Szukaj w działach:

Partnerzy

Newsletter

Chwytaki do robotów - partner człowieka w zrobotyzowanym przemyśle

 

chwytak do robota
 

Dzięki chwytakom możliwe jest manipulowanie przedmiotami w sposób, niepowodujący uszkodzeń podczas chwytania, precyzyjny oraz bezpieczny dla człowieka. Dlatego też to oprzyrządowanie technologiczne manipulatorów (taka jest zresztą definicja chwytaka) ma zastosowanie w coraz większej ilości przedsiębiorstw z wielu różnych branż.

Budowa chwytaka i warianty jego tworzenia

Do podstawowych zadań chwytaka należy interakcja i komunikacja z pracownikiem, który go obsługuje - przede wszystkim uchwycenie przedmiotu, utrzymanie go i przetransportowanie w wybrane miejsce, a następnie położenie go w nim bez jakichkolwiek uszkodzeń. Z tego względu muszę one spełniać szereg wymagań i być skonstruowane w sposób umożliwiający te działania. Budowę urządzeń oparto o 3 główne elementy - zespół napędowy, przeniesienia napędu i rozmaite końcówki chwytne. Dostępne na rynku modele posiadają między innymi rozmaite czujniki zapewniające bezpieczeństwo i efektywność wykonywanych zadań, elastyczną obudowę, panel LED czy napęd o szerokim zakresie gwarantujący duży zakres siły chwytania.

Obecnie firmy projektujące i budujące chwytaki oferują nawet 3 warianty współpracy. Wszystko po to, aby maksymalnie dostosować zakres usług do potrzeb swoich klientów. Pierwszy z nich zakłada stworzenie projektu i budowę systemu chwytającego przez zleceniodawcę. Wtedy firma zewnętrzna dostarcza komponenty do chwytaka i zapewnia pomoc techniczną. W drugim projekt chwytaka w 3D-CAD, komponenty i instrukcja montażu leży po stronie firmy, a do klienta należy jego złożenie. Z kolei w trzecim wariancie do klienta trafia zmontowany przez firmę zewnętrzną i wstępnie ustawiony chwytak, który zostaje zaprojektowany i stworzony według jego wytycznych. 

Typowe branże i zadania stawiane przed chwytakami do robotów

Najczęściej chwytaki spotka się w branży elektronicznej, w której wykorzystuje się je do montowania podzespołów we współpracy z człowiekiem. Pozwala to na większą efektywność wykonywanych zadań. W przemyśle automotive chwytaki używane są do instalowania podzespołów o dużej wadze. Co również wpływa na ergonomię i wydajność produkcji. Oprócz tego umożliwiają pracę w strefach objętych promieniowaniem rentgenowskim, co ma znaczenie w przypadku ochrony zdrowia pracowników. Ponadto za pomocą chwytaków przeprowadza się kontrolę jakości, na przykład odlewanych z aluminium uchwytów.


Redaktor: MRR
Źródło: Zrobotyzowany.pl

Dodano 15.05.2020
Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Newsletter

  Reklama

 • Reklama

  Reklama

  Wydarzenia

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy