Szukaj w działach:

Partnerzy

Newsletter

Supremacja kwantowa Google

Supremacja kwantowa Google


Google poinformował, że ich uruchomiony komputer kwantowy w 3 minuty i 20 sekund rozwiązał problem, który zająłby nawet najszybszym komputerom na świecie 10 tysięcy lat. 

Komputer kwantowy Sycamore – o którym mowa, został opracowany i zbudowany przez zespół inżynierów należącego do Google laboratorium Quantum AI Lab.

Komputer kwantowy oprócz wartości 0 lub 1 może przyjmować jednocześnie wszystkie wartości pomiędzy tymi liczbami. To pozwala diametralnie zwiększyć możliwości obliczeniowe komputerów, gdyż są zdolne do przechowywania oraz przenoszenia znacznie większej liczby informacji niż bit. Komputery kwantowe mogą zostać wykorzystane do wielu równoległych wyliczeń w jednym cyklu. 

Kwantowy procesor Google składa się z 142 kubitów, z czego kontrolowanych jest 54. W eksperymencie użyto 53 kubity, gdyż jeden okazał się wadliwy i nie działał. Sycomore wygenerował przypadkowy rozkład liczb w systemie dwójkowym, a następnie zdołał go błyskawicznie sprawdzić i potwierdzić wynik. Cały ten proces zajął zaledwie 200 sekund. Google podaje, że dla porównania, podobna operacja obliczeniowa wykonana przez największy i najszybszy klasyczny superkomputer zajęłaby 10 tysięcy lat.


Źródło: Digital University, Google


Dodano 27.11.2019
Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Newsletter

  Reklama

 • Reklama

  Reklama

  Wydarzenia

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy