwiązania ABB bezproblemowo integrują odpowiednie technologie i już teraz zapewniają poprawę wydajności w kluczowych obszarach: kompletacji elementów, paletyzacji, depaletyzacji, repaletyzacji, zrobotyzowanych systemów magazynowania i pobierania oraz sortowania i rozdzielania. Pomaga to firmom z sektora logistycznego poprawić efektywność, elastyczność i produktywność ich działań. W białej księdze przedstawiono również pięć kroków, które firmy muszą podjąć, aby z powodzeniem wdrożyć robotykę i automatyzację, a także zaprezentowano studia przypadków firm, które skutecznie wprowadziły automatyzację do swoich działań.
Trendy i wyzwania stojące przed branżą, a także rozwiązania oferowane przez robotykę i automatykę będą omawiane podczas wirtualnego spotkania PackLog.Now organizowanego przez ABB w czwartek, 7 października, z udziałem klientów z branży opakowań i logistyki. Liderzy branży opowiedzą o kluczowych wyzwaniach dla przemysłu, a uczestnicy będą mieli okazję przedyskutować z ekspertami ABB, w jaki sposób technologie robotyki automatycznej mogą przeciwdziałać tym problemom w branży opakowań i logistyki.
--> Zarejestruj się na wirtualne spotkanie ABB PackLog.Now
--> Pobierz raport „Nowa norma: Jak COVID-19 przyspieszył przejście na robotyzację"
Przypisy:
1. OECD, październik 2020 r. - Handel elektroniczny w czasach COVID-19.
2. Interact Analysis - Dane cytowane w artykule w SHD Logistics, 11 marca 2020 - "Dane wspierają wzrost rynku automatyki magazynowej".
Źródło: ABB
Redaktor: MRR
- Roboty mobilne - przegląd rynku 2020
- Przegląd targów branżowych 2024
- Czy powinienem inwestować w robotyzację?
- Przemysłowa Wiosna STOM 2024 zapowiada się wyjątkowo
- Praktyczna wiedza od ekspertów Beckhoff
- Raport PARP: Perspektywa do 2028 roku
- O narzędziach i recyklingu na Targach INNOFORM®
- Przemysł i logistyka 4.0 na ITM Industry Europe 2024
- Robotyzacja zakładów mięsnych: Moda czy innowacja?
- 212 mln zł na automatyzację i robotyzację dla MŚP
- Hybrydowe zgrzewanie punktowe materiałów MPMS/MPC
- Dynamiczny rozwój sektora robotyki przemysłowej
- Auto i automatyzacja – związek partnerski
- Intec, Zuliefermesse i GrindTec już w marcu 2025
- Proof of Concept w robotyzacji
- Polski przemysł potrzebuje więcej robotów - raport PIE
- Raport Międzynarodowej Federacji Robotyki - World Robotics 2024
- Dynamiczny rozwój robotyki w Europie - Raport IFR
- Ponad 2 mld zł dotacji z KPO na robotyzację
- Dynamika przemysłu we wrześniu 2024 roku
- Zmiany w zarządzie Lenze
- Forum Cobotyki 2024 po raz czwarty
- Optymalizacja produkcji z zastosowaniem technologii Scheaffler
- Strategia Cyfryzacji Polski do 2035
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Dlaczego warto inwestować w roboty?