Szukaj w działach:

Roboty spawalnicze ABB w polskiej fabryce Katcon

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU
 

Firmy Katcon, producent części do samochodów automatyzuje swoją produkcję, aby szybciej reagować na zmieniające się zapotrzebowanie.

Rozwój firmy Katcon, od lokalnego wytwórcy jednego produktu do globalnego dostawcy katalizatorów i układów wydechowych, jest podręcznikowy. W ciągu 27 lat spółka z Meksyku poszerzyła swoje portfolio i otworzyła się na nowe rynki zbytu, aby w końcu stać się wiodącym dostawcą dla największych firm motoryzacyjnych.

Gdy biznes rozkwitał, Katcon stanął przed wyzwaniem zwiększenia mocy produkcyjnych w krótkim czasie. Jedną z najważniejszych lokalizacji koncernu jest fabryka w Polsce, która specjalizuje się w katalizatorach do samochodów osobowych. W 2016 roku zakład w podwarszawskich Błoniach rozpoczął projekt dostaw katalizatorów na rynki europejskie i północnoamerykańskie. Aby usprawnić produkcję, zdecydowano się na zautomatyzowanie procesu spawania.

Obecnie Katcon Polska wykorzystuje już 27 cel spawalniczych FlexArc ABB i planuje zamówić kolejne do swoich nowo budowanych fabryk w Indiach. FlexArc to robot, pozycjonery, sprzęt spawalniczy i oprogramowanie do sterowania ruchem w ramach jednej wspólnej platformy - ustandaryzowane rozwiązanie, które pozwala w krótkim czasie zwiększyć lub zmniejszyć produkcję. To ma kluczowe znaczenie dla takich dostawców jak Katcon.

Zaprojektowaną w Centrum Aplikacji Zrobotyzowanych ABB w Czechach celę można łatwo replikować, tzn. operator jest w stanie bez problemu wgrać program z już zainstalowanych cel i wykorzystać ten sam szablon w nowej celi. Takie rozwiązanie można zastosować w każdej fabryce Katcon na świecie, co oszczędza pieniądze i czas potrzebny na dostosowanie produkcji do zwiększającego się zapotrzebowania.

Kluczowe znaczenie ma tu elastyczność. Katcon nie ma zagwarantowanego konkretnego zapotrzebowania na dany produkt ze strony klientów końcowych. Operatorzy mogą jednak w krótkim czasie dostosować poszczególne cele do wytwarzania nowych elementów i wykorzystywać jeden szablon na potrzeby produktów dla różnych klientów.


- Identyczne gniazda produkcyjne mogą powstawać w dowolnej fabryce Katcon na całym świecie, co pozwala nam skrócić czas wdrażania konkretnego projektu. Z naszego punktu widzenia istotne jest zaspokojenie zmiennych wymagań zgłaszanych przez klientów. Potrzebowaliśmy rozwiązania, które zmniejszałoby niepewność w tym obszarze - powiedział Carlos Garza, szef produkcji w Katcon Polska.


W swojej podwarszawskiej fabryce Katcon wykorzystuje trzy rodzaje cel spawalniczych. Większość z nich jest wyposażona w różne warianty robota spawalniczego ABB IRB 2600. Z jednej strony pozycjonera operator dostarcza części, a z drugiej robot rozpoczyna spawanie. Po zakończeniu procesu, maszyna zwraca się w stronę operatora, który odbiera produkt i załadowuje nowe części.

Działanie cel spawalniczych można symulować w programie RobotStudio. Operatorzy w fabryce są więc w stanie sprawdzić każdy aspekt procesu spawania wirtualnie (łącznie z możliwymi kolizjami) przed rozpoczęciem montażu w rzeczywistości. 


- Tworząc symulację Katcon można przewidzieć koszty produkcji, czas poszczególnych cyklów, a także oszacować ilu operatorów lub ile cel spawalniczych jest potrzebnych dla danego projektu - mówi Robert Mrozik z biznesu Robotyki ABB w Warszawie, który wspiera podwarszawskiego producenta m.in w zakresie serwisu i szkoleń.


Obecnie Katcon Polska angażuje się w wiele innowacyjnych projektów. Spółka jest m.in. liderem konsorcjum naukowego, który pracuje nad zaawansowanym układem wydechowym do konwencjonalnych i hybrydowych pojazdów.

Źródło: ABB Sp. z o.o.
Redaktor: MRR

ABB Sp. z o.o.
Żegańska 1
04-713 Warszawa
+48 2222 3 7777
POWIĄZANE
Udane trzecie Targi INNOFORM® Branża narzędziowo-przetwórcza już po raz trzeci spotkała się w Bydgoszczy, aby uc...
Paletyzacja robotem się opłaca! Paletyzacja to proces polegający na układaniu produktów na palecie. Paletyzację wy...
Produkcja adaptacyjna na celowniku Ostatnie lata pokazały, że przyszłość może zaskakiwać i wpływać na wiele sektorów ...
Yaskawa i A4BEE łączą siły Yaskawa Polska – producent rozwiązań z zakresu robotyki, automatyki i mechatroniki ...
Trendy branży opakowań na Taropak 2021 Taropak to targi opakowań o najdłużej tradycji w Polsce. W tym roku odbyła się już 33 edy...
Ulga na robotyzację - dla kogo i od kiedy Jak informuje Ministerstwo Finansów, ulga na robotyzację ma zacząć obowiązywac już...
Partnerzy