Automatyzacja wycinarki laserowej - systemy Baumalog w praktyce
Firma Baumalog od ponad 12 lat wdraża systemy optymalizujące procesy produkcji i składowania. Jedną z ostatnich realizacji było wdrożenie automatyzacji wycinarki laserowej do cięcia blach połączonej z regałem automatycznym w firmie Hammar, które pozwoliło na znaczące usprawnienie procesu produkcyjnego.
Automatyzacja od wielu lat odgrywa ważną rolę w przemyśle. Współczesne rozwiązania z zakresu automatyzacji, nie tylko tworzą możliwość funkcjonowania autonomicznych systemów na halach produkcyjnych, które służą przyspieszeniu produkcji i wzrostowi jej wydajności, ale także wykorzystują dane, w celu optymalizacji procesu składowania i przetwarzania dużych wolumenów materiału.
Rozwiązania z zakresu Przemysłu 4.0 – automatyzacji połączonej z oprogramowaniem, które pozwala wykorzystywać dane np. w celu optymalizacji procesów produkcyjnych – projektuje, wytwarza i uruchamia firma Baumalog. Jedną z ostatnich realizacji, była instalacja automatycznego systemu składowania TwinTower z modułem załadunkowo-rozładunkowym MultiLoader zintegrowanym z wycinarką laserową Eagle w szwedzkiej firmie Hammar.
Fot.: Automatyzacja składowania – regał automatyczny TwinTower. |
Automatyzacja a zwiększenie produkcji
Firma Hammar jest wiodącym producentem kontenerowych naczep samozaładowczych, która stale poszukuje rozwiązań podnoszących wydajność i innowacyjność produkcji. W odpowiedzi na rosnące potrzeby rynku, firma zdecydowała się rozbudować swój park maszynowy o nowe systemy automatyczne. W nowej hali produkcyjnej wycinarkę laserową Eagle do cięcia arkuszy blach o wymiarach maks. 4 m x 2 m obsługuje MultiLoader firmy Baumalog, połączony z magazynem automatycznym TwinTower.
Połączenie regału automatycznego z linią produkcyjną pozwala na maksymalne wykorzystanie możliwości produkcyjnych lasera. Można tu wyróżnić trzy kluczowe elementy:
- Automatyczny załadunek i rozładunek lasera poprzez dwa niezależnie poruszające się moduły – moduł załadunkowy wyposażony w zestaw przyssawek podciśnieniowych oraz moduł rozładunkowy do wyciętych detali z dwuczęściowymi widłami.
- Dwupoziomowa stacja duo, która upłynnia przepływ materiału – zarówno surowych arkuszy blach, jak również detali wyciętych – pomiędzy systemem składowania, a modułami MultiLoadera - załadunkowym i rozładunkowym.
- Oprogramowanie Smart WMS Standard stworzone przez specjalistów Baumalog, które umożliwia skuteczną i sprawną komunikację i wymianę danych pomiędzy wycinarką laserową, a systemem automatyzacji. Wraz z wykorzystaniem baz danych łatwiejsze jest również zarządzanie różnymi rodzajami składowanych blach.
Fot.: Automatyzacja przepływu blach do wycinarki laserowej. |
Sposób na odzyskanie operatora
Systemy automatyzujące zmieniają produkcję na bardziej niezależną – pozwalają produkować w trybie ciągłym (24/7) bez stałej obecności operatora. Jednocześnie wyeliminowana zostaje najbardziej niebezpieczna praca fizyczna, ponieważ załadunek i rozładunek blach i detali wyciętych odbywa się automatycznie. W ten sposób możliwe jest “odzyskanie” operatora, który zamiast wykonywać powtarzalne i czasochłonne czynności, może zostać przeniesiony do innych zadań, w których jego użyteczność jest znacznie większa. Dzięki temu eliminowane są “wąskie gardła”, a produkcja staje się efektywniejsza.
Zastosowane rozwiązanie w dynamicznie rozwijającej się firmie Hammar, pozwala optymalnie wykorzystać możliwości rozbudowywanego parku maszynowego, dzięki czemu możliwe jest zwiększenie wolumenu produkcji przy maksymalizacji jej wydajności.
Więcej o systemach automatyzacji Baumalog i ich korzyściach znajdziesz na stronie: www.baumalog.pl
Źródło: Baumalog
- Roboty mobilne - przegląd rynku 2020
- Przegląd targów branżowych 2024
- Czy powinienem inwestować w robotyzację?
- Przemysłowa Wiosna STOM 2024 zapowiada się wyjątkowo
- Praktyczna wiedza od ekspertów Beckhoff
- Raport PARP: Perspektywa do 2028 roku
- O narzędziach i recyklingu na Targach INNOFORM®
- Przemysł i logistyka 4.0 na ITM Industry Europe 2024
- Robotyzacja zakładów mięsnych: Moda czy innowacja?
- 212 mln zł na automatyzację i robotyzację dla MŚP
- Hybrydowe zgrzewanie punktowe materiałów MPMS/MPC
- Dynamiczny rozwój sektora robotyki przemysłowej
- Auto i automatyzacja – związek partnerski
- Intec, Zuliefermesse i GrindTec już w marcu 2025
- Proof of Concept w robotyzacji
- Polski przemysł potrzebuje więcej robotów - raport PIE
- Raport Międzynarodowej Federacji Robotyki - World Robotics 2024
- Dynamiczny rozwój robotyki w Europie - Raport IFR
- Ponad 2 mld zł dotacji z KPO na robotyzację
- Dynamika przemysłu we wrześniu 2024 roku
- Zmiany w zarządzie Lenze
- Forum Cobotyki 2024 po raz czwarty
- Optymalizacja produkcji z zastosowaniem technologii Scheaffler
- Strategia Cyfryzacji Polski do 2035
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Dlaczego warto inwestować w roboty?