Szukaj w działach:

Zobaczyć, doświadczyć, przetestować - Showroom Fabryki Przyszłości

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 


Zlokalizowany w dwóch krakowskich siedzibach firmy ASTOR - ASTOR Technology Park oraz ASTOR Robotics Center - showroom to unikatowe na skalę południowej Polski miejsce, gdzie można przyjść i zapoznać się z najnowszymi technologiami i rozwiązaniami z zakresu Przemysłu 4.0. A nawet więcej.

To tutaj działa pierwszy w Polsce robot podłączony do sieci 5G. Z pomocą ekspertów możliwe jest także przygotowanie studium wykonalności projektu dla zainteresowanego inwestycją w automatyzację czy robotyzację przedsiębiorcy.

Siła współpracy

Showroom Fabryki Przyszłości to wspólna inicjatywa firm, których celem jest wspieranie rozwoju polskiego przemysłu i przygotowanie go do transformacji technologicznej. Dzięki współpracy firm ASTOR i T-Mobile Polska oraz Krakowskiego Parku Technologicznego powstało miejsce, gdzie na żywo można zobaczyć, jak działają m.in. takie technologie jak: komunikacja 5G, mobilne roboty autonomiczne, Internet Rzeczy, Sztuczna Inteligencja, samouczenie maszynowe, zaawansowana analiza danych czy symulacje systemów zrobotyzowanych.

Krakowski showroom to wizualna część Digital Innovation Hub hub4industry - konsorcjum Krakowskiego Parku Technologicznego, do którego należą firmy: ASTOR i T-Mobile Polska, uczelnie: Akademia Górniczo-Hutnicza i Politechnika Krakowska oraz instytucje eksperckie: BIM Klaster i Instytut Kościuszki. Pokazowa fabryka przyszłości zlokalizowana jest w dwóch oddalonych od siebie o około 11 km siedzibach firmy ASTOR, połączonych ze sobą za pomocą sieci 5G, co umożliwia jednoczesne zarządzanie obiektami.

Procesy wykonywane w ASTOR Robotics Center (przy ul. Wrobela 3) mogą być kontrolowane w ASTOR Innovation Room (przy ul. Smoleńsk 29) w czasie rzeczywistym.

Cyfrowa Fabryka w sercu Krakowa. Nie tylko dla przedsiębiorców

ASTOR Innovation Room 4.0 to showroom fabryki przyszłości, który znajduje się w samym sercu Krakowa. Jest to miejsce, gdzie firmy produkcyjne mogą zapoznać się z technologiami Przemysłu 4.0 i zobaczyć ich praktyczne zastosowanie w ramach działających aplikacji. Wyjątkową cechą tego miejsca jest możliwość uruchomienia robotów przemysłowych przez turystów za pomocą SMS-a.


„Uruchomienie ASTOR Innovation Room 4.0 daje nam jako firmie z ponad 30-letnim doświadczeniem w zakresie systemów sterowania, robotyzacji i cyfryzacji zupełnie nowe możliwości w zakresie prezentowania najnowocześniejszych technologii firmom produkcyjnym oraz branży edukacyjnej” - mówi Arkadiusz Rodak, lider ds. Przemysłu 4.0 w firmie ASTOR, kierownik projektu modernizacji ASTOR Innovation Room.

 


Jakie to technologie?

Przede wszystkim w AIR 4.0 materializuje się archetyp fabryki klientocentrycznej będącej najlepszym przykładem fabryki spełniającej zasady Przemysłu 4.0 i wykorzystującej technologie z tzw. koła technologii Przemysłu 4.0 takich jak inteligentna robotyzacja, integracja danych, Internet Rzeczy, autonomiczny transport, asset tracking, czy druk 3D.

Inteligentna robotyzacja tuż przy obwodnicy

W drugiej lokalizacji krakowskiego showroomu, w ASTOR Robotics Center, zobaczyć może przede wszystkim aplikacje z zastosowaniem robotów. To m.in. takie rozwiązania, jak zrobotyzowana obsługa maszyn, zrobotyzowane spawanie, zrobotyzowana paletyzacja. Umiejscowione jest tutaj także dostarczone przez T-Mobile Polska centrum sieci kampusowej, wykorzystujące technologie 5G i LTE. To pierwsza w Polsce sieć kampusowa, nowoczesna i bezpieczna sieć telekomunikacyjna, która nie potrzebuje WiFi do przesyłania danych.

To, co jest ciekawe i innowacyjne to fakt, że konkretne technologie połączono w scenariusze użycia. Na przedsiębiorców czekają ścieżki związane z integracją danych produkcyjnych, predykcji, cyberbezpieczeństwa, czy intralogistyki i wiele więcej. To tutaj także można mówić o inteligentnych robotach. Co to oznacza w praktyce?


Według Dariusza Biegi, kierownika ds. systemów zrobotyzowanych w ASTOR - „Inteligentny robot to taki, którego można dowolnie programować. Przestawiać z rożnych miejsc na hali produkcyjnej. A to oznacza, że takie roboty nie są przypisane do ściśle określonego zadania, można je swobodnie dopasować do wymagań produkcyjnych w danym momencie”.

 


Pilot przed inwestycją

Dzięki wspólnym działaniom stworzono kompleksowy punkt wsparcia dla firm produkcyjnych, które chcą wprowadzić do swoich fabryk rozwiązania Przemysłu 4.0. To także miejsce, gdzie na żywo można przekonać się, jak planowana zmiana będzie wyglądać w danej fabryce, czy zakładzie. Eksperci hub4industry wspierają przedsiębiorców zarówno w zakresie wiedzy technologicznej, jak i biznesowej.

To propozycja skierowana przede wszystkim do firm z województw: małopolskiego, śląskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. W ramach projektu firmy mogą uzyskać dofinansowanie do przygotowania studium wykonalności inwestycji tzw. Proof of Concept czy wziąć udział w szkoleniach i warsztatach Akademii Przemysłu 4.0.

Fabryka Przyszłości czeka

Showroom działa w dwóch krakowskich lokalizacjach firmy ASTOR: przy ul. Feliksa Wrobela 3 oraz przy ul. Smoleńsk 29. Na nieodpłatną wizytę w showroomie może zapisać się każdy przedstawiciel firmy produkcyjnej lub szeroko pojętego przemysłu.

Zapisy przez stronę: www.hub4industry.pl/showroom lub za pośrednictwem lokalnych oddziałów handlowych ASTOR: www.astor.com.pl/kontakt


Źródło: ASTOR
Redaktor: MRR

POWIĄZANE
Masters & Robots 2019 Zostało już tylko kilka dni do rozpoczęcia konferencji Masters & Robots 2019 - "Don't...
Firma norelem poszerza asortymen Firma norelem rozszerza asortyment o 30 000 nowych komponentów standardowych. Firm...
Wyłączniki zapewniające bezpieczeństwo operatorów Gama bezdotykowych wyłączników bezpieczeństwa firmy norelem oferuje producentom so...
Robot MacGyver na Robotics 2019 Naukowcy z Georgia Institute of Technology skonstruowali robota, który jak serialo...
COBOX - innowacyjna automatyzacja produkcji Dynamicznie zmieniająca się światowa sytuacja silnie wpływa także na przedsiębiorstwa. Wy...
Ulga na robotyzację jak ulga na badania i rozwój Jak informuje Ministerstwo Finansów, ulga na robotyzację będzie funkcjonować na ks...
Partnerzy