Czas na transformację polskiego przemysłu
Pandemia koronawirusa dowiodła, że firmy oparte o nowoczesne technologie i działające zgodnie z koncepcją Przemysłu 4.0 są odporniejsze na nieprzewidywalne wstrząsy. Jak więc przygotować firmę do wprowadzenia idei Industry 4.0?
Odpowiedzi na to pytanie już 12 maja, podczas otwartego dla wszystkich spotkania online w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej udzielą Mariusz Bednarek, Wiceprezes Instytutu Industry 4.0, profesor Szkoły Biznesu PW oraz WSB Warszawa oraz Marcin Cichy, Prezesem UKE, Tomaszem Haidukiem, Prezesem Instytutu Industry 4.0, i prof. Bogdanem Nogalskim, WSB Gdańsk, Honorowym Prezesem KNOiZ PAN, którzy postarają się przybliżyć koncepcję Przemysłu 4.0i technologii 5G.
Przemysł 4.0 to dziś fakt, a nie marzenie o przyszłości. Polska od pewnego czasu podąża ścieżką wyznaczoną przez ideę gospodarki 4.0. Warto lepiej poznać jej założenia, bowiem daje ona wiele możliwości rozwoju technologicznego, a tym samym perspektyw przyspieszenia w biznesie. Firmom opartym na technologiach Przemysłu 4.0 łatwiej jest konkurować nie tylko w okresie prosperity, ale również w czasie turbulencji gospodarczych.
Konkurencyjny Przemysł 4.0
Firmy nie mogą opóźniać wprowadzania nowych technologii, ponieważ w ten sposób tracą swoją konkurencyjność na rynku, zwłaszcza tym międzynarodowym, gdzie nawet małe firmy przestawiają swój model biznesowy na taki, w którym digitalizacja i automatyzacja, a nawet robotyzacja stają się podstawą ich działania. Przemysł 4.0 jest również odpowiedzią na coraz bardziej indywidualne potrzeby konsumentów, którzy zmierzają w kierunku ekonomii współdzielenia, Internetu Rzeczy, budowania relacji poprzez sieci społecznościowe, poszukujących produktów, które są niemal „na zamówienie”, dostosowanych do konkretnych ich oczekiwań.
- „Odchodzenie od produkcji masowej do produkcji jednostkowej, przy zwiększaniu konkurencyjności i liczby klientów, to główne wyzwanie dla firm, a pomóc je zrealizować może właśnie cyfryzacja, automatyzacja i robotyzacja. Wykorzystanie coraz to nowocześniejszych i bardziej zaawansowanych technologii nie będzie jednak możliwe bez szybkiego internetu 5G, który pozwalać będzie na transmisję danych w czasie rzeczywistym. Sprawne funkcjonowanie przemysłu 4.0 jest właśnie uzależnione od szybkości komunikacji między człowiekiem a maszyną” - tłumaczy Mariusz Bednarek, Wiceprezes Instytutu Industry 4.0 i wykładowca Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej.
Zmiany technologiczne, ale z udziałem pracowników
Podczas gdy firmy stają się coraz bardziej świadome możliwości biznesu opartego na technologii, pracownicy sceptycznie podchodzą do tego rodzaju rozwiązań i obawiają się o swoją pracę. - „Zmiany technologiczne w firmach muszą być przemyślane na każdym etapie i skorelowane z edukacją pracowników, którzy będą wykonywać określone zadania w zautomatyzowanym przedsiębiorstwie. Stąd istotne staje się połączenie kompetencji miękkich filozofii zarządzania firmą Lean/KAIZEN z technologicznym podejściem przemysłu 4.0. Taka synergia jest gwarancją skutecznego budowania biznesu przyszłości, o czym będę mówił szerzej 12 maja, podczas spotkania online w Szkole Biznesu PW” - zaznacza Mariusz Bednarek.
Dlatego niezwykle ważne jest odpowiednie przygotowanie kadry zarządzającej do objęcia funkcji liderów zmian technologicznych w swoich firmach. - „Zakup linii produkcyjnej, wdrożenie nowoczesnych rozwiązań IT czy zakup robotów, to za mało, aby mówić o wdrożeniu rozwiązań przemysłu 4.0. Nowoczesne przedsiębiorstwo zmierzające do cyfryzacji i automatyzacji musi posiadać odpowiednio przygotowaną kadrę zarządzającą, która będzie rozumiała potrzebę szkolenia pracowników i wyzwalania ich kreatywności w rozwijaniu przedsiębiorstwa. W całym tym procesie istotne jest również zorganizowanie produkcji w oparciu o Lean Management i KAIZEN z naciskiem na monitorowanie i zarządzanie jakością. Jak widać, w firmie opartej o przemysł 4.0 edukacja jest pierwszym krokiem do sukcesu” - uzupełnia Bednarek.
Otwarty wykład online Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej, w którym uczestniczyć będzie Marcina Cichego Prezesa UKE (Urząd Komunikacji Elektronicznej), prof. Mariusza Bednarka, Wiceprezesa Instytutu Industry 4.0, a także wykładowcy WSB Warszawa i Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej, Tomasza Haiduka, Prezesa Instytutu Industry 4.0, prof. Bogdana Nogalskiego wykładowcy WSB Gdańsk i Prezesa Honorowego KNOiZ PAN odbędzie się 12 maja (wtorek) o godzinie 17.00.
Wymagana jest rejestracja na stronie: www.biznes.edu.pl
Źródło: Comunicativo
- Roboty mobilne - przegląd rynku 2020
- Przegląd targów branżowych 2024
- Czy powinienem inwestować w robotyzację?
- Przemysłowa Wiosna STOM 2024 zapowiada się wyjątkowo
- Praktyczna wiedza od ekspertów Beckhoff
- Raport PARP: Perspektywa do 2028 roku
- O narzędziach i recyklingu na Targach INNOFORM®
- Przemysł i logistyka 4.0 na ITM Industry Europe 2024
- Robotyzacja zakładów mięsnych: Moda czy innowacja?
- 212 mln zł na automatyzację i robotyzację dla MŚP
- Hybrydowe zgrzewanie punktowe materiałów MPMS/MPC
- Dynamiczny rozwój sektora robotyki przemysłowej
- Auto i automatyzacja – związek partnerski
- Intec, Zuliefermesse i GrindTec już w marcu 2025
- Proof of Concept w robotyzacji
- Polski przemysł potrzebuje więcej robotów - raport PIE
- Raport Międzynarodowej Federacji Robotyki - World Robotics 2024
- Dynamiczny rozwój robotyki w Europie - Raport IFR
- Ponad 2 mld zł dotacji z KPO na robotyzację
- Dynamika przemysłu we wrześniu 2024 roku
- Zmiany w zarządzie Lenze
- Forum Cobotyki 2024 po raz czwarty
- Optymalizacja produkcji z zastosowaniem technologii Scheaffler
- Strategia Cyfryzacji Polski do 2035
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Dlaczego warto inwestować w roboty?