Szukaj w działach:

ABB świętuje piąte urodziny robota YuMi®

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 

 

W tym roku ABB świętuje piąte urodziny swojego dwuramiennego robota współpracującego YuMi®, ​​który pomimo niewielkich rozmiarów wniósł duży wkład w robotykę.

YuMi został wprowadzony na rynek w 2015 r. W założeniu miał być pomocnikiem ludzi wykonujących lekkie zadania montażowe, jednak z czasem okazało się, że jego możliwości są znacznie większe. Obecnie cały czas znajduje nowe zastosowania w różnych branżach, a przy okazji rozpala wyobraźnię w kwestii tego, co można osiągnąć dzięki zrobotyzowanej automatyce.

Ten całkiem przyjaźnie wyglądający robot, który zarówno pod względem wymiarów, jak i sposobu poruszania się, potrafi upodobnić się do pracującego przy biurku człowieka, wyznaczył nowe standardy bezpieczeństwa w zakresie aplikacji współpracujących. Wyposażono go m.in. w lekkie ramiona ze stopu magnezu z miękkimi osłonami przegubów oraz zaawansowany układ sterowania ruchem z wykrywaniem kolizji. Uzbrojony w odpowiednie zabezpieczenia, może poruszać się szybciej niż inne roboty współpracujące, ale wciąż tak samo bezpiecznie. Ponieważ YuMi został zaprojektowany do pracy ramię w ramię z ludźmi, zarówno człowiek jak i maszyna mogą w tym przypadku wspólnie wykonywać zadania bez konieczności tworzenia barierek i ustawiania celi. A wraz z wyeliminowaniem nieporęcznych i kosztowych środków bezpieczeństwa, zniknęły nie tylko fizyczne, ale i psychologiczne bariery oddzielające ludzi od robotów. 


- Pięć lat temu zaplanowaliśmy sobie, że YuMi wyznaczy nowy standard w robotyce współpracującej. Skonstruowaliśmy robota zdolnego do pracy ramię w ramię z ludźmi, którego łatwo zainstalować i obsługiwać - powiedział Sami Atiya, dyrektor biznesu Robotyki i Automatyki Dyskretnej w ABB. - YuMi okazał się niezwykle popularny i stworzył nową kategorię małych robotów współpracujących, znajdujących zastosowanie przy przeładunku materiałów, montażu i kontroli. Sprawił również, że robotami współpracującymi zaczęło interesować się coraz więcej branż, od przemysłu wytwórczego po ochronę zdrowia.


Dwa ramiona YuMiego z możliwością ruchu w 14 osiach przyczyniły się do poprawy wydajności i jakości na liniach produkcyjnych na całym świecie, od montażu elektroniki i podzespołów elektrycznych po sortowanie cukierków w fabrykach słodyczy. Sprawdziły się między innymi w fabryce gniazdek elektrycznych oraz przy testowaniu zabezpieczeń i niezawodności bankomatów w firmie Abrantix AG (producent oprogramowania do obsługi płatności). Rozwiązań w zakresie poprawy efektywności poszukuje także sektor ochrony zdrowia, więc YuMi znalazł i tu swoje zastosowanie - jako pomocnik w laboratoriach i placówkach medycznych. Na przykład amerykańska firma Copan Diagnostics wykorzystuje wyposażone w filtry HEPA zrobotyzowane stanowiska do pracy z próbkami tkanek, kości i sterylnych płynów, a także do przenoszenia naczyń z posiewem krwi.

YuMi bywa też atrakcją towarzyską poza miejscem pracy. Ważnymi wydarzeniami w jego „życiu” były spotkania z Angelą Merkel, Barackiem Obamą i Nareshem Modim na targach w Hanowerze w 2015 r., dyrygowanie orkiestrą towarzyszącą Andrei Bocellemu w Pizie oraz częstowanie kawą klientów domów towarowych Selfridges w Londynie i Bloomingdales w Nowym Jorku.


- YuMi przyciąga uwagę publiczności, pojawiając się w muzycznych teledyskach i popularnych programach telewizyjnych, gdzie popisuje się między innymi składaniem papierowych samolocików i sztuczkami karcianymi - dodał Atiya. - Takie występy mają ważne przesłanie. W ten sposób YuMi i podobne do niego roboty pomagają zmienić nastawienie do zrobotyzowanej automatyki. Uczestnicząc w procesie edukacji na temat robotów jako urządzeń wspomagających pracę ludzi, YuMi przygotowuje grunt dla robotów, które będą instalowane w fabrykach i innych zakładach pracy na całym świecie.


Kontynuując rewolucję zapoczątkowaną pięć lat temu, ABB w 2017 r. zaprezentowała jednoramienną wersję tego robota, który może być montowany na stole, ścianie lub suficie. To najzwinniejszy i najbardziej kompaktowy robot współpracujący ABB. 


- Przez ostatnie pięć lat YuMi w wersjach jedno- i dwuramiennej skutecznie rozwiewał błędne wyobrażenia na temat robotów - dodał Andie Zhang, dyrektor produktu odpowiedzialny za roboty współpracujące w ABB. - Klienci bardzo cenią YuMiego za to, że ludzie nie czują się w jego towarzystwie nieswojo. Przekonaliśmy się także, że szybko zdobywa akceptację jako członek zespołu, gdyż na linii produkcyjnej wykonuje zwykle nudne i powtarzalne czynności, pozwalając operatorowi na zajęcie się bardziej zróżnicowanymi i interesującymi zadaniami.


YuMi jest wyposażony w najlepszą na rynku funkcję programowania przez ręczne prowadzenie, dzięki której każdy może dostosować ruchy ramion robota do wymaganych zastosowań. Ponadto nowy kreator programowania pomaga jeszcze bardziej uprościć proces tworzenia schematu pracy robota. Za pomocą intuicyjnego graficznego interfejsu z funkcją „przeciągnij i upuść” może to zrobić praktycznie każdy, bez specjalnego przeszkolenia.


- Niektórzy klienci kupują tego robota nawet zanim znajdą dla niego konkretne zastosowanie. Chcą po prostu zbadać możliwości wykorzystania automatyki współpracującej w zespole produkcyjnym - stwierdził Andie Zhang. 


Więcej informacji o robocie YuMi znajduje się na stronie internetowej https://new.abb.com/products/robotics/collaborative-robots

Źródło: ABB Sp. z o.o.
Redaktor: MRR

ABB Sp. z o.o.
Żegańska 1
04-713 Warszawa
+48 2222 3 7777
POWIĄZANE
Pirxon zrobotyzuje Unimot PIRXON S.A. został wybrany jako partner w automatyzacji procesów biznesowych grupy...
Nowa rzeczywistość branży automotive na IABM 2022 5-6 kwietnia w Sosnowcu podczas piątej edycji International Automotive Business Meeting s...
Coboty UR10e robotyzują produkcję opraw oświetleniowych Cztery coboty Universal Robots - pioniera i lidera na rynku robotów współpr...
Unikatowe Targi SyMas i Maintenance W EXPO Kraków dnia 11 października br. zakończyły się 10. Międzynarodowe Targi Obr...
Czas na transformację polskiego przemysłu Pandemia koronawirusa dowiodła, że firmy oparte o nowoczesne technologie i działające zgo...
Zbliża się 8. Forum Inteligentnego Rozwoju Już 19 października rozpocznie się 8. Forum Inteligentnego Rozwoju Uniejów 2023. T...
Partnerzy