Szukaj w działach:
Wiedza

Jakie znamy metody zrobotyzowanego spawania?

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 

Robotyzacja spawania daje szerokie możliwości i posiada wiele zalet, które są istotne dla przemysłu. Warto więc przyjrzeć się temu zagadnieniu, zwłaszcza w kontekście metod zrobotyzowanego spawania.

Roboty zaczęły być wykorzystywane do spawania stosunkowo niedawno, bo w latach 80. XX wieku. Obecnie jednak zyskują popularność w zawrotnym tempie, zarówno za granicą, jak i w Polsce. Robotyzacja spawania daje szerokie możliwości i posiada wiele zalet, które są kluczowe dla przemysłu. Przede wszystkim umożliwia przeprowadzenie procesów w sposób precyzyjny i szybki. Wpływa na poprawę bezpieczeństwa i zmniejsza ilość popełnianych błędów niemal do zera oraz generuje znacznie mniej odpadów. W efekcie produkcja staje się znacznie bardziej elastyczna, sprawniejsza i opłacalna. 

Na czym polega spawanie zrobotyzowane?

Spawanie zrobotyzowane łączy kilka procesów - tradycyjne spawanie, robotykę i działanie sztucznej inteligencji aż do systemów sterowania oraz technologii czujników. Spawanie jest wykonywane przez roboty, które programuje się pod dany projekt. Jest on przez nie sterowany, a proces kontrolują czujniki procesowe (dokonują pomiarów proces spawania) i geometryczne (badają parametry geometryczne spoin) robota. Dane z nich trafiają do systemu, gdzie zostają odczytane i poddane analizie, a następnie na ich podstawie tworzone są instrukcje spawania. W zrobotyzowanym spawaniu kluczowe są więc dwie rzeczy: oprogramowanie i instrukcje wraz ze specyfikacjami. Nad ich wprowadzeniem oraz nadzorem procesu czuwa oczywiście operator. Robot powtarza wskazane przez niego czynności. Jeśli zadanie zmieni się, trzeba także dać mu inne instrukcje odnośnie tego, co ma wykonywać.

Najczęstsze metody zrobotyzowanego spawania

Rozwój robotyzacji i coraz szerszy dostęp do maszyn powodują, że coraz łatwiej można dostosować roboty do różnych procesów spawania. Istotne jest, aby dobrać odpowiednie do zastosowania programy i przyrządy do niego. Spawanie zrobotyzowane można z powodzeniem wprowadzić do metody łukowej, laserowej, plazmowej, spawania punktowego. Najczęściej spotkać można się z robotyzacją dwóch technik:

Zrobotyzowane spawanie MIG/MAG 

Proces jest bowiem wydajny, uniwersalny, szybki i do tego prosty. Pozwala na łączenie zarówno cienkich blach, jak i grubościennych elementów z różnych stopów stali (w tym stali nierdzewnych i wysoko wytrzymałościowych), aluminium oraz metali nieżelaznych. Spoina powstaje w wyniku generowania impulsu elektrycznego przez źródło prądu, który powoduje utworzenie łuku między drutem spawalniczym podawanym z uchwytu spawalniczego a spawanym elementem. Ten z kolei stapia materiał i drut. Uchwyt odpowiada również za dostarczanie gazu osłonowego zawierającego aktywny dwutlenek węgla lub tlen. Dlatego też spawanie MAG jest stosowane częściej niż MIG. Obie metody bywają mylone, ponieważ różnią się jedną rzeczą. MIG polega na spawaniu elektrodą topliwą w osłonie gazu obojętnego, który nie bierze udziału w procesie spawania. Z kolei w MAG spawa się elektrodą topliwą w osłonie gazu aktywnego, który bierze udział w procesie spawania.

Ze spawaniem tą metodą można spotkać się bardzo często na przykład przy budowie statków, konstrukcji stalowych, zbiorników ciśnieniowych, rurociągów itp. 

Zrobotyzowane spawanie TIG

Doskonale sprawdza się w przypadku, kiedy wymagana jest precyzja. Spawa się z użyciem elektrody wolframowej w osłonie gazu obojętnego takiego jak argon. W tym przypadku łuk spawalniczy tworzy się między nietopliwą elektrodą wolframową a materiałem spawanym. Uchwyt spawalniczy TIG ma inną budowę niż do MIG/MAG, bo potrzebny jest w tym procesie materiał dodatkowy. Zostaje on podany do jeziorka ręcznie, a nie poprzez uchwyt, stąd ta różnica. Metoda TIG sprawdza się najlepiej przy spawaniu rur i rurociągów, choć stosuje się ją w wielu branżach, jak choćby blacharstwie czy lotnictwie.

W nowoczesnym przemyśle dużą rolę odgrywają innowacyjne rozwiązania, usprawnienie i przyspieszenie procesów, a także maksymalizacja zysków. Nie bez znaczenia jest też fakt, że ubywa doświadczonych i wyspecjalizowanych pracowników. To wszystko powoduje dynamiczny rozwój rynku zrobotyzowanego systemu spawania.
Znajdź firmę oferującą roboty spawalnicze na Zrobotyzowany.pl

-->https://zrobotyzowany.pl/katalog-firm/roboty-i-maszyny/roboty-spawalnicze


Redaktor: MRR
Źródło: Zrobotyzowany.pl

POWIĄZANE
ITM_talks o autonomii robotów i cyfrowej transformacji Branżowi eksperci, liderzy sektora przemysłowego i przedstawiciele świata nauki ponownie ...
Dwie nowe rodziny dużych robotów ABB ABB dodaje do swojej oferty dwie nowe rodziny dużych robotów przeznaczonych do zło...
Inspirujące targi ITM Industry Europe 2019 W dniach 4-7 czerwca w czasie bloku targów ITM Industry Europe 2019 można było śle...
Przyszłość sektora produkcji Nadchodząca 8. edycja Forum Nowoczesnej Produkcji. IndustryTech skupiona będzie na odpowi...
Budowanie Kultury Innowacji - Production Manager Meetings Podczas majowego wydarzenia Production Manager Meetings „Budowanie Kultury Innowacji...
Targi WINDOOR-TECH i BUDMA 2023 już otwarte! Ponad 600 firm z 26 krajów, udział kupców i inwestorów z czterech ko...
Partnerzy