Szukaj w działach:

Robotyzacja branży farmaceutycznej z robotami Stäubli

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 

Farmacja to jedna z najważniejszych dziedzin medycyny, która ma ogromne znaczenie dla zdrowia oraz życia ludzi na całym świecie. W miarę postępu technologii, firmy farmaceutyczne oraz producenci leków coraz bardziej polegają na automatyzacji procesów produkcyjnych, a jednym z kluczowych narzędzi w tej transformacji są roboty przemysłowe, oraz roboty współpracujące.


Jednym z wiodących producentów zaawansowanych robotów przemysłowych jest Stäubli. Firma od wielu lat dostarcza innowacyjne rozwiązania, które automatyzują branżę farmaceutyczną. Dlaczego roboty są tak istotne dla farmacji?

Precyzja i czystość

W produkcji leków, precyzja i czystość są kluczowymi czynnikami. Nawet najmniejsze odchylenia od przyjętych norm mogą wprowadzić zanieczyszczenia w procesie produkcyjnym i doprowadzić do wady fabrycznej produktów. Roboty Stäubli są znane ze swojej niezrównanej precyzji i możliwości pracy w sterylnych warunkach, poprzez zastosowanie w nich systemu stericlean, nie emitują zanieczyszczeń przez co nie ma ryzyka zanieczyszczenia partii leków. Dzięki tej technologii są idealnym rozwiązaniem do zadań takich jak dozowanie składników, mieszanie substancji chemicznych czy pakowanie leków.

Stäubli Stericlean - co to właściwie oznacza? 

Wcześniej wspomniana została technologia stericlean, natomiast warto wytłumaczyć co konkretnie się kryje pod tą nazwą. Większość robotów Staubli dostępna jest w wielu wariantach. Specyfikacja stericlean, jest dedykowana dla branży farmaceutycznej, oznacza to, że robot jest przeznaczony do sterylnego środowiska. Robot w tej wersji jest odporny na silne chemiczne środki czyszczące, takie jak nadtlenek wodoru. Warto wspomnieć, że robot Staubli dzięki wersji stericlean, jest jedynym robotem na rynku, który spełnia najwyższe standardy i może pracować w przemyśle farmaceutycznym. 

Wysoka wydajność

Roboty przemysłowe Stäubli są zaprojektowane, aby pracować z wysoką wydajnością i skutecznością. Długa żywotność maszyny zapewnia oszczędności, dzięki czemu możliwe jest zoptymalizowanie procesu produkcji. To oznacza, że firmy farmaceutyczne mogą dostarczać leki na rynek szybciej i w większych ilościach, bez przestoju linii produkcyjnych. 

 

 

Bezpieczny robot spełniający wymagania 

Jak wiadomo farmacja to branża podlegająca surowym standardom, a jakość i bezpieczeństwo leków są priorytetem. Roboty Stäubli są projektowane z myślą o spełnieniu najwyższych wymogów bezpieczeństwa i zgodności z surowymi regulacjami. Roboty tego producenta mają wbudowane wielowarstwowe systemy bezpieczeństwa, które zapewniają niezawodność i bezpieczeństwo w procesie produkcji. Bezpieczeństwo jest najwyższą wartością dla Stäubli, dlatego wszystkie sześcioosiowe roboty tego producenta posiadają poziom bezpieczeństwa SIL3-PLe. Dzięki temu przy zastosowaniu odpowiednich czujników bezpieczeństwa robot może pracować ramię w ramię z człowiekiem lub w momencie kiedy operator niebezpiecznie zbliża się do robota, ten od razu przestaje pracować do momentu kiedy operator nie opuści strefy zagrożenia. W efekcie robot może pracować jednocześnie jako robot współpracujący oraz jako robot przemysłowy. Jest to doskonale rozwiązanie łączące maksymalną wydajność z pełnym bezpieczeństwem. 

Automatyzacja procesu produkcji

Roboty Stäubli znajdują zastosowanie w wielu aspektach przemysłu farmaceutycznego począwszy od procesu produkcyjnego, przez proces mieszania chemikaliów kończąc na finalnym pakowaniu produktów czy też paletyzacji. Mogą być wykorzystywane do automatyzacji procesów pakowania, etykietowania, kontroli jakości, a nawet w laboratoriach do przeprowadzania eksperymentów i analiz chemicznych. Dzięki temu producenci wyrobów farmaceutycznych mogą zaoszczędzić czas i zasoby, które mogą być skierowane na dalszy rozwój badań i innowacji. Warto również przyjrzeć się aspektowi zasobów ludzkich, o których wcześniej już wspomnieliśmy. Roboty przede wszystkim mogą zautomatyzować procesy, gdzie wyszukanie personelu jest problemem, człowiek nie chce pracować, ze względu na mało angażujące stanowisko pracy lub wręcz nie może pracować ze względu na szkodliwe środowisko pracy. Dlatego właśnie warto automatyzować procesy produkcyjne, a potencjał ludzki przenosić w miejsce, gdzie potrzeba większego zaangażowania w powierzone obowiązki. 

Podsumowanie

Roboty Stäubli stanowią kluczowy element przyszłości farmaceutycznego przemysłu 4.0. Ich precyzja, wydajność, bezpieczeństwo i zgodność z regulacjami sprawiają, że są one niezastąpionym narzędziem pomagającym w produkcji leków. Zapewniają najwyższą jakość produkcji oraz są najlepiej dopasowane do przemysłu farmaceutycznego. Dzięki nim farmaceuci mogą dostarczać leki o najwyższej jakości, w krótszym czasie i w większych ilościach, co ma ogromne znaczenie dla zdrowia, życia i komfortu pacjentów na całym świecie. Warto pamiętać, że dzięki robotyzacji pozwalamy osobom zatrudnionym w firmie spełniać się w bardziej angażujących projektach. Roboty Stäubli sprzedawane są w konfiguracji plug & play, dzięki czemu są gotowe do użycia od razu po kupnie.

Dowiedz się więcej o robotach dedykowanych dla przemysłu farmaceutycznego.

--> Full range of pharma robots | Staubli (staubli.com) 

 

Źródło: Stäubli

 

Staubli Łódź sp. z o.o.
Łagiewniki Nowe, ul. Okólna 80/82
95-002 Smardzew
+48 42 636 85 04
POWIĄZANE
Dołącz do debaty o rozwoju polskiej gospodarki VIII Polski Kongres Przedsiębiorczości to jedno z największych mobilnych wydarzeń gospoda...
Nowa data targów ELEKTROTECHNIKA To już pewne! Kolejna, 19. edycja Międzynarodowych Targów ELEKTROTECHNIKA i towarz...
Debata o cyfrowej transformacji biznesu 28 września w hotelu Regent w Warszawie odbędzie się organizowana przez Executive Club de...
Jakiego robota współpracującego (cobota) wybrać? Roboty współpracujące (coboty) cały czas zyskują na popularności, są przystępne cen...
Roboty pomiarowe - rodzaje i cechy Dzięki robotom pomiarowym można dokładnie i jednocześnie szybko wyznaczyć wymiary maszyn ...
Branża opakowań w jednym miejscu - To jedyny czas w roku, kiedy cała branża może się spotkać w jednym miejscu - słowa ucze...
Partnerzy