Szukaj w działach:

Apel do premiera o wsparcie branży targowej

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 

 

1,5 miliarda - tyle potrzebuje branża targowo - konferencyjna w postaci wsparcia rządowego, aby przetrwać i wyjść z kryzysu covidowego. Przedstawiciele tego sektora gospodarki sformułowali swoje oczekiwania jako postulaty i skierowali do premiera Mateusza Morawieckiego w apelu sygnowanym przez członków zrzeszonych w Polskiej Izbie Przemysłu Targowego. Szefowie czołowych polskich ośrodków targowych dyskutowali z samorządowcami w Targach Kielce o problemach branży.


Potrzebujemy rozwiązań sektorowych - twierdzi Tomasz Kobierski prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich, prezes Rady Polskiej Izby Przemysłu Targowego - Branża turystyczna prosiła o 3,5 miliarda wsparcia i otrzymała je, między innymi w formie bonów turystycznych. 


Polska Izba Przemysłu Targowego proponuje, aby rząd wprowadził vouchery targowo - konferencyjne do wykorzystania przez trzy lata. W przyszłym roku byłoby to 400 milionów złotych, w 2022 - 300 milionów i taka sama kwota w 2023. 


- W sumie miliard złotych na pobudzenie gospodarki za pośrednictwem targów - potwierdza prezes Tomasz Kobierski - To pozwoli nam na przetrwanie i stanie się konkurencyjnymi dla silnych targowo krajów europejskich jak Francja, Hiszpania czy Kraje Benelux-u. Targi to najlepsza platforma, jaką posiada Polska do promocji na arenie międzynarodowej.
Miliard w bonach targowo - konferencyjnych to nie jedyne wsparcie jakiego oczekuje branża. Postuluje bowiem dodatkowo o 400 do 500 milionów złotych na tak zwaną pomoc płynnościową, która pozwoli jej przetrwać zapaść w branży spotkań. 

Z najnowszych badań Urzędu Statystycznego z września 2020 r. wynika, że sektor targów przed pandemią Covid-19 generował łączne obroty w wysokości ok. 4,9 mld zł, a do budżetu państwa co roku wpływało ok. 0,5 mld zł podatku VAT. (…) firmy branży targowej od końca lutego br. pozostają praktycznie bez pracy. Z ww. badań wynika, że w 80% firm obroty spadły co najmniej o połowę, w tym w połowie przypadków nawet o 90%. Branża targowa w czasie obecnego „przestoju” straciła już ponad 1 mld zł.  


Konieczna jest abolicja składek ZUS od 1 września 2020 do 31 marca 2021 czy wydłużenie maksymalnego łącznego okresu korzystania z dofinansowań wynagrodzeń pracowników z 3 do 9 miesięcy - uważa Andrzej Mochoń prezes Targów Kielce.


Jak podaje PIPT, polski rynek targowy zatrudniał przed pandemią ok. 97 tysięcy pracowników, w tym 60% na umowach cywilno-prawnych. Ze wspomnianych badań Urzędu Statystycznego wynika, że redukcja zatrudnienia spowodowana Covid-19 jedynie w branży targowej dotknęła już ok. 60 tys. osób. Badania PIPT pokazują natomiast, że w najbliższym czasie co czwarta firma zwolni ponad 50% pracowników. To tysiące osób, które zasilą szeregi bezrobotnych w naszych miastach i zgłoszą się po wypłatę zasiłku.

Obecna sytuacja, związana z wielomiesięczną przerwą w organizacji targów oraz z ograniczoną możliwością organizacji wydarzeń w kolejnych miesiącach, stanowi nie tylko zagrożenie dla branży targowej, ale może wpłynąć na recesję licznych segmentów rynku polskiego, w tym: rynku hotelowego, rynku lotniczego i transportowego, gastronomii, branży eventowej, turystyki kongresowej i konferencyjnej oraz całego obszaru wsparcia marketingowego. Do pandemii Polska była numerem jeden w Europie w dziedzinie budowy stoisk targowych. Przychody tych firm od marca w wielu przypadkach są równe zeru. Na całym świecie od początku pandemii odwołano większość wystaw. Te, które odbywają się w Polsce od chwili odmrożenia przemysłu spotkań są mniejsze o około 70 procent, co oznacza także zmniejszone przychody. Wszystkie ośrodki targowe w Polsce zapowiadają straty na koniec roku.

Wystarczy spojrzeć na wrześniowy Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach, gdzie liczba wystawców i zwiedzających była mniejsza o ponad 70 procent w stosunku do 2019 roku. Podobnie wyglądają wszystkie imprezy w kraju, o ile się odbywają. 


Właśnie zmuszeni byliśmy odwołać największe w kraju Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie - informuje Grażyna Grabowska prezes Targów w Krakowie - Wiele firm z branży targowo - kongresowej już ogłosiło upadłość, wkrótce usłyszymy o kolejnych. Ostatnie miesiące cofnęły branżę spotkań o 15-20 lat  w przychodach, a koszty się nie cofnęły. Co miesiąc zmieniamy plany, budżety. Grzęźniemy w niebycie i spowolnieniu.


Bardziej dosadnie sytuację określiła prezes Ergo Areny z Sopotu:

 
Znaleźliśmy się w stanie śmierci klinicznej - powiedziała Magdalena Sekuła. 


Branżę targową wspierają samorządowcy, którzy dotkliwie odczuwają zapaść w tej dziedzinie. Ta ma bowiem ogromny wpływ na gospodarkę regionów. 


- Jedna złotówka wydana na targach to 6 złotych wydane w mieście - zapewnia prezes Tomasz Kobierski.
 


W spotkaniu w Targach Kielce, które odbyło się z inicjatywy prezydenta Kielc Bogdana Wenty oprócz przedstawicieli branży targowo - kongresowej wzięli udział między innymi prezydenci, wiceprezydenci  kilku polskich miast, prezesi Związku Miast Polskich senator Zygmunt Frankiewicz i Unii Metropolii Polskich, prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, którzy zapowiedzieli wystosowanie listu do premiera z prośbą o wsparcie dla organizacji targów. 

Wraz z listem do premiera przedstawiciele branży targowej przekazali listę postulatów, których spełnienie warunkuje według nich przyszłość branży targowo - kongresowej. 


Źródło: Targi Kielce
Redaktor: MRR

POWIĄZANE
Wszystko o STOM-ROBOTICS i METAL 2021 Salon Robotyki Przemysłowej STOM-ROBOTICS wchodzący w skład Salonu Technologii Obró...
Podejmij wyzwanie i zaprojektuj opakowanie! Zgłoś swój projekt do Konkursu Strefa Studenta organizowanego w ramach Międzynarod...
Targi w Krakowie - podsumowanie 2021 roku Rok 2021 dla Targów w Krakowie był rokiem wyzwań, intensywnej pracy, zaangażowania...
Leuze uruchamia nową fabrykę w Malezji Po trwającej zaledwie 16 miesięcy budowie firma Leuze otwiera swój nowy zakład pro...
ITM INDUSTRY EUROPE - Targi na miarę ery cyfrowej Zbliżająca się edycja targów ITM INDUSTRY EUROPE będzie inna niż dotychczasowe. Rz...
Druga edycja Konferencji Online Click-Watch-Talk Dwa dni wirtualnych rozmów, kilkunastu ekspertów z branży materiałów...
Partnerzy