Szukaj w działach:

Robot KUKA częścią nowej linii w Pol-Elektra

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 


Przedsiębiorstwa zajmujące się przetwórstwem tworzyw sztucznych coraz częściej stawiają na nowoczesne rozwiązania. Takie podejście cechuje firmę Pol-Elektra, której siedziba mieści się w Łochowicach koło Bydgoszczy. Firma uruchomiła produkcję nowych komponentów dla branży automotive, korzystając z możliwości robota KUKA. 


Rozwój w firmie Pol-Elektra

Pol-Elektra należy do wiodących producentów podzespołów elektrotechnicznych dla przemysłu motoryzacyjnego, oferując swoim klientom usługi w zakresie przetwórstwa tworzyw sztucznych i montażu. Firma istnieje od początku lat 90. i należy do Grupy Elektra z siedzibą w Schalkau w Niemczech. Jej historia związana jest z Łochowicami koło Bydgoszczy, gdzie znajduje się liczący ponad 6000 m² obszar produkcyjny Pol-Elektry.

Choć od początku działalności firma nie zmieniła lokalizacji, przez ponad dwie dekady działalności w podbydgoskim zakładzie Pol-Elektry zmieniło się wiele. Przebywając na jego terenie, można zauważyć, że firma stawia na rozwój technologiczny. W zakładzie nie brakuje nowoczesnych wtryskarek, a także imponujących zautomatyzowanych stanowisk zwiększających kulturę pracy. W przypadku Pol-Elektry rozwój technologiczny to stały proces. Dowodem na to jest uruchomienie przez inżynierów pracujących w firmie zrobotyzowanej linii do produkcji szczotkotrzymaczy nowej generacji alternatora tzw. BRM (Boost Recuperation Machine) wykorzystywanego w samochodach. Jej ważnym elementem jest zintegrowany z wtryskarką robot KUKA.

Wyrób, którego produkcję rozpoczęła Pol-Elektra, powstaje w obrębie dwóch linii: wtryskowej i montażowej. Nie bez powodu w pierwszej z nich zastosowano robota KUKA.

Najlepsze rozwiązanie: robot


- Temperatura narzędzia, w jakiej przebiega proces, to ok. 140° C. Ze względu na bezpieczeństwo bezpośredni kontakt operatora z narzędziem w naszej opinii nie wchodził w grę. Dodatkowo braliśmy pod uwagę również aspekt ekonomiczny. Zastosowanie robota skróciło czas całego cyklu, dzięki czemu staliśmy się bardziej konkurencyjni - wyjaśnia Marcin Tadych, kierownik pionu technicznego w Pol-Elektra.


Koncepcja linii opracowana przez zespół Pol-Elektry została wybrana przez klienta końcowego, światowego dostawcę w branży automotive, spośród rozwiązań zaproponowanych przez kilku oferentów. Jak przyznaje Marcin Tadych, jednym z elementów, które zaważyły o wyborze projektu Pol-Elektry, było zastosowanie robota. Zrobotyzowane rozwiązanie Pol-Elektry oprócz bezpieczeństwa i krótszego czasu cyklu oferowało większą stabilność produkcji komponentu. Z uwagi na wysokie wymagania techniczne dla klienta końcowego aspekt ten miał kluczowe znaczenie.


- Na etapie ostatecznych rozmów klient odwiedził nas i sprawdził ogólny poziom techniki i automatyzacji naszego zakładu - wspomina Marcin Tadych. - Na tej podstawie zadecydował, że jesteśmy dobrym wyborem, firmą oferującą kompleksowe rozwiązania dla niełatwych technicznie detali, z dużym doświadczeniem w przemyśle motoryzacyjnym. Klient wiedział, że dzięki zastosowaniu robota proces produkcji będzie stabilny. Robot pozwolił nam też zaproponować najkorzystniejszą cenę. Ostatecznie wszystko to pozwoliło nam wygrać ten projekt.

 

Robot KUKA KR Agilus na lini w firmie Pol-Elektra
Fot.: Robot KUKA z serii robotów o małym udźwigu KR Agilus 

Automatyzacja linii wtryskowej

Pracę linii można podzielić na trzy etapy. Pierwszy odbywa się w obszarze przeznaczonym dla operatora, który przygotowuje elementy do obtrysku oraz prowadzi kontrolę wizualną gotowych detali. W drugim uzbrojona w elementy oprawka jest pobierana przez robota i poddawana inspekcji wizyjnej przez zintegrowaną kamerę, by w trzecim etapie robot umieścił elementy w formie wtryskowej. Gotowe detale odbierane są za pośrednictwem chwytaków umieszczonych na jego szóstej osi. Robot w całkowicie bezpieczny sposób łączy zatem pracownika z wtryskarką, przy czym jest zaprogramowany tak, by być maksymalnie samodzielnym.

To kolejne stanowisko z robotem KUKA pracujące w zakładzie Pol-Elektry. O ponownym wyborze systemu KUKA przesądziły dobre doświadczenia firmy z robotami KUKA, a także fakt, że jej personel techniczny już wcześniej został przeszkolony z zakresu ich eksploatacji. Stanowisko według koncepcji zespołu Pol-Elektry stworzyła zaufana firma integratorska. Ze strony Pol-Elektry nad jego przygotowaniem czuwał między innymi doświadczony inżynier Mirosław Rzońca.


- Gdy wiedzieliśmy już, że będziemy realizować zlecenie dla klienta i mieliśmy wstępne założenia, określiliśmy proces wtrysku i zaprojektowaliśmy urządzenie. To był początek współpracy z integratorem. Integrator otrzymał od nas specyfikację maszyny wtryskowej oraz dokładne wytyczne dotyczące budowy tego stanowiska. Dodatkowo przygotowaliśmy modele 3D oraz szczegółowe informacje na temat planowanego przebiegu procesu - opowiada Mirosław Rzońca.

 


- Bazując na naszym doświadczeniu, byliśmy w stanie bardzo dokładnie sprecyzować nasze wymogi - podkreśla inżynier. - Jeśli chodzi o samo uruchomienie stanowiska, nie było większych problemów. W mojej ocenie wdrożenie przebiegło bez zarzutu. Seryjna produkcja ruszyła z początkiem marca tego roku, wciąż jest to więc świeży temat, ale póki co system pracuje zgodnie z założeniami. Na pewno dla firmy jest to duży plus, że korzystamy z nowoczesnych technologii. Im większa automatyzacja, tym większy komfort pracy załogi. Praca jest bezpieczniejsza i bardziej wydajna.


Zrobotyzowana linia do produkcji szczotkotrzymaczy alternatora to kolejny nowatorski projekt zrealizowany w zakładzie Pol-Elektry. Firma dalej chce stawiać na innowacje. W kwestii robotów jej pierwszym wyborem pozostanie sprawdzony system KUKA. Roboty KUKA nie bez powodu są szeroko stosowane w branży przetwórstwa tworzyw sztucznych. To gałąź przemysłu, w której roboty KUKA oferują funkcjonalność, bezkompromisową kulturę pracy i niezawodność.

Pol-Elektra oferuje kompleksowe usługi, począwszy do koncepcji produktu, poprzez budowę form wtryskowych i uruchomienie produkcji, stawiając przy tym na rozwój i innowacyjność. 

Poniższy film przedstawia robota KUKA na nowej linii w firmie Pol Elektra:

Źródło: KUKA
Redaktor: MRR

KUKA CEE GmbH Sp. z o.o. Oddział w Polsce
Mysłowicka 1
43-100 Tychy
+48 327 30 32 14
POWIĄZANE
Coboty zwiększają wydajności produkcji armatury Wdrożenie robotów współpracujących przez firmę Rumet - producenta armatury ...
Technologie przemysłowe na EMO Milano 2021 W dniach od 4 do 9 października, kiedy po pandemiczna odbudowa powinna już wystartować, w...
Jak zacząć cyfrową transformację Przemysł 4.0 zmienia przyszłość produkcji dzięki nowoczesnym technologiom, metodom zarząd...
Serwis robotów przemysłowych w Saint-Gobain Nowoczesna usługa serwisowa dedykowana dla robotów przemysłowych pozwala uniknąć czasochło...
Ruszyła seria podcastów – Technicznie Rzecz Biorąc Podcast „technicznie rzecz biorąc” realizowany przez firmę Procobot ma za zad...
Wirtualna edycja A&T - Automation & Testing 2021 W dniach 10-12 lutego 2021 odbędzie się wirtualna edycja targów A&T - Automati...
Partnerzy