Szukaj w działach:

Partnerzy

Newsletter

Jak wygląda pomiar siły w przypadku kolizji człowieka z robotem?

W roku 2016 została opublikowana ISO/TS 15066 „Robots and robotic devices – Collaborative robots” – specyfikacja techniczna, która w załączniku A opisuje w sposób szczegółowy jakie siły i naciski jednostkowe mogą być wywarte na operatora. Opis ten powstał na podstawie modelu ludzkiego ciała złożonego z 29 obszarów i 12 regionów i pokazuje progi bólu poszczególnych części ciała w trakcie quasi-statycznego lub chwilowego kontaktu.

Obszarem ciała, na który graniczne wartości siły wynoszą 110 N/cm2 nacisku równego oraz 65N, jest twarz – jest ona najbardziej newralgicznym punktem na ciele człowieka. Dzięki specyfikacji technicznej jest możliwe wskazanie, w których miejscach dane wartości graniczne można stosować do poszczególnych części ciała oraz jaka jest potrzeba przestrzegania tych wartości. Specyfikacja ta nie określa jednak sposobów pomiaru ich nacisku i siły. Z punktu widzenia potrzeby uzyskania porównywalnych wyników obecne standardy są niewystarczające w stosunku do tego, kto prowadzi walidację.

Na czym polega pomiar sił oddziaływujących na człowieka w przypadku kolizji z robotem przemysłowym, w kolejnym odcinku "Porady Zrobotyzowane" podpowiada Mariusz Michalski z firmy Pilz Polska.

Porady 4.0
https://zrobotyzowany.pl/informacje/video/format-ekspert-radzi
Firmy - Systemy bezpieczeństwa
https://zrobotyzowany.pl/katalog-firm/automatyzacja/systemy-bezpieczenstwa
Kooperator Zrobotyzowany - Wyślij zapytanie
https://zrobotyzowany.pl/kooperator-wyslij-zapytanie
Pilz Polska
https://zrobotyzowany.pl/katalog-firm/firma/2655/pilz-polska-sp-z-o-o

Podziel się
powrót

Newsletter

Polecamy:

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Newsletter

  Reklama

 • Reklama

  Reklama

  Wydarzenia

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy