Szukaj w działach:

Targi KOMPOZYT-EXPO® odpowiadają na potrzeby branży

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU


Wodór. Kompozyty. Przyszłość - pod takim hasłem 28-29 września w EXPO Kraków odbyły się 11. Międzynarodowe Targi Materiałów, Technologii i Wyrobów Kompozytowych KOMPOZYT-EXPO®. 117 wystawców, 16 warsztatów eksperckich, 20 wystąpień światowej sławy specjalistów podczas konferencji Accelerate the Process: Hydrogen - Composites - Future - miniona edycja nie tylko pokazała, że targi powróciły w doskonałej formie, ale również, że są najważniejszym miejscem spotkań biznesu i nauki w tej części Europy. 


Jestem mile zaskoczony Targami KOMPOZYT-EXPO®, frekwencją, dużym zainteresowaniem odwiedzających oraz programami towarzyszącymi, czyli konferencjami i prelekcjami różnego rodzaju specjalistów. Naprawdę bardzo fajne wydarzenie - ocenił Szczepan Gorbacz, CEO Amargo Sp. z o.o. Sp. K. 


Trudno o lepsze podsumowane najważniejszej imprezy o tej tematyce w Polsce. 

Mówimy o tym co najważniejsze

Targi KOMPOZYT-EXPO® sprawiły, że Międzynarodowe Centrum Targowo-Kongresowe EXPO Kraków przez dwa dni było na ustach całego świata. Wszystko za sprawą wodoru - alternatywy dla używanych obecnie tradycyjnych źródeł energii, będącego tematem przewodnim wydarzenia. Targi oraz towarzyszące im spotkania branżowe stały się forum wymiany wiedzy, która w połączeniu z praktyką firm oferujących na targach szereg rozwiązań, ma szansę przynieść wymierne korzyści na skalę światową. 


- Wodór i kompozyty to nierozłączne połączenie. Wodór to materiał, który jest bardzo ważny dla bilansu energetycznego w naszym kraju, jak również w całej Europie. Kompozyty natomiast są potrzebne do tego, aby ten wodór odpowiednio magazynować i transportować. Targi, na których teraz jesteśmy dotyczą właśnie tych dwóch kluczowych zagadnień, czyli kompozytów i wodoru. Mamy tutaj firmy z całego świata, prężną współpracę z firmami niemieckimi i niemieckim Klastrem (dodałabym nazwę Composites United e.v.), dlatego polski Klaster, który zajmuje się właśnie technologiami kompozytowymi i wchodzi w technologię wodorową mógł się zaprezentować razem z partnerami i odbiorcami z krajów europejskich podkreślił - Andrzej Czulak, Lider Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych. 


Pierwszego dnia KOMPOZYT-EXPO® odbyły się dwa specjalne panele konferencyjne, pod wspólnym tytułem: Accelerate the Process: Hydrogen - Composites - Future, dotyczące rozwoju technologii wodorowych, ich promocji, wdrażania oraz współpracy w tym zakresie. Prelegentami byli światowi eksperci m.in. z Niemiec, Słowenii i Włoch. Konferencja stała się również okazją do pierwszego spotkania partnerów realizujących program pilotażowy w obrębie wodoru dla Inicjatywy Awangarda. 

Targi KOMPOZYT-EXPO® klaster

 


Gdy rozmawiamy o przyszłości, powinniśmy rozmawiać również o wodorze. Jeśli chcemy spełnić cel postawiony przez Unię Europejską zakładający dekarbonizację państw członkowskich do 2050 roku, musimy zapoznać nasze społeczeństwo z wodorem. W ESE Engineering, firmie w której pracuję, doszliśmy do wniosku, że największym problemem w tym zakresie jest wysoki koszt systemów przechowywania wodoru. To właśnie dlatego, eventy takie jak KOMPOZYT-EXPO® skupiające się na różnorodnych materiałach są istotne dla rozwoju przyszłych projektów dotyczących wodoru. Jeśli nie będziemy mogli go używać w ekonomiczny sposób, nigdy nie stanie się on prawdziwą częścią naszych społeczności - podkreśliła Laura Semprini z firmy ESE Engineering, która poprowadziła jedno ze spotkań podczas konferencji. 


Tu spotyka się biznes

Esencją targów branżowych są bezpośrednie spotkania, które często przeradzają się w długotrwałe relacje. Wiedzą o tym wystawcy, którzy przyjeżdżają z konkretnymi celami biznesowymi i przez dwa dni aktywnie uczestniczą w targach. Jak twierdzi Jakub Nowak z firmy Contec:


- Głównym założeniem wystawiania się na imprezach targowych jest pozyskanie nowych klientów. Kiedy już mamy jakieś kontakty, korzystając z obecnej bazy możemy poprosić klientów o spotkanie, czy to u nich w firmie, czy zaprosić do nas. Natomiast zadaniem obecności na targach jest pozyskanie nowych kontaktów, których w bazie nie mamy, a branża kompozytowa jest dla nas nową branżą. Inna zaleta to to, że klient może nas poznać. My chętnie przedstawimy swoją firmę, powiemy co mamy do zaoferowania, możemy usiąść, chwilę porozmawiać, zaprezentować się bezpośrednio i myślę, że to jest właśnie największa wartość. Rozmowy na platformach online, które oferują takie spotkania nie dają pełnych możliwości. Naszym zdaniem człowieka nie da się w taki sposób dokładnie poznać. To my chcemy się zaprezentować i chcemy, żeby klient miał jak najlepsze wrażenia, a nie jesteśmy w stanie takich wrażeń zapewnić online.


W tym roku swoją ofertę na KOMPOZYT-EXPO® zaprezentowało blisko 120 wystawców oferujących innowacyjne technologie oraz nowości produktowe mające bardzo szerokie zastosowanie m.in. w lotnictwie, motoryzacji, kolejnictwie, budownictwie, czy sporcie. Targi były fantastyczną okazją nie tylko do rozmów, ale i przetestowania na miejscu danego rozwiązania. 


Produkty, które my prezentujemy, preferujemy pokazać na żywo. Żadne zdjęcie, żadne video nie odda tych realiów. Każdy, kto jest zainteresowany procesem szlifowania bądź cięcia, może zobaczyć to na żywo na targach. Mamy fajne systemy odciągu pyłów, które są bardzo efektywne, co właśnie można pokazać podczas takiego spotkania klientom, którzy byliby potencjalnie zainteresowani. Trudno jest to zrobić przez video. Właściwie można nagrać filmik, ale film to jest zawsze film, a jak człowiek zobaczy na żywo, to jest na żywo. Mamy sporo zapytań, sporo kontaktów. Dużo jest firm, które już znamy i które używają naszych produktów, ale jest też kilka nowych, z którymi będziemy się później bezpośrednio kontaktować - twierdzi Miłosz Terczyński z firmy Dynabrade Polska.


 

Targi KOMPOZYT-EXPO® konferencja


Pasja nie zna wieku

Targi KOMPOZYT-EXPO® chętnie odwiedzają zarówno przedstawiciele kadry zarządzającej, inżynierowie z długoletnim stażem, jak również studenci kierunków technicznych, którzy dopiero stawiają swoje pierwsze zawodowe kroki. Program targów konstruowany jest tak, aby każdy znalazł coś dla siebie i aby mógł wymienić się wiedzą, doświadczeniem, jak i nowymi świeżymi pomysłami. To doskonałe miejsce na budowanie międzypokoleniowych relacji, które skutkować mogą nowymi, innowacyjnymi projektami. 

Podczas 11. edycji goście wydarzenia mogli zapoznać się m.in. z możliwościami łazika marsjańskiego skonstruowanego przez zespół AGH Space Systems, który znalazł się w 10-tce najlepszych zespołów na międzynarodowych zawodach robotyczno-kosmicznych European Rover Challenge. Na targach studenci zaprezentowali również rakietę 3-TTK, swoją najnowszą konstrukcję oraz inne rakiety posiadane przez koło. Wspaniale prezentował się również bolid RTD1.0, który jest pierwszym w Polsce bolidem autonomicznym, a także pierwszym polskim bolidem, który przeszedł kontrolę techniczną sprawdzającą zgodność konstrukcji z regulaminem na międzynarodowych zawodach serii Formuła Student. Wiele osób zatrzymywało się przy łodzi solarnej - Celka oraz autonomicznej łodzi Robur prezentowanej przez AGH Solar Boat Team. Goście zachwyceni byli ponadto jednym z pierwszych w Polsce motocykli elektrycznych enduro o mocy nominalnej 8kW prezentowanym przez E-Moto AGH. Jak twierdzi Łukasz Ciaputa - Projekt E-Moto AGH - Student Wydziału Mechanicznego AGH - udział w targach daje nam możliwość pokazania naszych konstrukcji, zaprezentowania światu i ludziom tego, co konstruujemy, tego co robimy w wolnym czasie. Mamy też możliwość znalezienia współprac poprzez kontakt z innymi firmami, czy też skonsultowania naszych konstrukcji, naszych rozwiązań z osobami w branży, które bardzo często udzielają nam rad, jak wykonywać lepiej te elementy. 

Przyszłość - to z całą pewnością słowo klucz tegorocznej edycji Targów KOMPOZYT-EXPO®. Jaka ona będzie? Wiele zależy od efektów rozmów podjętych podczas targów. Jedno jest jednak pewne, istnieje ogromna potrzeba działania. Potrzebę tę podzielają organizatorzy targów, którzy już przystąpili do pracy nad kolejną edycją. Szczegóły już niebawem www.kompozyt-expo.pl.

Organizatorem Targów KOMPOZYT-EXPO® są Targi w Krakowie. Targi odbyły się pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Małopolskiego, Prezydenta Miasta Krakowa, Polskiego Towarzystwa Materiałów Kompozytowych oraz w partnerstwie z Polskim Klastrem Technologii Kompozytowych. 


Źródło: Targi w Krakowie

POWIĄZANE
Cztery dni robotyzacji w Targach Kielce Precyzyjny mechanizm, jakim jest Przemysłowa Wiosna, czyli cykl wystaw odbywających się w...
ctrlX AUTOMATION - nowy świat automatyzacji Bosch Rexroth przedstawia ctrlX AUTOMATION najbardziej otwartą platformę automatyzacji do...
Wyzwania przemysłu chemicznego na Konferencji Projektu Chemia 4.0 Polska Izba Przemysłu Chemicznego zaprasza na Konferencję Projektu Chemia 4.0 - wyjątkowe...
Nowe technologie dla służb utrzymania ruchu 11 czerwca 2019 r. we Wrocławiu na Konferencji Maintech zorganizowanej przez czasopismo I...
Nowości na ITM Industry Europe 2019 Nowości są źródłem postępu technologicznego każdej z branż, dlatego też znacząco w...
Czym jest Smart Factory i Industry 4.0? Termin „Przemysł 4.0” funkcjonuje już od wielu lat, mimo to jest on cały czas...
Partnerzy