Szukaj w działach:

Nowa ulga podatkowa na robotyzację

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU


Ulga na robotyzację, którą przygotowują Ministerstwo Rozwoju i Ministerstwo Finansów pozwoli na odliczenie 50 proc. kosztów poniesionych na inwestycje w robotyzację, niezależnie od wielkości i rodzaju branży. Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2021 r.


Dzięki temu polska gospodarka stanie się nowocześniejsza, a większa ilości robotów w produkcji przemysłowej, zwiększenie wydajności produkcji i obniżenie jej kosztów, bezpośrednio wpłynie na poprawienie pozycji polskiej gospodarki na rynku międzynarodowym. 

Podatkowe wsparcie dla wzrostu produktywności polskich firm

Cel nowej ulgi podatkowej określiła wicepremier Jadwiga Emilewicz, mówiąc: 


„Chcemy zwiększenia poziomu robotyzacji polskiej gospodarki. Przyczyni się to do jej modernizacji i polepszenia jakości oraz elastyczności produkcji, oraz komfortu pracy. Zwiększenie produkcji przemysłowej przy pomocy robotów podnosi wydajność i zyskowność, a tym samym konkurencyjność firm. W dłuższej perspektywie ułatwia ekspansję eksportową”.

Z założeń projektu przedstawionego przez resort rozwoju wynika, że ulga obejmie zarówno płatników PIT, jak i CIT. Przedsiębiorcy będą mogli odliczyć koszty w ciągu roku podatkowego. Wiceminister Rozwoju powiedział, że uldze będzie podlegać nie tylko zakup robotów, ale także między innymi oprogramowania. Możliwe będzie także odliczenie instrukcji, szkoleń dla pracowników, a także maszyn towarzyszących robotom. Odliczenie dotyczyć będzie też leasingu oraz szkoleń dla pracowników obsługujących roboty.

Odliczenie od podstawy opodatkowania 50% kosztów kwalifikowanych związanych z inwestycjami w robotyzację dotyczyć ma:

  • zakupu lub leasingowania nowych robotów i cobotów (robotów współpracujących),
  • zakupu oprogramowania,
  • zakupu osprzętu,
  • zakupu urządzeń bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP),
  • szkoleń dla pracowników, którzy będą obsługiwali nowy sprzęt.

Ulga na robotyzację — dla kogo, od kiedy?

Odliczenie 50 proc. kosztów uzyskania przychodów poniesionych na inwestycje w robotyzację ma obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku. Ulga ma być dla wszystkich firm, bez znaczenia na wielkość lub branżę. Ulga na robotyzację obejmie płatników PIT i CIT.

Koszty na robotyzację przedsiębiorcy będą mogli odliczyć w ciągu roku podatkowego, a w momencie składania rocznego zeznania podatkowego, dokonają dodatkowego odpisu (tak jak przy uldze na prace badawczo-rozwojowe). Ulga będzie obowiązywać przez pięć lat — do końca 2025 roku.

Co zyska gospodarka dzięki uldze na robotyzację?

Szacuje się, że dzięki uldze zwiększy się – dwuipółkrotnie – liczba robotów w Polsce (z 13,6 tys. na koniec 2018 roku). Wzrośnie wydajność produkcji, obniżą się jej koszty oraz poprawi się jakość i elastyczność produkcji, a w efekcie jej konkurencyjność. Robotyzacja pozwoli na wyeliminowanie ciężkiej i monotonnej fizycznej pracy ludzkiej.


Źródło: Lean Tech Sp. z o.o.

Lean-Tech Sp. z o.o.
ul. Żmigrodzka 81-83/304-305
51-130 Wrocław
+48 605 477 644
POWIĄZANE
Roboty czy ludzie – kto będzie decydował o produkcji? Od nosiciela ładunku, przez kolegę, po gracza zespołowego: rola robotów zmieniła s...
System Pojazdów Autonomicznych AGV LEAN CART 19.1 Transportowe wózki magazynowe to jeden z niezbędnych elementów wyposażenia w...
Dobre prognozy Universal Robots Firma Universal Robots, która właśnie opublikowała wyniki za III kwartał 2021 roku...
Już 25 kwietnia rusza cykl spotkań SIMATIC Innovation Tour! Od 25 kwietnia do końca maja w 11 miastach na terenie całej Polski odbędzie się cykl wars...
Bosch Rexroth prezentuje koncepcję Przemysłu 4.0 Polski oddział Bosch Rexroth, jednego z największych na świecie dostawców technolo...
Jak zwiększyć wydajność magazynu? Wysoka wydajność magazynu to cel każdej firmy, która w swoim łańcuchu dostaw skład...
Partnerzy