Co Polacy myślą o robotach? - Raport
W Polsce narasta fascynacja, ale i wciąż widoczna jest ostrożność wobec rozwoju robotyki. Badania wykazują, że 72% kobiet i 64% mężczyzn popiera prace nad robotyką, ale pod warunkiem ostrożnej implementacji i nadzoru.
Społeczeństwo podchodzi do robotyki zarówno z fascynacją jak i wieloma obawami. Kluczowym wyzwaniem jest budowanie świadomości, edukacja oraz dialog społeczny, co będzie mieć znaczący wpływ na korzystanie z technologii, minimalizując jednocześnie obawy społeczne.
Roboty – czym są i gdzie możemy je spotkać?
Robotyzacja to wprowadzanie do procesów produkcyjnych i usługowych robotów, manipulatorów oraz innych zaawansowanych urządzeń towarzyszących, zdolnych do wykonywania zadań zarówno rutynowych, jak i bardziej skomplikowanych, z ograniczonym udziałem lub bez udziału człowieka. To zjawisko, choć na pozór związane głównie z przemysłem, ma wpływ na szeroką gamę sektorów, od medycyny przez transport aż po edukację. Według danych zawartych w raporcie Światowej Federacji Robotyki (IFR) z 2023 roku, światowy park robotów przemysłowych dynamicznie rośnie, osiągając łączną liczbę ponad 4 milionów jednostek w 2022 roku. W Polsce gęstość robotyzacji mierzona liczbą robotów na 10 000 zatrudnionych wynosi obecnie 71 roboty, w 2020 roku były to 42 roboty.
Jaki wpływ na rynek pracy moga mieć roboty współpracujące - coboty?
Respondenci wykazali dość kategoryczne stanowisko w tej kwestii, aż 68% z nich stwierdziło, że po wprowadzeniu robotów na rynek pracy, liczba dostępnych miejsc pracy raczej lub zdecydowanie zmniejszy się, podczas gdy jedynie 5% było przeciwnego zdania.
Zgodnie z raportem PWC “Will robots really steal our jobs?”4 , do połowy lat 30-stych ponad 30% prac może zostać zautomatyzowanych. Nie jest to jednak jednoznaczne z utratą pracy, gdyż może przyczynić się do zmiany sposobu, w jaki pracujemy. Tezę taką przedstawia raport firmy McKinsey5 . W Europie prace wymagające zdolności manualnych i siły fizycznej spadną o 18%, natomiast o 28% wzrośnie zapotrzebowanie na pracę wymagającą umiejętności poznawczych.
Badanie opinii społecznej i raport „Co Polacy myślą o robotach?” przygotowany przez IDEAS NCBR i Centrum HumanTech Uniwersytetu SWPS, prezentują stosunek polskiego społeczeństwa do tematu robotyzacji i robotów humanoidalnych w Polsce.
Źródło: IDEAS NCBR Sp. z o.o.
- Roboty mobilne - przegląd rynku 2020
- Przegląd targów branżowych 2024
- Czy powinienem inwestować w robotyzację?
- Przemysłowa Wiosna STOM 2024 zapowiada się wyjątkowo
- Praktyczna wiedza od ekspertów Beckhoff
- Raport PARP: Perspektywa do 2028 roku
- O narzędziach i recyklingu na Targach INNOFORM®
- Przemysł i logistyka 4.0 na ITM Industry Europe 2024
- Robotyzacja zakładów mięsnych: Moda czy innowacja?
- 212 mln zł na automatyzację i robotyzację dla MŚP
- Hybrydowe zgrzewanie punktowe materiałów MPMS/MPC
- Dynamiczny rozwój sektora robotyki przemysłowej
- Auto i automatyzacja – związek partnerski
- Intec, Zuliefermesse i GrindTec już w marcu 2025
- Proof of Concept w robotyzacji
- Polski przemysł potrzebuje więcej robotów - raport PIE
- Raport Międzynarodowej Federacji Robotyki - World Robotics 2024
- Dynamiczny rozwój robotyki w Europie - Raport IFR
- Ponad 2 mld zł dotacji z KPO na robotyzację
- Dynamika przemysłu we wrześniu 2024 roku
- Zmiany w zarządzie Lenze
- Forum Cobotyki 2024 po raz czwarty
- Optymalizacja produkcji z zastosowaniem technologii Scheaffler
- Strategia Cyfryzacji Polski do 2035
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Dlaczego warto inwestować w roboty?