Skanowanie i skanery 3D - najpopularniejsze rodzaje i zastosowanie
Nie tylko druk 3D i drukarki 3D cieszą się coraz większą popularność i są wykorzystywane na wiele rozmaitych sposobów. Powoli, ale sukcesywnie do procesu wydruku włączane jest skanowanie 3D i co za tym idzie skanery 3D. Co jest tego przyczyną i gdzie wykorzystuje się poszczególne rodzaje tych urządzeń?
Skanowanie 3D - o co w tym właściwie chodzi?
Przede wszystkim polega ono na przeniesieniu kształtu danego trójwymiarowego modelu (innymi słowy przekonwertowaniu geometrii) do postaci cyfrowej. Skaner 3D służy więc do przekładania rzeczywistych obiektów na pliki graficzne. Uzyskuje się w ten sposób trójwymiarowy model cyfrowy w formie pliku, który można potem edytować, zmieniać, a także wykorzystać do stworzenia wizualizacji czy prototypu. Dzięki tej metodzie udaje się szybko i dokładnie odwzorować nawet skomplikowane kształty.
Rodzaje skanerów 3D
Klasyfikacja skanerów 3D nie należy do najprostszych, ponieważ spotkać można się z różnymi określeniami i definicjami. Najczęściej jednak dzieli się je na:
- Skanery 3D dotykowe (kontaktowe) - analiza obiektu odbywa się poprzez dokładny dotyk przy użyciu sondy umiejscowionej na maszynie współrzędnościowej albo ramieniu pomiarowym. Obiekt jest w tym czasie ułożony na płaskiej płycie pomiarowej. W sytuacji, kiedy obiekt nie jest płaski lub stabilny zostaje podparty i przytrzymany przez uchwyt mocujący. Skanowanie tą metodą daje precyzyjne dane, ale jest też przy tym inwazyjne (przedmiot może ulec uszkodzeniu) i długo trwa
- Skanery 3D bezdotykowe (bezkontaktowe) - w tym wypadku skanowanie przebiega bez styczności z przedmiotem. Dzięki temu struktura nie będzie uszkodzona, a cały proces przebiega bezinwazyjnie. Dlatego skanuje się nimi zwykle albo duże przedmioty, albo mające delikatną powierzchnię. Wśród tego typu skanerów wyróżnia się również ich podrodzaje m.in.:
- skanery laserowe
- wykorzystujące światło strukturalne
Zastosowanie skanerów 3D
Wszystkie skanery 3D cechuje precyzja, prostota obsługi i szybkość działania, dlatego też znajdują zastosowanie w wielu często odmiennych obszarach. Wykorzystuje się je we wzornictwie i metrologii przemysłowej np. w procesie tworzenia i montażu samochodów. Inżynierii odwrotnej do tworzenia dokładnego modelu cyfrowego obiektu, aby móc go potem powielić. Stosuje się je również w protetyce czy wykorzystuje w procesie przygotowania ortez. Skanowanie 3D i skanery 3D znajdują zastosowanie w branży rozrywkowej do przygotowania modeli, wykorzystywanych w trakcie tworzenia gier komputerowych lub filmów. Tak szeroki wachlarz wykorzystania wskazuje na to, że era skanerów 3D dopiero się rozpoczęła. Tak jak w przypadku druku 3D możliwość ich wykorzystania ogranicza jedynie ludzka wyobraźnia.
Znajdź firmę oferującą skanery 3D na Zrobotyzowany.pl
--> https://zrobotyzowany.pl/katalog-firm/urzadzenia-i-akcesoria/skanery
Redaktor: MRR
Źródło: Zrobotyzowany.pl, 3don.pl
- Roboty mobilne - przegląd rynku 2020
- Przegląd targów branżowych 2024
- Czy powinienem inwestować w robotyzację?
- Przemysłowa Wiosna STOM 2024 zapowiada się wyjątkowo
- Praktyczna wiedza od ekspertów Beckhoff
- Raport PARP: Perspektywa do 2028 roku
- O narzędziach i recyklingu na Targach INNOFORM®
- Przemysł i logistyka 4.0 na ITM Industry Europe 2024
- Robotyzacja zakładów mięsnych: Moda czy innowacja?
- 212 mln zł na automatyzację i robotyzację dla MŚP
- Hybrydowe zgrzewanie punktowe materiałów MPMS/MPC
- Dynamiczny rozwój sektora robotyki przemysłowej
- Auto i automatyzacja – związek partnerski
- Intec, Zuliefermesse i GrindTec już w marcu 2025
- Proof of Concept w robotyzacji
- Polski przemysł potrzebuje więcej robotów - raport PIE
- Raport Międzynarodowej Federacji Robotyki - World Robotics 2024
- Dynamiczny rozwój robotyki w Europie - Raport IFR
- Ponad 2 mld zł dotacji z KPO na robotyzację
- Dynamika przemysłu we wrześniu 2024 roku
- Zmiany w zarządzie Lenze
- Forum Cobotyki 2024 po raz czwarty
- Optymalizacja produkcji z zastosowaniem technologii Scheaffler
- Strategia Cyfryzacji Polski do 2035
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Dlaczego warto inwestować w roboty?