Szukaj w działach:

Partnerzy

Newsletter

Skanowanie i skanery 3D - najpopularniejsze rodzaje i zastosowanie

 

Skanowanie oraz skanery 3D
 

Nie tylko druk 3D i drukarki 3D cieszą się coraz większą popularność i są wykorzystywane na wiele rozmaitych sposobów. Powoli, ale sukcesywnie do procesu wydruku włączane jest skanowanie 3D i co za tym idzie skanery 3D. Co jest tego przyczyną i gdzie wykorzystuje się poszczególne rodzaje tych urządzeń?

Skanowanie 3D - o co w tym właściwie chodzi?

Przede wszystkim polega ono na przeniesieniu kształtu danego trójwymiarowego modelu (innymi słowy przekonwertowaniu geometrii) do postaci cyfrowej. Skaner 3D służy więc do przekładania rzeczywistych obiektów na pliki graficzne. Uzyskuje się w ten sposób trójwymiarowy model cyfrowy w formie pliku, który można potem edytować, zmieniać, a także wykorzystać do stworzenia wizualizacji czy prototypu. Dzięki tej metodzie udaje się szybko i dokładnie odwzorować nawet skomplikowane kształty.

Rodzaje skanerów 3D

Klasyfikacja skanerów 3D nie należy do najprostszych, ponieważ spotkać można się z różnymi określeniami i definicjami. Najczęściej jednak dzieli się je na:

 1. Skanery 3D dotykowe (kontaktowe) - analiza obiektu odbywa się poprzez dokładny dotyk przy użyciu sondy umiejscowionej na maszynie współrzędnościowej albo ramieniu pomiarowym. Obiekt jest w tym czasie ułożony na płaskiej płycie pomiarowej. W sytuacji, kiedy obiekt nie jest płaski lub stabilny zostaje podparty i przytrzymany przez uchwyt mocujący. Skanowanie tą metodą daje precyzyjne dane, ale jest też przy tym inwazyjne (przedmiot może ulec uszkodzeniu) i długo trwa
 2. Skanery 3D bezdotykowe (bezkontaktowe) - w tym wypadku skanowanie przebiega bez styczności z przedmiotem. Dzięki temu struktura nie będzie uszkodzona, a cały proces przebiega bezinwazyjnie. Dlatego skanuje się nimi zwykle albo duże przedmioty, albo mające delikatną powierzchnię. Wśród tego typu skanerów wyróżnia się również ich podrodzaje m.in.:
 • skanery laserowe
 • wykorzystujące światło strukturalne

 

tracker laserowy do pomiarów
 

Zastosowanie skanerów 3D

Wszystkie skanery 3D cechuje precyzja, prostota obsługi i szybkość działania, dlatego też znajdują zastosowanie w wielu często odmiennych obszarach. Wykorzystuje się je we wzornictwie i metrologii przemysłowej np. w procesie tworzenia i montażu samochodów. Inżynierii odwrotnej do tworzenia dokładnego modelu cyfrowego obiektu, aby móc go potem powielić. Stosuje się je również w protetyce czy wykorzystuje w procesie przygotowania ortez. Skanowanie 3D i skanery 3D znajdują zastosowanie w branży rozrywkowej do przygotowania modeli, wykorzystywanych w trakcie tworzenia gier komputerowych lub filmów. Tak szeroki wachlarz wykorzystania wskazuje na to, że era skanerów 3D dopiero się rozpoczęła. Tak jak w przypadku druku 3D możliwość ich wykorzystania ogranicza jedynie ludzka wyobraźnia.


Redaktor: MRR
Źródło: Zrobotyzowany.pl


Dodano 29.05.2020
Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Newsletter

  Reklama

 • Reklama

  Reklama

  Wydarzenia

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy