Jak system ERP wspiera branże automotive & supply?
Branża Automotive & Supply stawia przed przedsiębiorcami bardzo wysokie wymagania. Określane przez klientów są już nie tylko kwestie jakości produkcji, ale też szczegółowe zasady dostaw (pod względem sposobu pakowania, terminu czy kolejności wysyłki).
Złamanie tych ściśle określonych zasad grozi karami umownymi, które są dotkliwe. Sprawia to, że sukces osiągnąć mogą jedynie te firmy, które będą w stanie dostosować swój asortyment produkcji do zróżnicowanych produktów odbiorcy, które osiągną poziom dostawcy systemowego i będą w stanie utrzymać go przez długi czas oraz te, które będą w stanie zsynchronizować harmonogram produkcji i dostaw z procesami zlecającego. Innym punktem koniecznym jest wykonanie idealnych elementów, a także dopilnowanie by wszystkie procesy biznesowe były jak najbardziej precyzyjne – niezbędny jest do tego niezawodny system ERP. Dzięki systemowi proALPHA ERP wszystkie warunki zostają spełnione. Kompleksowy system ERP, dzięki szerokiemu zakresowi funkcji umożliwia obsługę wszystkich procesów łańcucha wartości tworzonego przez dostawcę - od dostosowanych do potrzeb zakupów, przez dostawy JIT i zarządzanie opakowaniami po utworzenie i rozliczenie faktur sprzedaży. Dzięki temu skutecznie można zestroić procesy z wymaganiami klientów, a to z kolei przekłada się na optymalny proces wytwarzania produktów oraz dostarczanie ich zgodnie z regułami just in time lub just in sequence.
System proALPHA pozwala także na automatyczną wymianę danych z klientami. Często na rynku poddostawców oraz w branży motoryzacyjnej przenosi się pracochłonne operacje za granicę, ze względu na koszty. Ekspansja nowych rynków (takich jak państwa BRIC - Brazylia, Rosja, Indie i Chiny, a także inne rynki regionu Azji i Pacyfiku) daje szansę na wzrost. Wbudowane różne wersje językowe oraz krajowy system proALPHA ERP pozwala zarówno na globalne zarządzanie procesami biznesowymi z perspektywy centrali, jak i na lokalne zarządzanie w każdym z oddziałów. Jeśli wymaga tego stan realizacji zamówienia, poddostawcy, którzy korzystają z systemu proALPHA ERP mogą zwiększyć w szybki sposób skalę swojej działalności. System sprawdzi się zarówno w firmach o dużym potencjale wzrostu, jak i w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw, a dzięki dużej elastyczności można dopasować go do uwarunkowań danej firmy. System umożliwia ponadto na zachowanie wszystkich modyfikacji w przypadku aktualizacji. proALPHA ERP umożliwia łatwe łączenie różnych metod produkcji, które wymagają różnych sposobów planowania oraz złożonych procesów produkcyjnych (np. w przypadku pogodzenia produkcji seryjnej z wytwarzaniem pojedynczych produktów na specjalne zamówienie).
Solidna podstawa do przewagi rynkowej
Wysokie tempo przy pełnej kontroli – intuicyjna praca
Codziennością rynku poddostawców jest szybkość i precyzja. Dzięki interfejsowi użytkownika proALPHA ERP możliwa jest intuicyjna praca oraz przejrzystość informacji, które są potrzebne. Sprawia to, że czas reakcji jest krótszy, co przekłada się na szybkie podejmowanie decyzji i przewagę nad konkurencją.
Pełna automatyzacja pozwala na niezawodność procesów biznesowych
Procesy biznesowe, które są idealnie dopasowane pod potrzeby klientów decydują o sukcesie w branży. Dzięki modułowi proALPHA Workflow-Management możliwe jest utworzenie procesów obejmujących całe przedsiębiorstwo i całkowite jego zautomatyzowanie, co pozwala dodatkowo usprawnić komunikację między poszczególnymi działami. Wszyscy pracownicy mogą samodzielnie skonfigurować swój interfejs użytkownika, niezależnie od wykonywanych zadań i mieć dostęp do wszystkich niezbędnych im danych. Interfejs z wyglądu przypomina nowoczesne przeglądarki internetowe. Posiada również intuicyjną nawigację, co oznacza efektywność pracy nawet przy minimalnych wymaganiach szkoleniowych. Użytkownik może między innymi tworzyć własne pulpity do monitorowania zleceń kontraktowych. Pozwala to na śledzenie zmian postępu realizacji, porównywanie zleceń i stanu środków oraz zaplanować kolejne działania z wyprzedzeniem. Jeśli zajdzie taka potrzeba, użytkownik może ingerować w łańcuch procesowy, by zapewnić dostępność produktów w wymaganym momencie i zagwarantować terminowość dostaw. Osoba odpowiedzialna jest aktywnie powiadamiana przez Workflow o zdarzeniach jakie zachodzą – np. nowe terminowe i dostawcze kontrakty, dzięki czemu możliwa jest szybka reakcja na zmiany terminów lub ilości. W przypadku zagrożeń lub wystąpienia rozbieżności względem planu, system ostrzega przy pomocy funkcji automatycznego wczesnego ostrzegania (np. gdy istnieje zagrożenie opóźnieniem w zaopatrzeniu lub produkcji). Dzięki temu niezgodności między realizacjami a otrzymanymi fakturami zobaczyć można na przykład w module finansowo księgowym.
Od momentu pojawienia się nowego zlecenia kontraktowego mechanizm proALPHA Workflow - Management monitoruje wszystkie następne procesy, aby móc bezpośrednio reagować na zmiany ilości lub terminów.
Ciągła komunikacja bez przerw w przepływie danych
Współpraca między przedsiębiorstwami, platformami oprogramowania i z kontrahentami, a także wykorzystywanie w tymże obiegu zautomatyzowanych procesów, wymagają bezstratnego i płynnego przepływu informacji. Niezawodną platformę automatycznej wymiany danych stanowi system proALPHA ERP. Bez względu na to, czy jest to Odette, VDA czy EDIFACT – wszystkie dane przekazuje elektroniczny system wymiany danych (EDI), konwertuje je i przygotowuje do przetwarzania w systemie proALPHA ERP. W podobny sposób działa mechanizm, który przekazuje wszelkie informacje wychodzące z systemu EDI do klientów i dostawców. Dzięki temu realizacja zlecenia jest przyspieszona, a cały łańcuch dostaw posiada zawsze aktualną bazę danych. Dzięki centralnej platformie, jaką stanowi system proALPHA ERP można sterować całą komunikacją, co pozwala na stworzenie sieci wewnętrznych podsystemów przedsiębiorstwa i kontrahentów. Dzięki temu złożoność komunikacji zredukowana zostaje do minimum, a komunikacja jest nadzorowana, koordynowana i monitorowana tylko z jednego miejsca. W momencie, w którym dostawcy nie posiadają czynnego systemu EDI, informacje wymieniane są dzięki rozwiązaniu proALPHA Web Portal, pozwalającemu na udostępnienie swoich aktualnych zapotrzebowani online w formie kontraktów na dostawy.
Szersza perspektywa rentownego rozwijania produktów
Przyszły sukces przedsiębiorstwa zależy w dużej mierze od filaru jakim jest innowacyjność. Rozwój firmy poprzez wprowadzanie nowych produktów na rynek i ulepszanie już istniejących wymaga czasu i pieniędzy. Za pomocą wbudowanych w systemie proALPHA ERP funkcji zarządzania projektami można w coraz krótszych cyklach życia produktu podporządkować działania rozwojowe wymaganym terminom i rentownej kalkulacji cen. Pozwala na to dostęp do bieżących danych i wartości w systemie ERP. System proALPHA ERP pozwala na planowanie i monitorowanie wszystkich projektów, od pomysłu przez prototyp po gotowość do produkcji seryjnej, nawet jeśli znajdują się one poza granicami zakładu. Wszystkie etapy prac razem z danymi i dokumentami są więc rejestrowane przez system, co pozwala na kontrolę kosztów, rozliczanie dowolnego kroku i niezawodność planowania.
Produkcja i logistyka: krótsze czasy realizacji
Zaopatrzenie dostosowane do potrzeb
Utrzymywanie optymalnego zapasu materiałów oraz synchronizacja procesów zaopatrzenia i dostaw są ułatwione dzięki systemowi proALPHA ERP. Pełna integracja z informacjami o zaopatrzeniu pozwala na automatyczne uwzględnianie zmiennych cen surowców w kalkulacji oferty, co przekłada się na lepszą marżę.
Zlecenia kontraktowe i postępy realizacji
Automatyzacja na poziomie całego przedsiębiorstwa pozwala systemowi proALPHA ERP na precyzyjne zarządzanie specyficznymi procesami branży Automotive & Supply lub realizację dostaw na zasadach just in sequence lub just in time. Interfejs użytkownika proALPHA ERP pozwala na zobaczenie wszystkich postępów realizacji i zleceń kontraktowych, a także na efektywne wykonywanie wszystkich oczekujących zadań i sterowanie operacjami.
Niezawodna jakość
Dzięki możliwości zarządzania partiami produkcyjnymi w systemie proALPHA ERP możliwe jest oznaczanie jednoznaczne, a następnie wyszukiwanie każdego wytworzonego produktu i wykorzystanych materiałów, co pozwala między innymi na udowodnienie wykorzystania oferowanych materiałów. Stanowi to podstawę do efektywnej kontroli jakości, wraz z zapisanymi w systemie DMS dokumentami jakości (np. raportami z badań).
Optymalna produkcja
Optymalne wykorzystanie maszyn i krótkie czasy dostaw są możliwe dzięki planowaniu produkcji na bazie kluczowych zasobów, takich jak dostępność materiałów, narzędzia i pracownicy. Funkcje proALPHA APS (Advanced Planning and Scheduling) pozwalają na obsługę wszystkich metod produkcyjnych: od wytwarzania pojedynczych prototypów i narzędzi na specjalne zamówienie po produkcję na zlecenie i produkcję seryjną. System proALPHA ERP pozwala ponadto na bezproblemowe zarządzanie obróbką zewnętrzną, szczególnie w wypadku zastosowania innych technologii produkcji stosowanych przez dostawców, także na materiale powierzonym.
Logistyka, zarządzanie opakowaniami i transport
Logistyka na zaawansowanym poziomie wymaga wyjątkowej precyzji oraz sprawnego przepływu informacji pomiędzy poddostawcami, producentami OEM i firmami logistycznymi - od zarządzania opakowaniami, przez transport i dostawy po zarządzanie zapasami w składach konsygnacyjnych lub centrach logistycznych dostawców. Dzięki produktowi firmy proALPHA dostarczanie towaru jest ułatwione i przebiega zgodnie z życzeniem klienta: w poprawnej kolejności, w terminie i ustalonym opakowaniu (także wielokrotnego użytku). Dzięki poprawnie wypełnionym etykietom towaru z kodem kreskowym (np. w standardzie VDA 4902) możliwe jest przestrzeganie instrukcji pakowania i wysyłki. Oprócz tego, system proALPHA ERP pozwala udokumentować cały przebieg produktów w łańcuchu logistycznym oraz na ich zidentyfikowanie.
Źródło: proALPHA
- Roboty mobilne - przegląd rynku 2020
- Przegląd targów branżowych 2024
- Czy powinienem inwestować w robotyzację?
- Przemysłowa Wiosna STOM 2024 zapowiada się wyjątkowo
- Praktyczna wiedza od ekspertów Beckhoff
- Raport PARP: Perspektywa do 2028 roku
- O narzędziach i recyklingu na Targach INNOFORM®
- Przemysł i logistyka 4.0 na ITM Industry Europe 2024
- Robotyzacja zakładów mięsnych: Moda czy innowacja?
- 212 mln zł na automatyzację i robotyzację dla MŚP
- Hybrydowe zgrzewanie punktowe materiałów MPMS/MPC
- Dynamiczny rozwój sektora robotyki przemysłowej
- Auto i automatyzacja – związek partnerski
- Intec, Zuliefermesse i GrindTec już w marcu 2025
- Proof of Concept w robotyzacji
- Polski przemysł potrzebuje więcej robotów - raport PIE
- Raport Międzynarodowej Federacji Robotyki - World Robotics 2024
- Dynamiczny rozwój robotyki w Europie - Raport IFR
- Ponad 2 mld zł dotacji z KPO na robotyzację
- Dynamika przemysłu we wrześniu 2024 roku
- Zmiany w zarządzie Lenze
- Forum Cobotyki 2024 po raz czwarty
- Optymalizacja produkcji z zastosowaniem technologii Scheaffler
- Strategia Cyfryzacji Polski do 2035
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Dlaczego warto inwestować w roboty?