Szukaj w działach:

Automatyzacja wycinarki laserowej - systemy Baumalog w praktyce

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 

Firma Baumalog od ponad 12 lat wdraża systemy optymalizujące procesy produkcji i składowania. Jedną z ostatnich realizacji było wdrożenie automatyzacji wycinarki laserowej do cięcia blach połączonej z regałem automatycznym w firmie Hammar, które pozwoliło na znaczące usprawnienie procesu produkcyjnego.


Automatyzacja od wielu lat odgrywa ważną rolę w przemyśle. Współczesne rozwiązania z zakresu automatyzacji, nie tylko tworzą możliwość funkcjonowania autonomicznych systemów na halach produkcyjnych, które służą przyspieszeniu produkcji i wzrostowi jej wydajności, ale także wykorzystują dane, w celu optymalizacji procesu składowania i przetwarzania dużych wolumenów materiału. 

Rozwiązania z zakresu Przemysłu 4.0 – automatyzacji połączonej z oprogramowaniem, które pozwala wykorzystywać dane np. w celu optymalizacji procesów produkcyjnych – projektuje, wytwarza i uruchamia firma Baumalog. Jedną z ostatnich realizacji, była instalacja automatycznego systemu składowania TwinTower z modułem załadunkowo-rozładunkowym MultiLoader zintegrowanym z wycinarką laserową Eagle w szwedzkiej firmie Hammar.

Automatyzacja składowania Baumalog
Fot.: Automatyzacja składowania – regał automatyczny TwinTower. 


Automatyzacja a zwiększenie produkcji

Firma Hammar jest wiodącym producentem kontenerowych naczep samozaładowczych, która stale poszukuje rozwiązań podnoszących wydajność i innowacyjność produkcji. W odpowiedzi na rosnące potrzeby rynku, firma zdecydowała się rozbudować swój park maszynowy o nowe systemy automatyczne. W nowej hali produkcyjnej wycinarkę laserową Eagle do cięcia arkuszy blach o wymiarach maks. 4 m x 2 m obsługuje MultiLoader firmy Baumalog, połączony z magazynem automatycznym TwinTower.

Połączenie regału automatycznego z linią produkcyjną pozwala na maksymalne wykorzystanie możliwości produkcyjnych lasera. Można tu wyróżnić trzy kluczowe elementy:

  • Automatyczny załadunek i rozładunek lasera poprzez dwa niezależnie poruszające się moduły – moduł załadunkowy wyposażony w zestaw przyssawek podciśnieniowych oraz moduł rozładunkowy do wyciętych detali z dwuczęściowymi widłami.

  • Dwupoziomowa stacja duo, która upłynnia przepływ materiału – zarówno surowych arkuszy blach, jak również detali wyciętych – pomiędzy systemem składowania, a modułami MultiLoadera - załadunkowym i rozładunkowym.

  •  Oprogramowanie Smart WMS Standard stworzone przez specjalistów Baumalog, które umożliwia skuteczną i sprawną komunikację i wymianę danych pomiędzy wycinarką laserową, a systemem automatyzacji. Wraz z wykorzystaniem baz danych łatwiejsze jest również zarządzanie różnymi rodzajami składowanych blach. 

 

Automatyzacja przepływu blach do wycinarki laserowej
Fot.: Automatyzacja przepływu blach do wycinarki laserowej. 


Sposób na odzyskanie operatora

Systemy automatyzujące zmieniają produkcję na bardziej niezależną – pozwalają produkować w trybie ciągłym (24/7) bez stałej obecności operatora. Jednocześnie wyeliminowana zostaje najbardziej niebezpieczna praca fizyczna, ponieważ załadunek i rozładunek blach i detali wyciętych odbywa się automatycznie. W ten sposób możliwe jest “odzyskanie” operatora, który zamiast wykonywać powtarzalne i czasochłonne czynności, może zostać przeniesiony do innych zadań, w których jego użyteczność jest znacznie większa. Dzięki temu eliminowane są “wąskie gardła”, a produkcja staje się efektywniejsza.

Zastosowane rozwiązanie w dynamicznie rozwijającej się firmie Hammar, pozwala optymalnie wykorzystać możliwości rozbudowywanego parku maszynowego, dzięki czemu możliwe jest zwiększenie wolumenu produkcji przy maksymalizacji jej wydajności. 

Więcej o systemach automatyzacji Baumalog i ich korzyściach znajdziesz na stronie: www.baumalog.pl

 

Źródło: Baumalog

 

Baumalog Sp. z o.o
Ożarowska 40/42
05-850 Duchnice
+ 48 22 725 42 22
POWIĄZANE
Automatyzacja prasy krawędziowej Automatyzacja produkcji odgrywa coraz większą rolę w branży przemysłowej. Znacznie zwięks...
Jak automatyzacja i robotyzacja mogą pomóc w intralogistyce? Rozwiązania z zakresu automatyki i robotyki zwiększają elastyczność, aby zrównoważy...
Potencjał robotyzacji w dobie pandemii Jeszcze kilka lat temu o Przemyśle 4.0 i transformacji cyfrowej przedsiębiorstw dyskutowa...
Nowe usługi serwisowe Bosch Rexroth Firma Bosch Rexroth otwiera nowe możliwości w branży dzięki usługom serwisowym dla proces...
Automatyzacja maszyn dla różnych branż i aplikacji AUTOMATYZUJE.MY - Maksymalna elastyczność w odpowiedzi na stale zmieniające się wymagania,...
O współpracy na III Forum Cobotyki 17 października 2019 r. we Wrocławiu odbędzie się III edycja Forum Cobotyki, zrzeszająca ...
Partnerzy