Targi Kompozyt-Expo rosną w siłę
Fot.: Targi w Krakowie |
Materiały kompozytowe znajdują zastosowanie prawie w każdej dziedzinie życia, o czym świadczy ciągle rosnąca liczba Wystawców Międzynarodowych Targów Materiałów, Technologii i Wyrobów Kompozytowych KOMPOZYT-EXPO®.
– „Olbrzymią zaletą tych targów jest możliwość spotkania w jednym miejscu i czasie naszych dotychczasowych Kontrahentów. To jednak nie wszystko – obecność tutaj jest także świetną okazją do nawiązania kontaktu z nowymi Klientami z branży, począwszy od producentów materiałów, maszyn i urządzeń do ich obróbki aż po Klientów końcowych. Bardzo się cieszę, że mogę uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu i już dziś nie mogę się doczekać przyszłorocznej edycji” – ocenił VIII Międzynarodowe Targi KOMPOZYT-EXPO® Julian Eder z firmy HELM AG. Trudno o lepsze podsumowanie najważniejszego wydarzenia branży kompozytów, które odbyło się w EXPO Kraków w dniach 11-12 października. Tego roku uczestniczyła w nim rekordowa liczba 230 Wystawców z Polski oraz zagranicy, m.in. Białorusi, Czech, Chin, Francji, Holandii, Japonii, Niemiec, Rosji, Słowacji, Szwajcarii, Turcji, USA, Wielkiej Brytanii czy Włoch.
Kompozyty materiałami przyszłości
W produkcji krótkich serii danego wyrobu materiały kompozytowe sprawdzają się idealnie – samo stworzenie modelu oraz formy jest relatywnie tańsze w porównaniu np. z koniecznością użycia wtryskarek, a co ważne nie wymaga zastosowania wielkich maszyn czy kosztownych inwestycji. Nawet najbardziej wymyślny przedmiot można wykonać raptem w tydzień. Istotne jest wykonanie modelu, a następnie formy, z której wytwarzany jest końcowy wyrób kompozytowy. Klient otrzymuje dokładnie ten produkt, którego oczekuje, bez potrzeby uruchamiania skomplikowanych i drogich linii produkcyjnych – na tym właśnie polega innowacyjność kompozytów. Coraz częściej też wypierają standardowe materiały, których zamiana na jakikolwiek inny do tej pory wydawała się niemożliwa. Za dobry przykład mogą służyć zaprezentowane na targach kompozytowe pręty zbrojeniowe.
– „Nie spodziewaliśmy się aż tak dużego nimi zainteresowania" – stwierdził Grzegorz Troch, Prezes Zarządu firmy Trokotex. – „Na czym polega ich innowacja? Są tańsze i bardziej wytrzymałe od stali. Odporne na korozję i czynniki chemiczne, łatwe w transporcie, wygodne w montażu. Znajdują zastosowanie m.in. w przemyśle hydrotechnicznym czy energetycznym, budownictwie drogowym oraz w branży budowlanej – wykorzystuje się je do przygotownia zbrojeń fundamentów i słupów.”
Fot.: Targi w Krakowie |
Strefa Active Zone stanowiła nowość tegorocznej edycji. Pokazano w niej sprzęt sportowy, do którego produkcji użyto nowoczesnych materiałów kompozytowych. Uwagę Gości przykuły m.in. bolidy wyścigowe, łódź AGH Solar Boat, bezzałogowy samolot Aero Team ILK AGH, motocykl elektryczny E-moto AGH, łazik i rakieta AGH Space Systems oraz kajaki z firmy Tedi Sport.
Strefa Prezentacji Technicznych oraz seminaria, organizowane we współpracy m.in. z Polskim Towarzystwem Materiałów Kompozytowych i Akademią Górniczo-Hutniczą pt. „Kompozyty w pracach badawczo-rozwojowych jednostek naukowych w Polsce” cieszyły się nie mniejszym zainteresowaniem.
KOMPOZYT-EXPO® - Targi młodych inżynierów
Imprezę coraz chętniej odwiedzają także studenci, chcący związać swoją karierę zawodową z branżą kompozytów. Targi są dla nich idealną okazją do rozmowy z potencjalnym pracodawcą.
– „Młodych, zdolnych inżynierów na targach przybywa – to bardzo budujące. Innowacje w technologii powinny rodzić się w uczelnianych murach, a następnie być rozwijane w polskich firmach produkcyjnych. Nasza firma od lat wspiera studentów w pogłębianiu wiedzy, rozwoju projektów badawczych oraz transferze tych rozwiązań do biznesu. Bardzo istotna jest dla nas współpraca dziedziny nauki i przemysłu. Zależy nam na tym, aby ograniczyć drenaż mózgów. Bardzo chętnie zatem gościmy studentów na naszym stoisku” – mówi Janusz Golonka, Product Manager w firmie C-L Sp. z o.o.
Opinie Wystawców najlepszą rekomendacją
– „Odpowiadam ze sprzedaż naszych produktów w Europie Wschodniej i kluczowa jest dla nas obecność na Targach KOMPOZYT-EXPO® potencjalnych Klientów z tego właśnie regionu. Bardzo się cieszymy, że możemy być częścią tej wystawy. Ważny jest dla nas kontakt z nowymi Klientami – odbyliśmy wiele bardzo dobrze rokujących spotkań, nasze stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem” – podsumowała udział firmy Havel Composites Simona Hanzlikova.
Fot.: Targi w Krakowie |
Wydarzenie komplementował także Franco Pellegrini, sales manager firmy OP-Panini.
– „Jesteśmy bardzo mile zaskoczeni rozwojem tych targów. W porównaniu z zeszłym rokiem dostrzegamy jeszcze większe zainteresowanie wydarzeniem, zarówno ze strony Wystawców, ale także Zwiedzających.”
Wystawcy z naszego kraju również wysoko ocenili wystawę.
– „Te Targi są wielkim świętem kompozytów. Nie ma ważniejszego wydarzenia, które skupiałoby właściwie całą branżę w jednym miejscu. Dlatego nie wyobrażam sobie, żebyśmy nie pojawili się tutaj w przyszłym roku i w kolejnych latach” – mówił Karol Strączkowski, Prezes Zarządu TR Solution.
Satysfakcji z udziału w targach nie kryła także Agnieszka Szurała, reprezentująca firmę 3M.
– „Wystawiamy się tutaj pierwszy raz, ale już dziś mogę powiedzieć, że będziemy stałym uczestnikiem Targów KOMPOZYT-EXPO®. Bardzo się cieszymy, że możemy tutaj zaprezentować nasze innowacyjne rozwiązania, dedykowane kompozytom. Odbyliśmy wiele ciekawych spotkań, nawiązaliśmy nowe relacje biznesowe.”
Międzynarodowym Targom KOMPOZYT-EXPO® towarzyszyły także III Międzynarodowe Targi Izolacji Przemysłowych 4INSULATION i II Targi Efektywności Energetycznej w Przemyśle EFE, dzięki czemu Zwiedzający mogli w jednym miejscu oraz czasie porównać szeroką ofertę przemysłową dla kilku branży.
Jak dużym uznaniem cieszą się Targi KOMPOZYT-EXPO® najlepiej świadczy to, że jeszcze przed zakończeniem edycji 2017 część Wystawców zarezerwowała powierzchnię ekspozycyjną na kolejną, która odbędzie się w dniach 17-18 października 2018 r.
Więcej na stronie: www.kompozyty.krakow.pl
Źródło: Targi w Krakowie
- Roboty mobilne - przegląd rynku 2020
- Przegląd targów branżowych 2024
- Czy powinienem inwestować w robotyzację?
- Przemysłowa Wiosna STOM 2024 zapowiada się wyjątkowo
- Praktyczna wiedza od ekspertów Beckhoff
- Raport PARP: Perspektywa do 2028 roku
- O narzędziach i recyklingu na Targach INNOFORM®
- Przemysł i logistyka 4.0 na ITM Industry Europe 2024
- Robotyzacja zakładów mięsnych: Moda czy innowacja?
- 212 mln zł na automatyzację i robotyzację dla MŚP
- Hybrydowe zgrzewanie punktowe materiałów MPMS/MPC
- Dynamiczny rozwój sektora robotyki przemysłowej
- Auto i automatyzacja – związek partnerski
- Intec, Zuliefermesse i GrindTec już w marcu 2025
- Proof of Concept w robotyzacji
- Polski przemysł potrzebuje więcej robotów - raport PIE
- Raport Międzynarodowej Federacji Robotyki - World Robotics 2024
- Dynamiczny rozwój robotyki w Europie - Raport IFR
- Ponad 2 mld zł dotacji z KPO na robotyzację
- Dynamika przemysłu we wrześniu 2024 roku
- Zmiany w zarządzie Lenze
- Forum Cobotyki 2024 po raz czwarty
- Optymalizacja produkcji z zastosowaniem technologii Scheaffler
- Strategia Cyfryzacji Polski do 2035
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Dlaczego warto inwestować w roboty?