Szukaj w działach:

Nagroda Red Dot dla cobot GoFa™

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU


Wiodący eksperci w dziedzinie projektowania produktów wyróżnili robota współpracującego GoFa™ firmy ABB za innowacyjny projekt, dzięki któremu roboty stały się jeszcze bardziej przystępne.

Robot współpracujący GoFa™ firmy ABB został nagrodzony prestiżową nagrodą Best of the Best Red Dot w uznaniu za unikalną koncepcję projektową, która sprawiła, że robot jest atrakcyjny i dostępny dla użytkowników.

Globalny konkurs Red Dot Design Awards wyróżnia osiągnięcia w dziedzinie wzornictwa produktów, a jury ocenia tysiące zgłoszeń każdego roku. Nagroda Red Dot „Best of the Best” przyznawana jest za przełomowe wzornictwo i jest najwyższym wyróżnieniem w konkursie, zarezerwowanym dla najbardziej estetycznych, funkcjonalnych, inteligentnych lub innowacyjnych projektów.

GoFa™ jest najszybszym robotem współpracującym w swojej klasie i jest przeznaczony do pracy ramię w ramię z ludźmi w szerokim zakresie zadań, bez konieczności stosowania wygrodzeń. Zaawansowane funkcje bezpieczeństwa, w tym inteligentne czujniki w każdym miejscu  połączeń elementów konstrukcyjnych, które zatrzymują cobota w ciągu milisekund, jeśli wyczują jakikolwiek nieoczekiwany kontakt, pozwalają GoFa™ bezpiecznie pracować bezpośrednio i nieprzerwanie obok ludzi.
Założeniem projektantów GoFa™ było stworzenie intuicyjnego, przyjaznego dla użytkownika i przystępnego projektu, który zachęcałby ludzi, a w szczególności osoby, które po raz pierwszy korzystają z robota, do śmiałego korzystania i interakcji z nim.


- „Tworzenie robotów bardziej przystępnych, łatwiejszych w użyciu i bardziej intuicyjnych jest kluczem naszej wizji, aby roboty stały się tak samo znane w miejscu pracy, jak dziś laptop" - mówi Sami Atiya, dyrektor Biznesu Robotów i Automatyki Dyskretnej ABB. - „Jestem zachwycony, że nasz nowy cobot GoFa™ został doceniony przez jury Red Dot za to, jak bardzo jest przyjazny dla użytkownika. GoFa™ to przełomowy produkt, który potwierdza znaczenie dobrego wzornictwa przemysłowego, ułatwiającego pracę z robotami większej liczbie osób. Stworzenie przystępnego designu sprawi, że roboty zostaną zaadoptowane w wielu miejscach pracy poza tradycyjnymi fabrykami, co pomoże nam uwolnić automatyzację dla nowych użytkowników i nowych branż na całym świecie."


Projekt GoFa™ odbiega od wyglądu tradycyjnych robotów przemysłowych, zawężając granice pomiędzy produktami przemysłowymi i konsumenckimi. Zastosowano w nim smukłe, proste ramiona, które nadają cobotowi przyjazny dla użytkownika, a jednocześnie solidny wygląd, podczas gdy wyważone użycie koloru, materiału i wykończenia nadaje GoFa™ nowoczesny, elegancki wygląd. Prosta konstrukcja interfejsu po stronie ramienia z dwoma przyciskami i pierścieniem świetlnym nawiązuje do łatwych w użyciu interfejsów produktów konsumenckich. To sprawia, że jest on dostępny nawet dla początkujących użytkowników robotów, którzy są bardziej przyzwyczajeni do technologii konsumenckiej i mogą nie znać się na maszynach przemysłowych.


- „Wzornictwo przemysłowe to nie tylko estetyka! Forma podąża za funkcją, a nasz nacisk na projektowanie skoncentrowane na człowieku, wykorzystujące podejście produktu konsumenckiego oznacza, że GoFa™ przekazuje propozycję użyteczności, przydatności i łatwości użycia” - mówi Andie Zhang, globalna menadżer produktu, Roboty współpracujące w Dywizji Robotyki w ABB. - „Stworzenie atrakcyjnego, przystępnego designu pozwala ludziom w pełni wykorzystać możliwości ich robotów współpracujących. Nie tylko chcemy, aby ludzie czuli się komfortowo, pracując z nim, ale chcemy, aby użytkownicy czerpali przyjemność z pracy z robotem. GoFa™ jest programowany poprzez dotykanie ramienia robota i prowadzenie go, więc ważne jest, aby użytkownicy czuli się komfortowo, trzymając i prowadząc cobota w trakcie uczenia go.”

 

ABB cobot GoFa™ Red Dot Design Awards 2021


Roboty współpracujące ABB są intuicyjnie zaprojektowane, więc klienci nie muszą polegać na specjalistach od ich programowania. Pomoże to w branżach o niskim poziomie automatyzacji, gdzie klienci będą w stanie obsługiwać swojego cobota w ciągu kilku minut od instalacji, prosto po wyjęciu z pudełka, bez specjalistycznego szkolenia.


- „Dzięki łatwym w użyciu narzędziom cyfrowym, zintegrowanym funkcjom bezpieczeństwa i większemu udźwigowi, nasze nowe roboty współpracujące reprezentują przyszłość współpracy człowieka i robota. Ta kolejna generacja umożliwi jeszcze większej liczbie firm zautomatyzowanie powtarzalnych, prozaicznych i niebezpiecznych procesów, aby zwiększyć produktywność i elastyczność, pozostawiając pracownikom na swobodę wykonywania bardziej wartościowych czynności” - dodaje Andie Zhang. - „Jeśli potrafisz korzystać z tabletu lub smartfona, będzie również potrafił pracować z naszymi cobotami.”

Wprowadzenie nowego cobota GoFa™ firmy ABB opiera się na sukcesie rodziny YuMi® firmy ABB, która od czasu wprowadzenia na rynek w 2015 roku, pomaga przedsiębiorstwom bezpiecznie zautomatyzować kluczowe zadania. Koncepcja projektowa YuMi, pierwszego na świecie prawdziwie współpracującego robota, zdobyła również nagrodę Best of the Best Red Dot w 2011 roku.


Źródło: ABB
Redaktor: MRR

ABB Sp. z o.o.
Żegańska 1
04-713 Warszawa
+48 2222 3 7777
POWIĄZANE
Roboty ABB w nowym zakładzie montażu akumulatorów Scania ABB podpisała umowę z wiodącym światowym dostawcą rozwiązań transportowych, firmą Scania,...
Konferencja IBCON po raz drugi 14 maja w Warszawie odbyła się druga edycja konferencji IBCON poświęconej specjalistom za...
Relacja z Debaty Robotycznej 2022 135 uczestników, 7 prelegentów, 221 minut debaty, 100% pozytywnych ocen - t...
Targi PCI Days 2022 już za nami! Ciekawe rozmowy, nowe kontakty oraz moc inspiracji. W dniach 22 i 23 czerwca 2022 po raz ...
Kobot firmy OMRON wspiera branże spożywczą Końcowy proces pakowania w 100% roślinnych lodów Ice Bakers, został zautomatyzowan...
Bezkontaktowy przesył energii krokiem do automatyzacji Kto nie zna elektrycznych szczoteczek do zębów, które ładują się w swojej p...
Partnerzy