Robot KUKA częścią nowej linii w Pol-Elektra
Przedsiębiorstwa zajmujące się przetwórstwem tworzyw sztucznych coraz częściej stawiają na nowoczesne rozwiązania. Takie podejście cechuje firmę Pol-Elektra, której siedziba mieści się w Łochowicach koło Bydgoszczy. Firma uruchomiła produkcję nowych komponentów dla branży automotive, korzystając z możliwości robota KUKA.
Rozwój w firmie Pol-Elektra
Pol-Elektra należy do wiodących producentów podzespołów elektrotechnicznych dla przemysłu motoryzacyjnego, oferując swoim klientom usługi w zakresie przetwórstwa tworzyw sztucznych i montażu. Firma istnieje od początku lat 90. i należy do Grupy Elektra z siedzibą w Schalkau w Niemczech. Jej historia związana jest z Łochowicami koło Bydgoszczy, gdzie znajduje się liczący ponad 6000 m² obszar produkcyjny Pol-Elektry.
Choć od początku działalności firma nie zmieniła lokalizacji, przez ponad dwie dekady działalności w podbydgoskim zakładzie Pol-Elektry zmieniło się wiele. Przebywając na jego terenie, można zauważyć, że firma stawia na rozwój technologiczny. W zakładzie nie brakuje nowoczesnych wtryskarek, a także imponujących zautomatyzowanych stanowisk zwiększających kulturę pracy. W przypadku Pol-Elektry rozwój technologiczny to stały proces. Dowodem na to jest uruchomienie przez inżynierów pracujących w firmie zrobotyzowanej linii do produkcji szczotkotrzymaczy nowej generacji alternatora tzw. BRM (Boost Recuperation Machine) wykorzystywanego w samochodach. Jej ważnym elementem jest zintegrowany z wtryskarką robot KUKA.
Wyrób, którego produkcję rozpoczęła Pol-Elektra, powstaje w obrębie dwóch linii: wtryskowej i montażowej. Nie bez powodu w pierwszej z nich zastosowano robota KUKA.
Najlepsze rozwiązanie: robot
- Temperatura narzędzia, w jakiej przebiega proces, to ok. 140° C. Ze względu na bezpieczeństwo bezpośredni kontakt operatora z narzędziem w naszej opinii nie wchodził w grę. Dodatkowo braliśmy pod uwagę również aspekt ekonomiczny. Zastosowanie robota skróciło czas całego cyklu, dzięki czemu staliśmy się bardziej konkurencyjni - wyjaśnia Marcin Tadych, kierownik pionu technicznego w Pol-Elektra. |
Koncepcja linii opracowana przez zespół Pol-Elektry została wybrana przez klienta końcowego, światowego dostawcę w branży automotive, spośród rozwiązań zaproponowanych przez kilku oferentów. Jak przyznaje Marcin Tadych, jednym z elementów, które zaważyły o wyborze projektu Pol-Elektry, było zastosowanie robota. Zrobotyzowane rozwiązanie Pol-Elektry oprócz bezpieczeństwa i krótszego czasu cyklu oferowało większą stabilność produkcji komponentu. Z uwagi na wysokie wymagania techniczne dla klienta końcowego aspekt ten miał kluczowe znaczenie.
- Na etapie ostatecznych rozmów klient odwiedził nas i sprawdził ogólny poziom techniki i automatyzacji naszego zakładu - wspomina Marcin Tadych. - Na tej podstawie zadecydował, że jesteśmy dobrym wyborem, firmą oferującą kompleksowe rozwiązania dla niełatwych technicznie detali, z dużym doświadczeniem w przemyśle motoryzacyjnym. Klient wiedział, że dzięki zastosowaniu robota proces produkcji będzie stabilny. Robot pozwolił nam też zaproponować najkorzystniejszą cenę. Ostatecznie wszystko to pozwoliło nam wygrać ten projekt. |
Fot.: Robot KUKA z serii robotów o małym udźwigu KR Agilus |
Automatyzacja linii wtryskowej
Pracę linii można podzielić na trzy etapy. Pierwszy odbywa się w obszarze przeznaczonym dla operatora, który przygotowuje elementy do obtrysku oraz prowadzi kontrolę wizualną gotowych detali. W drugim uzbrojona w elementy oprawka jest pobierana przez robota i poddawana inspekcji wizyjnej przez zintegrowaną kamerę, by w trzecim etapie robot umieścił elementy w formie wtryskowej. Gotowe detale odbierane są za pośrednictwem chwytaków umieszczonych na jego szóstej osi. Robot w całkowicie bezpieczny sposób łączy zatem pracownika z wtryskarką, przy czym jest zaprogramowany tak, by być maksymalnie samodzielnym.
To kolejne stanowisko z robotem KUKA pracujące w zakładzie Pol-Elektry. O ponownym wyborze systemu KUKA przesądziły dobre doświadczenia firmy z robotami KUKA, a także fakt, że jej personel techniczny już wcześniej został przeszkolony z zakresu ich eksploatacji. Stanowisko według koncepcji zespołu Pol-Elektry stworzyła zaufana firma integratorska. Ze strony Pol-Elektry nad jego przygotowaniem czuwał między innymi doświadczony inżynier Mirosław Rzońca.
- Gdy wiedzieliśmy już, że będziemy realizować zlecenie dla klienta i mieliśmy wstępne założenia, określiliśmy proces wtrysku i zaprojektowaliśmy urządzenie. To był początek współpracy z integratorem. Integrator otrzymał od nas specyfikację maszyny wtryskowej oraz dokładne wytyczne dotyczące budowy tego stanowiska. Dodatkowo przygotowaliśmy modele 3D oraz szczegółowe informacje na temat planowanego przebiegu procesu - opowiada Mirosław Rzońca. |
- Bazując na naszym doświadczeniu, byliśmy w stanie bardzo dokładnie sprecyzować nasze wymogi - podkreśla inżynier. - Jeśli chodzi o samo uruchomienie stanowiska, nie było większych problemów. W mojej ocenie wdrożenie przebiegło bez zarzutu. Seryjna produkcja ruszyła z początkiem marca tego roku, wciąż jest to więc świeży temat, ale póki co system pracuje zgodnie z założeniami. Na pewno dla firmy jest to duży plus, że korzystamy z nowoczesnych technologii. Im większa automatyzacja, tym większy komfort pracy załogi. Praca jest bezpieczniejsza i bardziej wydajna. |
Zrobotyzowana linia do produkcji szczotkotrzymaczy alternatora to kolejny nowatorski projekt zrealizowany w zakładzie Pol-Elektry. Firma dalej chce stawiać na innowacje. W kwestii robotów jej pierwszym wyborem pozostanie sprawdzony system KUKA. Roboty KUKA nie bez powodu są szeroko stosowane w branży przetwórstwa tworzyw sztucznych. To gałąź przemysłu, w której roboty KUKA oferują funkcjonalność, bezkompromisową kulturę pracy i niezawodność.
Pol-Elektra oferuje kompleksowe usługi, począwszy do koncepcji produktu, poprzez budowę form wtryskowych i uruchomienie produkcji, stawiając przy tym na rozwój i innowacyjność.
Poniższy film przedstawia robota KUKA na nowej linii w firmie Pol Elektra:
Źródło: KUKA
Redaktor: MRR
- Roboty mobilne - przegląd rynku 2020
- Przegląd targów branżowych 2024
- Czy powinienem inwestować w robotyzację?
- Przemysłowa Wiosna STOM 2024 zapowiada się wyjątkowo
- Praktyczna wiedza od ekspertów Beckhoff
- Raport PARP: Perspektywa do 2028 roku
- O narzędziach i recyklingu na Targach INNOFORM®
- Przemysł i logistyka 4.0 na ITM Industry Europe 2024
- Robotyzacja zakładów mięsnych: Moda czy innowacja?
- 212 mln zł na automatyzację i robotyzację dla MŚP
- Hybrydowe zgrzewanie punktowe materiałów MPMS/MPC
- Dynamiczny rozwój sektora robotyki przemysłowej
- Auto i automatyzacja – związek partnerski
- Intec, Zuliefermesse i GrindTec już w marcu 2025
- Proof of Concept w robotyzacji
- Polski przemysł potrzebuje więcej robotów - raport PIE
- Raport Międzynarodowej Federacji Robotyki - World Robotics 2024
- Dynamiczny rozwój robotyki w Europie - Raport IFR
- Ponad 2 mld zł dotacji z KPO na robotyzację
- Dynamika przemysłu we wrześniu 2024 roku
- Zmiany w zarządzie Lenze
- Forum Cobotyki 2024 po raz czwarty
- Optymalizacja produkcji z zastosowaniem technologii Scheaffler
- Strategia Cyfryzacji Polski do 2035
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Dlaczego warto inwestować w roboty?