Szukaj w działach:

Czas na transformację polskiego przemysłu

 

 

Pandemia koronawirusa dowiodła, że firmy oparte o nowoczesne technologie i działające zgodnie z koncepcją Przemysłu 4.0 są odporniejsze na nieprzewidywalne wstrząsy. Jak więc przygotować firmę do wprowadzenia idei Industry 4.0?

Odpowiedzi na to pytanie już 12 maja, podczas otwartego dla wszystkich spotkania online w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej udzielą Mariusz Bednarek, Wiceprezes Instytutu Industry 4.0, profesor Szkoły Biznesu PW oraz WSB Warszawa oraz Marcin Cichy, Prezesem UKE, Tomaszem Haidukiem, Prezesem Instytutu Industry 4.0, i prof. Bogdanem Nogalskim, WSB Gdańsk, Honorowym Prezesem KNOiZ PAN, którzy postarają się przybliżyć koncepcję Przemysłu 4.0i technologii 5G. 

Przemysł 4.0 to dziś fakt, a nie marzenie o przyszłości. Polska od pewnego czasu podąża ścieżką wyznaczoną przez ideę gospodarki 4.0. Warto lepiej poznać jej założenia, bowiem daje ona wiele możliwości rozwoju technologicznego, a tym samym perspektyw przyspieszenia w biznesie. Firmom opartym na technologiach Przemysłu 4.0 łatwiej jest konkurować nie tylko w okresie prosperity, ale również w czasie turbulencji gospodarczych.

Konkurencyjny Przemysł 4.0

Firmy nie mogą opóźniać wprowadzania nowych technologii, ponieważ w ten sposób tracą swoją konkurencyjność na rynku, zwłaszcza tym międzynarodowym, gdzie nawet małe firmy przestawiają swój model biznesowy na taki, w którym digitalizacja i automatyzacja, a nawet robotyzacja stają się podstawą ich działania. Przemysł 4.0 jest również odpowiedzią na coraz bardziej indywidualne potrzeby konsumentów, którzy zmierzają w kierunku ekonomii współdzielenia, Internetu Rzeczy, budowania relacji poprzez sieci społecznościowe, poszukujących produktów, które są niemal „na zamówienie”, dostosowanych do konkretnych ich oczekiwań. 

„Odchodzenie od produkcji masowej do produkcji jednostkowej, przy zwiększaniu konkurencyjności i liczby klientów, to główne wyzwanie dla firm, a pomóc je zrealizować może właśnie cyfryzacja, automatyzacja i robotyzacja. Wykorzystanie coraz to nowocześniejszych i bardziej zaawansowanych technologii nie będzie jednak możliwe bez szybkiego internetu 5G, który pozwalać będzie na transmisję danych w czasie rzeczywistym. Sprawne funkcjonowanie przemysłu 4.0 jest właśnie uzależnione od szybkości komunikacji między człowiekiem a maszyną” - tłumaczy Mariusz Bednarek, Wiceprezes Instytutu Industry 4.0 i wykładowca Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej.

Zmiany technologiczne, ale z udziałem pracowników

Podczas gdy firmy stają się coraz bardziej świadome możliwości biznesu opartego na technologii, pracownicy sceptycznie podchodzą do tego rodzaju rozwiązań i obawiają się o swoją pracę. - „Zmiany technologiczne w firmach muszą być przemyślane na każdym etapie i skorelowane z edukacją pracowników, którzy będą wykonywać określone zadania w zautomatyzowanym przedsiębiorstwie. Stąd istotne staje się połączenie kompetencji miękkich filozofii zarządzania firmą Lean/KAIZEN z technologicznym podejściem przemysłu 4.0. Taka synergia jest gwarancją skutecznego budowania biznesu przyszłości, o czym będę mówił szerzej 12 maja, podczas spotkania online w Szkole Biznesu PW” - zaznacza Mariusz Bednarek. 

Dlatego niezwykle ważne jest odpowiednie przygotowanie kadry zarządzającej do objęcia funkcji liderów zmian technologicznych w swoich firmach. - „Zakup linii produkcyjnej, wdrożenie nowoczesnych rozwiązań IT czy zakup robotów, to za mało, aby mówić o wdrożeniu rozwiązań przemysłu 4.0. Nowoczesne przedsiębiorstwo zmierzające do cyfryzacji i automatyzacji musi posiadać odpowiednio przygotowaną kadrę zarządzającą, która będzie rozumiała potrzebę szkolenia pracowników i wyzwalania ich kreatywności w rozwijaniu przedsiębiorstwa. W całym tym procesie istotne jest również  zorganizowanie produkcji w oparciu o Lean Management i KAIZEN z naciskiem na monitorowanie i zarządzanie jakością. Jak widać, w firmie opartej o przemysł 4.0 edukacja jest pierwszym krokiem do sukcesu” - uzupełnia Bednarek.  

Otwarty wykład online Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej, w którym uczestniczyć będzie Marcina Cichego Prezesa UKE (Urząd Komunikacji Elektronicznej), prof. Mariusza Bednarka, Wiceprezesa Instytutu Industry 4.0, a także wykładowcy WSB Warszawa i Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej, Tomasza Haiduka, Prezesa Instytutu Industry 4.0, prof. Bogdana Nogalskiego wykładowcy WSB Gdańsk i Prezesa Honorowego KNOiZ PAN odbędzie się 12 maja (wtorek) o godzinie 17.00.

Wymagana jest rejestracja na stronie: www.biznes.edu.pl


Źródło: Comunicativo


POWIĄZANE
Cyfryzacja przemysłu na EuroBLECH 2018 Targi EuroBLECH 2018 to pokaz tego jak ogromny potencjał cyfryzacja niesie firmom z branż...
EcoLift EL 2 - nowy komponent systemu transportu Specjalistyczne rozwiązanie w zakresie międzypoziomowego transportu palet. Nowy system Ec...
Spotkania z robotyką W imieniu Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP, ABB oraz partner&oac...
YAMAHA na Productronica 2019 SMT Yamaha Motor Europe zaprezentowała w Monachium na Productronica 2019 zaawansowane roz...
Kolejne Mistrzostwa Polski Programistów PLC Już 14 marca 2020 w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej odbędzie się finał trze...
Bezpieczna eksploatacja wózków AGV Operatorzy pojazdów lub systemów pojazdów AGV muszą mieć pewność, że...
Partnerzy